Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

V Plzni zabil meningokok mladého chlapce

Veřejnosti nebezpečí nehrozí, uklidňují hygienici

14. ledna 2016 09:53 , aktualizace 09:53

Žák Středního odborného učiliště Stavebního zemřel již v minulém týdnu a škola samozřejmě okamžitě přijala ta nejpřísnější hygienická opatření.

Dnes jsme mluvili s MUDr Jitkou Průchovou z Krajské hygienické stanice, která veřejnost uklidňuje: „Naštěstí šlo pouze o jeden případ, který tedy bohužel skončil fatálně, nyní je již ale po inkubační době a tedy riziko dalšího výskytu již nehrozí. Je to nákaza, která se vyskytuje sporadicky a nejohroženější je samozřejmě nejbližší okolí, tedy rodina a spolužáci. Všechny osoby, které byly ohroženy samozřejmě dál sledujeme a jsou pod lékařským dohledem. Inkubační doba je, jak jsem již uvedla, sedm dnů a chlapec byl naposledy ve škole ve středu minulého týdne.“


Dotaz KRIMI-PLZEŇ: Ví se, kde se chlapec nakazil?

„Bohužel netušíme, jde o vzdušnou nákazu, ale rozhodně ne o epidemii.“

Meningokok zasáhne v Česku ročně několik desítek lidí, především děti a náctileté. Postup nemoci je rychlý, pacient může zemřít i pár hodin od prvních příznaků. Rodiče by proto měli znát příznaky a umět provést domácí test, aby co nejdříve zavolali záchranku.

Příznaky

Prvotní příznaky onemocnění meningokokem jsou zpravidla nerozeznatelné od běžné chřipky či začínající angíny. Typické příznaky onemocnění se projevují zpravidla během jednoho až tří dnů, ve vážnějších případech již během několika hodin.

K prvním a nejčastějším příznakům onemocnění meningokokem patří vysoká tělesná teplota, která se pohybuje kolem 40 °C. Během několika málo desítek minut se k horečce přidají bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny zvracením. Pacient pocítí vysoké bolesti svalů a kloubů, následovat může zvýšená únava, které vede k velké ospalosti nemocného.

U řady pacientů dochází k hnisavému zánětu mozkových blan, který je doprovázen poruchami vědomí a nepříjemnými křečemi. K prvním příznakům, které jsou spojeny se zánětem mozkových blan, patří vysoká horečka, náhlá nevolnost, úporné bolesti hlavy, které připomínají migrénový stav, zvracení, ztuhnutí šíje a nemožnost předklonění hlavy. Na následky napadení mozkových blan zemře zhruba 10 % nemocných.

Závažnější formou onemocnění je meningokoková sepse, na jejíž následky zemře 25 % nemocných. V průběhu několika hodin může u neléčeného pacienta nastat septický šok (otrava krve), ve kterém pacient upadá do bezvědomí. Během tohoto stádia selhávají pacientovi základní životní funkce. Celý proces je spojen se špatnou krevní srážlivostí, což se projevuje v podobě malých krvavých skvrnek na kůži lidského těla. Postupně se malé skvrnky přeměňují ve velké krvavé plochy, což je způsobeno celoplošným krvácením do kůže. V tomto stádiu je však velmi malá naděje na přežití pacienta, jelikož již došlo k prokrvácení důležitých životních orgánů, jejichž funkce záhy selhávají. Jako první vypoví službu ledviny, poté játra a nakonec srdce, na jehož selhání pacient umírá.


Foto: Ukázkameningokokové sepse