Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Bitka asi padesáti fotbalových fanoušků

Restaurace Na Parkánu a hotel Merriott zažily skutečnou válku hooligans

21. ledna 2019 17:25 , aktualizace úterý 22. ledna 10:21

Fanoušci Městská policie Napadení Zadržení pachatele

Partner článku – Bezpečnostní služba Sany Guard


     O velké bitce, které se účastnilo podle svědků asi padesát až šedesát fotbalových fanoušků, jsme informovali již včera, ale dnes již můžeme přinést i podrobnosti.

     K jedné ze zatím největších bitek v Plzni došlo tuto sobotu kolem osmé večer před hotelem Courtyard by Marriott a postupně se přesunula do hotelu i do restaurace Na Parkánu.
     Střetli se při ní fanoušci FC Viktoria Plzeň a BSG Chemie Leipzig, kteří se zřejmě rozhodli si vynahradit zrušený přátelský zápas naplánovaný jako součást soustředění týmu z Lipska.

Courtyard by Marriott

     Celý incident podle našich informací začali plzeňští fanoušci, kteří se vydali bitku vyprovokovat přímo do hotelu Courtyard by Marriott, kde bylo již od pátku ubytováno asi 70 fanoušků německého týmu, s kterými podle personálu do incidentu nebyly problémy.
     Němci na provokace příliš nereagovali a k akci je zvedla až židle z lobby hotelu, kterou jeden z plzeňských fanoušků hodil mezi Němce popíjející v hotelové restauraci. Na základě toho se němečtí fanoušci zformovali a vyrazili do protiútoku.

Na Parkánu

     Minimálně část plzeňských fanoušků se dle všeho zalekla německé přesily a vyrazila se schovat do restaurace Na Parkánu, kde se jich několik pokusilo nenápadně vmísit mezi hosty. Vzhledem k pohotové reakci obsluhy, která po upozornění hostů a vyhodnocení situace zablokovala dveře, se bitka nepřesunula do vnitřních prostor a odehrála se pouze na schodech.
     Jedna z návštěvnic restaurace Na Parkánu nám popsala co se dělo zde: "Všichni byli v černém, někteří měli přes obličej šátek. Nejdříve se ta skupina dohadovala jen slovně před hotelem, pak jeden nebo dva běželi dovnitř hotelu a začali na sebe řvát, že si dají přes hubu. V tom se několik z nich začalo hrnout na Parkán, kde jsme seděli hned u dveří. Jeden z nich tam před vchodem začal házet co mu přišlo pod ruce.
     To už jsem běžela za obsluhou ať volají policii a mezitím jsme se snažili sebrat tomu chlapovi teleskopický obušek. Po příjezdu policie se nejspíš rozprchli do ulic."
     Další host restaurace nám řekl: "Házeli tam po sobě na dvoře sklo, odpálili i nějakou světlici a pak se tam řezali jak koně."

Zásah policie

     Na místo okamžitě vyjely všechny dostupné hlídky strážníků městské policie, dle mluvčí na místě zasahovalo sedm hlídek, pak samozřejmě i policisté a bitka se změnila v úprk všech zúčastněných.
     Část výtržníků se před strážníky a policisty pokusila utéct přes hotel a i zde došlo ke střetu, konkrétně mezi strážníky a chuligány.
     "Hotel má sice ochranku, ale strážný neměl sebemenší šanci je zastavit. Část se jich pokusila ujet výtahem, část dokonce vtrhla i do hotelové kuchyně. Ty ve výtahu zadrželi městští strážníci, ale nechtěli se dát. Viděl sem jak se tam snaží probít ven a strážníky dost agresivně napadali. Zklidnil je až slzný sprej a velice důrazný zákrok, vůbec se s nimi nemazlili," popsal nám jeden z hostů hotelu.     
     Dle našich informací byli útočníci dobře vybavení, měli teleskopické obušky, rukavice s chrániči kloubů, ale i chrániče na zuby.

     Bitku na webu Hooligans.cz popsali i přímo sami účastníci bitky: "V sobotu večer je u hotelu zahlídnuta ekipa domácích, vybíháme z hospody v 15 lidech převážně mladé sestavy vyzýváme Lipsko, ty se ale k boji nejdřív nemají, vykukují z oken hotelu a až po nějaké chvíli se formují v cca čtyřiceti člennou bandu a vybíhají nám vstříc. Boj se přesouvá k protější hospodě vzduchem léta z obou stran sklo a první řady si vyměňují rány. Akci přeruší až policejní majáky a obě skupiny vyklízí pole."

     O vyjádření jsme požádali i vedení hotelu Courtyard by Marriott, v jehož prostorách incident začal i skončil. Co se zde přesně odehrálo nám popsal manažer hotelu Radek Mahrla:
     "V krátkosti bych rád popsal sobotní incident na hotelu Courtyard by Marriott Plzeň a tímto i poděkoval kolegům v restauraci, na recepci, naší externí Security agentuře M2C a hlavně Městské Policii Plzeň, stejně jako Policii ČR za extrémně rychlé vyřešení cele situace. 
     U nás ubytovaná skupinka cca 70 německých fanoušků do restaurace hotelu přišla ve 20:45. Ve 20:55 vstoupilo cca 15 českých fanoušků do restaurace a snažilo se o vyprovokování konfliktu s tím, že hodili hotelovou židli z lobby směrem k německým fanouškům. Židli jeden německý fanoušek zachytil a tím začal konflikt, který se přesunul mimo hotel. V tu dobu už volala Restaurační supervisorka hotelového manažera, který s ní komunikoval jak dal postupovat, následoval telefonát na Security s příkazem volat ihned policii. 
     Po dvou minutách přijel první policejní vůz a z našeho kamerového záznamu je vidět, že již ve 20:59 měla policie situaci, co se týká hotelu, pod kontrolou. 
     Za tuto rychlou a profesionální reakci ještě jednou díky všem zmíněným v první větě. Díky teto rychle reakci na nastalou situaci nedošlo na půdě hotelu k žádnému ublížení na zdraví a žádným materiálním škodám, pouze při příjezdu policie byla ve zmatku německými fanoušky rozbita dekorativní váza na lobby hotelu. Ta ale byla viníky okamžitě zaplacena." 

     Díky pohotovému a perfektně zvládnutému situace ze strany personálu restaurace i hotelu a díky včasnému a důraznému zákroku strážníků a policistů tedy nedošlo k ohrožení nezúčastněných osob, a i materiální škody zůstaly na minimální úrovni. Video z útoku v tuto chvíli zatím není možné zveřejnit, čekáme na schválení policie.
     Jaký byl smysl bitky v rámci zrušeného přátelského utkání nám ovšem zůstává záhadou.

Foto: Hooligans.cz, Krimi-Plzeň


Bezpečnostní služba Sany Guard

Ostraha objektů • Pult centralizované ochrany • Montáže EZS a EPS • Patrolovací služba • Přeprava finančních hotovostí a cenin • Pořádková služba • Poradenská služba v oblasti zabezpečení osob a majetku • Recepční a úklidové služby.