Darovi, Virovi, Grimovi a Brixovi dnes velel major Beníšek

Dopoledne jsme strávili na psím cvičišti a opravdu bylo na co koukat

6. listopadu 2014 12:15 , aktualizace 12:15

Služební pes – odjakživa nejlepší a také nejspolehlivější parťák policisty. Přes všechen obrovský rozmach techniky a elektroniky dosud nikdo nevymyslel a zcela jistě ještě dlouho nevymyslí něco, co by v policejní službě dokázalo psí smysly nahradit. Pes je nenahraditelný ve všech oblastech dotýkajících se jeho čichu, ať je to vyhledávání trasy útěku pachatele, hledání drog, výbušnin, či ztracených osob. Pes mnohdy rozhodne osud člověka před soudem, kdy je jako důkaz předložena pachová stopa. Také v případě konfliktu nebo rvačky pouhá přítomnost psovoda s parťákem dokáže sebeagresivnějšího výtržníka uklidnit.

My dnes měli tu možnost navštívit psovody městské policie Plzeň na jednom z jejich pravidelných tréninků a osobně se poznat s Darem, Virem, Grimem a Brixem. Jde o čtveřici super chlupáčů, kteří slouží společně se strážníky v Plzni. Psovodi nám předvedli, co jejich miláčkové ovládají a nestačili jsme žasnout – perfektní poslušnost, spolehlivost na překážkách a co nás bezesporu zaujalo nejvíc, byla hospodská rvačka.

Nácvik opravdu těžké situace, kdy několik mužů simuluje v hospodské místnosti běžný ruch, pak začne konflikt mezi návštěvníky, který vygraduje ve rvačku. Musí zakročit psovod se psem, ten musí na příkaz pána v davu vybrat pachatele a zneškodnit ho. Samozřejmě v žádném případě nesmí být ohroženo zdraví dalších osob v místnosti.

Na místě jsme také zjistili, komu městská policie vděčí za perfektní přípravu psů. Mezi nám známými obličeji psovodů městské jsme zahlédli někoho, koho by jsme zde opravdu nečekali. Bc. Standa Beníšek, snad největší kapacita mezi kynology, bývalý šéf krajských policejních psovodů a dnes major ve výslužbě. O tomto muži je známo, že výcvik policejních psů dovedl prakticky k dokonalosti a snad každý pes, který dnes na Plzeňsku slouží, prošel jako štěně jeho rukama.

Můžeme plzeňským strážníkům jen pogratulovat k perfektním psům a opravdu dobrému instruktorovi.