„ANDĚL JEZDÍ V BMW“ – Nalezli jsme muže, kterého jste překřtili na Anděla silnic

Když jsme vydali přepis krásného dopisu čtenářky, netušili jsme, co mezi vámi vyvolá

3. dubna 2015 12:06 , aktualizace pondělí 20. srpna 14:44

Záchranáři

     Článek s dopisem o záchraně čtyř životů z vraku auta převzalo několik webů, rádií a televizí. Celkem ho jen u nás na webu četlo 241 000 návštěvníků. Stovky z vás nám zaslaly tip, o koho jde a nejvíckrát tam bylo jméno Marek Hodan.

     Pana Hodana jsme tedy zkontaktovali a sešli jsme se v Plzni, nedaleko záchranky. Marek přijel svým krásným, vínově červeným BMW a hned jsme se dali do řeči.Marek žije ve Staňkově, pracuje v autodopravě, takže valnou část života tráví na silnicích. Vysvětlil nám, že když je na práci dobrý měsíc, ujede až deset tisíc kilometrů měsíčně, takže se nelze divit, že se s nehodami potkává poměrně často.
     Tuto konkrétní nehodu nám Marek popsal takto: „Stál jsem tam na kruhovém objezdu a dával přednost projíždějícím, když přímo před sebou vidím, jak se žene ta dvěstěpětka. Bylo jasné, že to nedopadne dobře, protože řidič jel velmi vysokou rychlostí a bohužel, můj odhad byl správný. Kruháč vozidlo vynesl, to vjelo do příkopu a čelně nabouralo do betonového můstku. Chvilku bylo ticho a pak se ozval úděsný řev zraněných dívek.“
     Marek nám dál popisoval, že se samozřejmě hned vydal k vraku, od nějž se šířil zápach paliva. Z auta také se kouřilo a hrozil tedy požár. Marek si ani nestihl navléci rukavice a běžel vyprostit pasažéry, kteří byli ve voze čtyři. „První šel řidič, pak dvě holky vzadu. Pro slečnu na místě spolujezdce jsme museli vytrhnout sedačku, abychom se tam dostali. Pořád řvala, abychom ji vzali ven a byla v šoku. Nebudu vám detailně popisovat rozsah zranění pasažérů, ale některá byla opravdu ošklivá.“ vysvětloval Marek. „Napište tam prosím, že jsem v žádném případě nepomáhal sám, bylo nás tam víc, proč si ta paní co vám napsala, vybrala zrovna mě, nevím. Možná kvůli mému nápadnému autu.“ smál se ještě skromný hrdina.
     My jsme si ale u Marka Hodana zjistili, že ho policisté či záchranáři evidují jako svědka - záchranáře u více jak dvou desítek obdobných případů, kdy neváhal a vyrazil pomoc člověku v nouzi. Zjistili jsme také, že před lety zachránil život malému, asi šestiletému chlapci, který utrpěl zástavu v autě a jeho maminka zřejmě utrpěla šok, takže první pomoc sama nezvládla.
     Možná až úsměvně bude znít, že Marek také stihl asistovat u autonehody známé kapely Staří psi a nejen že je vyprošťoval, ale také jim ještě následně odvezl aparaturu. Stal se tak jejich kamarádem a zřejmě doživotně nebude muset na koncert této kapely kupovat vstupenku.
     Setkání s Markem, které jsme zprostředkovali, si nenechalo ujít několik televizí i kolegů novinářů a přítomnost tolika kamer Marka očividně zaskočila. Jeho tichá věta pak ukázala jeho skromnost: „Lidi, co blázníte? Já neudělal nic velkého. Ti praví andělé se snesli z nebe šest minut po mně, byli v červené a přiletěli záchranářským vrtulníkem!“

Celý dopis čtenářky je zde:

Milá redakce Krimi-Plzeň,
     vzhledem k tomu, že sleduji Váš web celkem pravidelně, tak mi to prostě nedá a musím se Vám zmínit o dnešním zážitku, který přímo navazuje na článek o dopravní nehodě u Štěnovic.

