Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

2. vánoční příběh: „David dýchá dobře, můžeš jet!“

Příběh o těžce nemocném Davidovi a lidské solidaritě

13. prosince 2014 20:28 , aktualizace 20:28

Záchranáři

V Plzni žije kluk, respektive už vlastně mladý muž, jménem David Hodan, je z důvodu zákeřné nemoci periferních nervů trvale připoután na vozík. Nemoc se mu ale výrazně zhoršila, nyní je již plně odkázán i na plicní ventilátor a trvalou péči. Lidé v tomto stavu jsou běžně ve specializovaných nemocničních pracovištích, případně JIP, ale David má alespoň ten malý kus štěstíčka, že má kolem sebe perfektní a milující rodinu v podobě maminky a sestry, které se o něj trvale starají.

Ačkoli jeho tělo prakticky nepracuje, v jeho hlavě je perfektně fungující mozek a David už v minulosti dokázal, že je neuvěřitelně velký bojovník. Nejen že statečně bojuje s nemocí, ale vytvořil díky kamarádům unikátní sbírku modelů aut, která dnes zabírá téměř dva pokoje. Je také mediálně známý po celém světě. V roce 2004, ještě jako žák základní školy, zvítězil v literární soutěž na téma „Co bych dělal, kdybych byl generálním tajemníkem NATO“ a osobně se setkal s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem, který Davida navštívil v základní škole.

David si s naší redakcí pravidelně dopisuje a již jsme měli tu čest se s ním osobně setkat. Navštívili jsme ho doma, uvítal nás sice nepohyblivý, ale rozesmátý kluk a popovídal si s námi o sbírce aut. Nejen, že to byla fajn hodinka a David se v autech perfektně vyzná, ale mohli jsme také ochutnat báječnou rajskou omáčku od jeho maminky. Zjistili jsme ale také jednu věc, která si určitě zaslouží být zapsaná do našich vánočních příběhů.

Davidův stav se dost často horší a v tom případě je nutný okamžitý převoz vozidlem ZZS do zdravotnického zařízení, většinou plicní JIP. Cesta zpět domů speciálním vozem ZZS však už není evidovaná jako akutní výjezd, a proto by David musel čekat na odvoz domů v běžném pořadí pacientů, což by mohlo jeho stav výrazně zhoršit. David samozřejmě musí být přepravován plně vybaveným sanitním vozem se všemi přístroji, které potřebuje k životu a to je finančně i technicky velmi nákladné a náročné. Naštěstí v Plzni jsou i podnikatelé, kterým není osud malého nemocného kluka lhostejný a pan Roman Cipra, majitel tetovacího salonu Free Style z Plzně, mu již více než čtyři roky tuto přepravu plně hradí.

S Davidem jezdí Zdravotnická dopravní služba, která si kvůli tomu za vlastní peníze přestavěla speciální vozidlo a zařídila registraci pro transport intenzivních pacientů. Řidič a diplomovaný záchranář pak zase s Davidem jezdí bez nároku na mzdu.

My po domluvě s Davidem a jeho maminkou jednu z cest z domova do nemocnice, tam i zpět, absolvovali a přinášíme z ní nejen fotky ale i video.

Skvělý přístup tetovacího salonu Free Style, Zdravotnické dopravní služby a samotného bojovníka Davida Hodana si tedy jednoznačně místo v našich vánočních příbězích zaslouží.


1. vánoční příběh: Sbírka pro sociálně slabé

2. vánoční příběh: David dýchá dobře, můžeš jet!

3. vánoční příběh: Vánoce pro pejsky

4. vánoční příběh: Strážník adoptoval psa, kterého jeho kolegové zachránili

5. vánoční příběh: Ježíšek nadělil hasičům v Tlučné o trochu dřív