Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Policie a ne-kontrola OP aneb mediální rady jak si udělat pořádný průšvih

Média včera informovala o případu Zuzany Candigliotové, která před rokem cestovala vlakem a policisté, pátrající po běžencích, ji požádali o doklady. Žena je předložit odmítla, takže byla předvedena na obvodní oddělení ke zjištění totožnosti.

6. listopadu 2015 11:27 , aktualizace 11:27

Po zjištění totožnosti byla žena samozřejmě propuštěna, u „normálního“ smrtelníka by bylo vše v pořádku, aleZuzana Candigliotová jeprávnička Ligy lidských práv a ta se samozřejmě potřebuje zviditelnit.
Celý případ se jí tedy nesmírně hodil, takže Candigliotová vyvolala aféru ne nepodobnou slavnému policejnímu zákroku v odborných kruzích, známého jako „akce Auau Kateřina“, který sice profesionálně zlikvidoval mnoho let sloužícího policistu, ale raketově vynesl vynesl Kateřinu Jacques do vrcholové politiky a postele Martina Bursíka.

Později Kateřinu profesně sice zlikvidoval moderátor Kraus prostým dotazem co je to biomasa, na což poslankyně za stranu Zelených odpovědět nedokázala, ale zviditelnění proběhlo a to se v politice přece počítá.


Zuzana Candigliotová tedy vyvolala soud, který trval více než rok, stál desetitíce a na konci byl rozsudek, že měla pravdu a policie si ji neměla s uprchlicí splést. Zuzana sbalila dva tisíce jako odškodnění za projevenou újmu a zviditelnění ve všech médiích má v kapse.

Rada pro nás, „obyčejné smrtelníky“

Nemůžeme posuzovat proč tak soud rozhodl, museli bychom znát celý spis a to samozřejmě neznáme. Můžeme ale poradit, že pokud má člověk čisté svědomí, prostě jen podá policistovi občanku a za 30 vteřin odchází. Je to nejrychlejší způsob, jak mít kontrolu v klidu za sebou.

Média se mýlí

Některá média se případu chytla a začala dávat "odborné" rady, kde OP ukazovat nemusíte. Jak je ale zvykem, vše velmi zjednodušila, protože uvádějí jeden, dva max tři důvody, kdy může policista žádat váš OP. Je to samozřejmě daleko složitější a my se to zde pokusíme vysvětlit, protože hrozí, že na základě těchto rad můžete také skončit obviněním z neuposlechnutí výzvy.

Abychom mohli rozebrat jednotlivé důvody, kdy po vás policista může požadovat prokázání vaší totožnosti, musíme si jasně říci, co se za takové prokázání vlastně považuje. Pokud se na výzvu prokážete policistovi svým vlastním platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, pak bezezbytku dostojíte své povinnosti. Vpřípadě, že u sebe nemáte žádný doklad totožnosti, bude policista vprvní řadě zjišťovat vaše jméno, datum narození a vpřípadě, že to bude pro další potřeby policie důležité, tak i adresu trvalého pobytu, skutečnou adresu kde se zdržujete, rodné číslo i státní příslušnost. Vnejužším smyslu tedy prokázání totožnosti znamená hodnověrné sdělení jména, příjmení a data narození. [2]

Zákon o policii obsahuje taxativní, tedy úplný výčet, celkem dvanácti důvodů, pro které po vás policista může požadovat prokázání vašeho jména, příjmení a data narození. Všech dvanáct důvodů vychází ze smyslu, pro který byl tento institut do policejního zákona zařazen. A to ke zjištění identity osob důležitých pro plnění úkolů policie, což budou nejčastěji potenciální pachatelé ať už trestné činnosti nebo správních deliktů (přestupků), svědci, hledané nebo pohřešované osoby a další osoby u nichž je možnost, že mají pro plnění úkolů policie důležité informace.

Výše zmíněných dvanáct důvodů upravuje ustanovení § 63 odstavec druhý zákona o policii:„Policista je oprávněn vyzvat kprokázání totožnosti osobu...

a)podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu

b)zdržující se vprostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se vněm zdržují cizinci bez povolení, opravňujícího kpobytu na území České republiky

c)bezdůvodně se zdržující vbezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo vmístě, zněhož lze tento prostor účinně ohrozit

d)od níž je požadováno vysvětlení

e)odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby

f)vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup nebo ztohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející

g)která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito knásilí nebo pohrůžce násilím

h)zdržující se vblízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, kpožáru anebo jiné mimořádné události

i)která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu

j)která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu

k)na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osoby, která o prokázání totožnosti policistu žádá a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala

l)při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné kochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.“

Jednotlivé důvody, ze kterých není jejich účel zřejmý na první pohled, si nyní vysvětlíme na praktických příkladech. Důležité je mít na paměti, že těch zákonných důvodů, pro které vás policista vyzve kprokázání totožnosti, může být a většinou bývá splněno více najednou.

B)Vtomto případě půjde typicky o dělnické ubytovny, stavby a jiné provozy o kterých je zpředchozích zkušeností policie nebo zjiných poznatků zřejmé, že se zde nachází cizinci bez platného povolení kpobytu na našem území.

C)Policií chráněnými prostory jsou například budovy velvyslanectví, Úřad vlády, Ústavní soud, ministerstva a další.

G)Místem veřejně přístupným není jen ulice, náměstí, ale i nejrůznějšíživnostenské provozovny (restaurace), instituce (úřady), společné prostory obytných nebo kancelářských budov. Zbraní se pak pro účely tohoto ustanovení nemyslí jen střelná zbraň, ale cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším, typicky půjde o tyče, nože, boxery, obušky a další.

H)U spousty událostí se vždy vyskytne množství zvědavců a nezřídka se mezi nimi nacházejí zejména svědci, případně samotní pachatelé.

I)Tento důvod slouží ke zjištění identity osob, které mají být policií předvedeny např. na žádost soudu podle Občanského soudního řádu nebo Soudního řádu správního, nebo správního orgánu dle Správního řádu.

J)Oznamovatel podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu pak vnásledném řízení často vystupuje jako svědek nebo poškozený, proto je zjištění jeho totožnosti důležité.

K)Jeden zdůvodů zjišťování totožnosti, se kterým se policista rovněž setkává na ulici ve městě téměř denně je právě tento. Typickým příkladem zpraxe je žádost revizora městské hromadné dopravy o zjištění totožnosti černého pasažéra.

Závěrem je třeba dodat, že odmítnutí splnění výzvy policistovi je přestupek a zároveň lze osobu která odmítne prokázat svoji totožnost možné předvést na nejbližší policejní služebnu ke zjištění totožnosti, a to i za použití donucovacích prostředků vpřípadě kladeného odporu.


Tedy, nejjednodušší je, když jsem nic neudělal, legitimuji se, protože nemám důvod svoji občanku schovávat!

PS: § 114 Zákona o Policii:

„Každý je povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty; to neplatí, pokud tento zákon nebo jiný právní předpis stanoví jinak. Nelze-li účelu výzvy, pokynu nebo žádosti dosáhnout pro odpor osoby, je policista oprávněn tento odpor překonat.“

Použitá literatura:

Vangeli, B. Zákon o Policii České republiky, Komentář, 1. vydání. Praha: 2009, 458 s.

[1] Zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky

[2] Vangeli, B. Zákon o Policii České republiky, Komentář, 1. vydání. Praha: 2009, str. 241 a.n.