Pozn redaktora: Dopravní nehoda ve Štěnovicích, čtyři zranění mladí lidé, přistává helikoptéra

      Projížděla jsem místem, kde se tato nehoda stala krátce poté a i když jsem jenom obyčejná ženská, která má jen běžné znalosti první pomoci, tak mi to nedalo a na místě jsem zastavila, že ráda nějak pomohu. Tou dobou již na místě bylo pár čumilů, ale mě zaujal mladý muž, který zřejmě jako jediný věděl co dělat.
      Tento pán zcela jasně a rozhodně určoval co dělat, jak se dostat ke zraněným do auta a s pomocí ještě jednoho muže všechny zraněné z vozidla během velice krátké chvilky dostali ven. Dodávám, že vozidlo silně kouřilo a tedy hrozil požár.
      Tento muž vůbec nedbal rizika, všechny poraněné jednoho po druhém dostal ven, i když to vzhledem ke stavu auta nebylo jednoduché. Když si vzpomenu na křik a pláč, který se ozýval z vraku, tak ještě teď mě mrazí v zádech. Potom, co všechny dostali ven, je tento muž začal ošetřovat a když dosedl vrtulník, který tam byl ze záchranářů jako úplně první, ještě muž ve stručnosti popsal lékařce jednotlivá poranění těch mladých lidí.
     Během pomoci tento mladý muž používal výbavu svého vozu BMW, jako třeba několik lékárniček, páčidlo na otevření dveří, fixační límec a další věci, takže mi to nedalo a pak jsem se ho v klidu zeptala, zda je profesionální záchranář. On se jen zasmál, že není, že to vozí jako prevenci, že najezdí spoustu kilometrů a u podobných nehod je poměrně často. Takže si auto vybavil tak, aby první pomoc měla nějaký smysl a mohl pomoci jak nejlépe je to v danou situaci možné a také se prý sám samostudiem učí, jak poskytovat první pomoc.
     Víte, v dnešní době je to skoro zázrak, že existují lidé jako byl tento mladík, kteří nehledí na to, že to může být pro ně samotné nebezpečné a přesto neváhá a když je potřeba, tak pomohl.
      Ptala jsem se ho, jestli dostane náhradu, třeba už jen za tu lékárničku, která byla po použití celá znehodnocená nebo za své oblečení, které bylo také zcela zničené od krve. Muž odpověděl, že prý takové věci neřeší a byl strašně skromný.
      K čemu se chci dostat a proč Vám píšu, nejsem nijak bohatá, nejsem nijak odvážná a nevěděla bych co dělat. Kdybych se s tímto mužem mohla ještě díky Vám setkat, ráda bych mu věnovala lékárničku, kterou jsem mu koupila. A kdyby se mi někdy, nedej bože, stala podobná nehoda, prosím, ať jako první před záchranáři je na místě toto vínově červené BMW s tímto šoférem, který je pro mě osobně andělem.
     Pán snad bydlí ve Staňkově a jeho BMW je vínově červené. Nevím, jestli můj mail zveřejníte nebo ne, ale kdyby ano a podařilo se Vám tohoto anděla strážného kontaktovat, prosím předejte mu na mě kontakt, já bych mu třeba i jen tu lékárničku ráda darovala novou. Myslím, že je velice důležité, aby na silnicích bylo více takových kavalírů, kteří nebudou jen stát a koukat, ale když je potřeba, budou jednat stejně tak rozhodně, jako tento mladý muž.

Jsem hrdá na to, že právě u nás, v krásném kraji Plzeňském, jezdí tento anděl ve vínovém BMW.

Vám osobně přeji jen to nejlepší a velikou spoustu pokud možno pozitivních článků.

Z Losiné, věrná čtenářka Jana