Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Za týráním Artuše byly zřejmě drogy

Přinášíme celý průběh tohoto otřesného případu od počátku až po dnešní soud

26. října 2021 16:32 , aktualizace 17:04

Zvířata

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Již více než rok sledujeme vyšetřování otřesného týrání pejska Artuše, na kterém jeho majitel prováděl úděsné pokusy hodné spíše doktora Mengeleho. Na tento případ jsme jako první upozornili loni v červenci a celé vyšetřování provází obrovský zájem veřejnosti.
     Pro všechny, které tento případ zajímá, máme nyní dobrou zprávu, Martin Švec, díky jehož „péči“ se nebohé zvíře dostalo doslova na pokraj smrti, dnes konečně stanul před soudem.

Jak to vše začalo

     Student pátého ročníku lékařské fakulty, tehdy pětadvacetiletý Martin Švec z Plzně, si pořídil psa rasy Jack Rusell teriér jménem Artuš a začal na něm provádět prapodivné zákroky, během kterých muselo zvíře nevýslovně a úděsně trpět. Mimo jiné mělo například zlomenou stehenní kost, zanícené poškození rohovky a hluboké, zhnisané rány, nekrotickou tkáň či poleptanou pokožku.

Proč k tak šílenému týrání došlo?

     Případ si pro jeho závažnost převzali plzeňští kriminalisté, kteří postupně vyloučili možnost, že na Artušovi Martin Švec provozoval pokusy. Celá věc byla vlastně ještě horší, ukázalo se totiž, že často zfetovaný Martin Švec nebohého psíka „léčil“. Oblouzněný Švec totiž trpěl utkvělou představou, že je Artuš nemocný, u zvířete diagnostikoval různé nemoci, jednalo se na příklad o kýlu, zánět žláz, píštěl, kožní problémy, kvůli kterým celé zvíře oholil, nafukování stehna plyny, které mu sám odváděl rektální trubičkou a další.
     Švec také navštěvoval většinu plzeňských veterinárních ordinací, kde veterinářům své diagnózy předkládal a požadoval léčbu. Plzeňští veterináři se zprvu snažili studentovi vysvětlit, že se mýlí, ale ten jim nevěřil, pejska si léčil sám a mimo jiné ho permanentně držel pod lékem Tramal, což sám přiznával v mailech.
     Zarážející je také, že student sám sebe tituloval MUDr. ačkoli na tento titul samozřejmě nemá právo.

Záchrana psa

     Psa naštěstí nalezl příbuzný šíleného medika, a když viděl, v jakém je stavu, neváhal a trpící zvíře převezl na veterinu, čímž mu zachránil život. „Takto záměrně zřízeného psa jsem za svou kariéru ještě neviděla, po celém těle měl nekrotická ložiska, která jsme již v anestezii odstranili, či zlomenou stehenní kost,“ uvedla nám tehdy veterinářka, která úspěšně vybojovala první bitvu o psí život. „Je to ale běh na dlouhou trať. Pejska čeká nejen dlouhá léčba jeho zranění, ale i léčení jeho psychiky, protože zvíře samozřejmě trpí obrovským strachem z lidí,“ dokončila v červenci 2020 veterinářka.

Zázrak v podání mladé veterinářky

     Stav Artuše nás samozřejmě i dále zajímal, a tak jsme se za ním v říjnu 2020 vydali. Musíme napsat, že jsme doslova nevěřili vlastním očím, těžko si totiž bylo možné spojit veselého a hravého psíka, kterého nám mladá veterinářka předvedla, se zuboženým a zoufalým zvířátkem, které jsme viděli v červenci.
     Artuš spokojeně zarostl srstí, po prodělaných operacích a následné rehabilitaci již používal i dříve zlomenou packu a jeho utrpení připomínalo jen několik jizev. I po psychické stránce se podle veterinářky Artuš velice zlepšil. Z úděsných zážitků si tak Artuš odnesl jen nedůvěru k cizím lidem a nutnost dalších rehabilitací, aby se z následků „péče“ Martina Švece zcela zotavil.

Konečně před soudem

     Po měsících vyšetřování a několika znaleckých posudcích nyní šestadvacetiletého Martina Švece letos v dubnu kriminalisté obvinili z týrání zvířat a dnes konečně stanul před soudem. Státní zástupkyně Kateřina Brožová dnes u soudu vznesla obvinění, že Švec u psíka vytvářel vlastní, smyšlené diagnózy a léčil ho výrazně bolestivými metodami, které mohly skončit nevratným poškozením zdraví zvířete, nebo jeho smrtí. „Od 31. ledna do 30. června 2020 se svým psem Artušem zacházel způsobem, který vyvolával bolest a utrpení. Psovi prováděl punkce jehlou, zaváděl mu dren do břišní dutiny, do konečníku mu aplikoval rektální rourku a podával mu léky, které jsou na předpis i antibiotika,“ uvedla státní zástupkyně, která pro Martina Švece požaduje podmínečný trest dva a půl roku odnětí svobody s podmínečným odkladem na tři roky a zákaz chovu i držení zvířat. 
    Martin Švec ale vinu stále popírá a i nyní tvrdí, že byl Artuš nemocný, že ho srazilo auto, a že ho podle odborné literatury léčil. Zároveň ale dnes před soudem přiznal, že v té době užíval kvůli psychickým problémům různé drogy, ze kterých jmenoval například kokain a pervitin.

    V dnešním soudním líčení ještě rozsudek nepadl, jednání bylo odročeno na začátek prosince, kdy bude soud pokračovat výslechem znalců.

Artuš dnes

     Samozřejmě jsme se zajímali i o stav Artuše dnes. „Vyjma jizev je Artuš již fyzicky i duševně skoro zcela zotavený. Dlouhou rehabilitaci prožívá v naší rodině, velmi mu totiž pomohlo soužití s psím kamarádem, naším druhým psem Ríšou, takže už asi zůstane natrvalo u nás, popsala nám dnes MVDr. Markéta Tučková, která Artušovi doslova zachránila život.

Fotogalerie

  • foto 1 až 10 – Martin Švec a policie před veterinární klinikou, stav Artuše po převzetí veterinářkou
  • foto 11 a 12 – Artuš po několika měsících léčby
  • foto 13 – Martin Švec se svým právním zástupcem u dnešního soudu
  • foto 14 – Artuš s kamarádem Ríšou dnes


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.