Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Aby se vyhnul pokutě, vymyslel si loupež

Kriminalistům přidělávají práci smyšlená i fingovaná přepadení

14. prosince 2018 11:00 , aktualizace 11:12

Loupež

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Zdánlivě nepochopitelně jednal muž, který na policii přišel oznámit, že když šel v neděli 25. listopadu ráno stezkou Slovanským údolím z nákupu v Macháčkově ulice v Plzni, vyšel proti němu výrazně větší muž, který ho násilím připravil o bundu s občanským průkazem.
     Muž sice přepadení popsal velmi dramaticky a policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu loupeže, nakonec se ale ukázalo, že vše bylo úplně jinak.  
     "Následným šetřením bylo zjištěno, že muž si celé přepadení vymyslel," uvedla tisková mluvčí policie.
     Nám se podařil zjistit i pravděpodobný důvod, který muž k tomuto hloupému jednání měl. Muž totiž v minulosti již sedmadvacetkrát ztratil občanský průkaz a na Magistrátu města Plzně mu za další ztrátu již hrozila nemalá pokuta. 

Případů vymyšlených loupežných přepadení policisté řeší nezanedbatelné množství, o posledním jsme informovali 29. listopadu:

Přepadli mě čtyři cikáni

     V noci z úterý na středu mezi půlnocí a jednou hodinou ráno oznámil devatenáctiletý mladík, že byl přepaden v Plzni u Papírny. Policistům pak dramaticky vysvětloval, že ho čtyři muži tmavé pleti zkopali a okradli. Napadený chlapec se pak nechal odvézt a ošetřit v nemocnici.
     Místo loupeže ihned po oznámení uzavřeli policisté, dorazil výjezd kriminální policie a kriminalisté začali vše prověřovat. Ve studentovo verzi se brzy začaly objevovat nejasnosti a trhliny, student byl sice zraněný doopravdy, ale byl také značně opilý a zranění mohla být i od prostého opileckého pádu.
     Student byl po propuštění z nemocnice vyslechnut kriminalisty a po seznámení se se zjištěnými fakty brzy přiznal, že bylo vše jinak. Opil se a přepadení si vymyslel ve strachu z vyhubování ze strany rodičů.

Udeřil mě do břicha a utekl s mojí peněženkou

     Bohužel nejde o nijak výjimečný případ a kriminalisté mají desítky obdobných zkušeností. Před časem jsme informovali o případu loupežného přepadení ve Zbůchu, kde se mělo vše odehrát na autobusové zastávce. Policistům 24letá žena uvedla, že k ní přistoupil neznámý muž a pokusil se jí vzít peněženku s 1500 korunami, doklady a platební kartou, kterou držela v ruce. Když mu ji nechtěla dát, udeřil ji do břicha a i s portmonkou utekl. Kriminalisté ihned začali provádět šetření, zajistili stopy z místa činu a zjišťovali svědky události.
     „Během prověřování vyvstaly okolnosti, které se policistům zdály podezřelé. Nakonec kolegové zjistili, že peněženka se všemi náležitostmi zůstala v autobusu, kterým žena přijela do Zbůchu. Vyzvali proto dívku k doplnění podaného vysvětlení a během toho policistům přiznala, že si vše vymyslela," uvedli tenkrát policisté.

Proč si lidé vymýšlejí loupeže?

     O vysvětlení jsme před časem požádali bývalého šéfa plzeňských kriminalistů:
     „Asi vás to překvapí, ale jde o poměrně častý jev, kdy si většinou mladí lidé z různých důvodů vymyslí loupežné přepadení. Často to bývá strach z dluhu, či z prozrazení utracení a nebo například z prohry peněz. Také jsem často zažil, že mladí mají strach z pozdního návratu domů a raději zavolají, že je někdo přepadl, neuvědomují si ale, co tím spustí za lavinu.
     Náš trestní řád považuje loupež za jeden z nejzávažnějších trestných činů, dnes říkáme zločinů a na místo vždy vyjíždí celý tým odborníků. Tito policisté za sebou mají desítky nebo i stovky vyřešených, skutečných loupeží a tedy ví, jak se skutečná oběť chová, jak vypadá například po útoku a hlavně jaké mají být stopy na místě.
     Proti nim stojí amatér vykládající víceméně pečlivě připravený příběh a výjezd většinou u druhé až třetí věty poznal, že tohle by mohlo být smyšlené. Pak už jen záleželo, kdy to údajně přepadený vzdá a přestane kecat.
     Právní postih mu v tomto případě sice nehrozí, ale pořádná ostuda už ano. Nejhorší na tom je, že na podobné věci nám v noci stáli všichni, dosah SKPV, technik, obvoďáci, někdy psovod a okolí pak pročesávali péjáci. Někde jinde se pak mohlo dít něco doopravdy a kvůli takové pitomosti mohl skutečný pachatel opravdové trestné činnosti unikat."

Foto: Ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.