Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Tak tohle "odborníci" v Decathlonu trochu... Tlumiče na zbraně prodávali jako cvičky!

Decathlon nejenže porušil zákon, ale své zákazníky vystavil i možnosti trestního stíhání

24. listopadu 2021 20:00 , aktualizace 20:10

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

    Na pořádný malér si v České republice zadělala firma Decathlon, která se svými pobočkami v sedmapadesáti zemích patří mezi největší prodejce sportovního vybavení na světě. Decathlon totiž naprosto v jednoznačném rozporu s našimi zákony začal prostřednictvím svého e-shopu prodávat tlumiče na zbraně, a to zcela volně, bez jakéhokoli ověření, zda má kupující zbrojní průkaz nebo kolik je mu let. Tento doplněk zbraně, který podléhá registraci, si tak mohl volně koupit doslova kdokoliv, napříč celou Českou republikou.

Ohrožení zákazníci

     Tímto, velmi mírně řečeno, nedbalým jednáním Decathlon také ohrožuje své zákazníky. Pokud si totiž tlumič koupil člověk bez zbrojního průkazu, dopustil se tím trestného činu nedovolené ozbrojování a případný argument, že mu ho přece prodali volně a nijak ho nepoučili, mu bohužel nijak nepomůže. (podrobněji vysvětluje mluvčí policie ve spodní části článku)

Co je to tlumič

     Tlumič hluku výstřelu je zařízení, které se upevňuje na hlaveň palné zbraně, či je do této zbraně zcela integrováno a slouží k potlačení akustického a optického povýstřelového efektu. Tlumiče se vyrábějí a prodávají na většinu ručních palných zbraní.

Kdo si u nás může pořídit tlumič

     Tlumič hluku výstřelu byl u nás donedávna zakázaným doplňkem zbraně, k jehož pořízení byla krom zbrojního průkazu nutná i výjimka. Od novely zákona o zbraních a střelivu, která vešla v platnost 1. února letošního roku, jsou tlumiče hluku výstřelu zařazeny do kategorie C, tedy se jedná o doplněk zbraně podléhající registraci.
     K nákupu tak je potřeba osobně předložit zbrojní průkaz a následně je kupující povinen tlumič do deseti dnů registrovat na příslušném oddělení policie.  

Jak to fungovalo u Decathlonu

     Jak nákup tlumiče proběhl u firmy Decathlon nám popsal jeden ze zákazníků. "Normálně jsem si ho objednal na jejich eshopu, oni mi tlumič poslali na pobočku a já si ho došel vyzvednout. Tam mi ho úplně normálně vydali bez kontroly zbrojního průkazu, i když jsem se jich třikrát ptal, jestli si jsou jistí, že to tak mohou udělat," popsal nám muž z Plzeňska.
     Podle našich informací si tlumiče značky Nielsen Subsonic 22 stejným způsobem zakoupilo několik desítek zákazníků.

Všechno špatně, vraťte prosím zakoupený tlumič

     Zřejmě právě na základě upozornění zákazníků, kterým se takto zakoupený tlumič na policii nepodařilo zaregistrovat, protože nebyl nijak uveden v centrálním registru zbraní, si české vedení Decathlonu uvědomilo, jakou chybu udělali a pokusili se o nápravu.
     Zákazníci, kteří si tlumič zakoupili byli emailovou zprávou vyzváni, aby firmu kontaktovali a domluvili se na postupu vrácení. "Poslali mi mail, že došlo k chybě a že k prodeji nemají licenci. Abych je prý kontaktoval a domluvil se s nimi na vrácení a kompenzaci," upřesnil nám zákazník.

Co na to policie

     Policie se případem samozřejmě začala zabývat a podle tiskové mluvčí v současné době ve spolupráci s dalšími orgány státní správy provádí prověřování pro podezření ze spáchání protiprávního jednání.

    Všem zákazníkům, kteří tlumiče tímto způsobem zakoupili, pak policisté důrazně doporučují, aby jej neprodleně odevzdali příslušnému útvaru policie, kterým je odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. 

     Pokud by se někdo chtěl odevzdání vyhnout a tlumič si bez registrace ponechal, vystavuje se právnímu postihu. "V případě zákazníka, který je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, hrozí postih za přestupek na úseku zbraní a střeliva. Jednání osoby, která není držitelem zbrojního průkazu, a která zbraň sama dobrovolně neodevzdá, by mohlo být posouzeno dokonce jako trestný čin Nedovolené ozbrojování," uvedla tisková mluvčí policie.     

Podle Decathlonu došlo k chybě v systému

     Decathlon se tak podle všeho nejen dopustil protiprávního jednání, ale možnosti stíhání vystavil i zákazníky, kteří si na stránkách tlumič zakoupili. 

     Zástupci firmy Decathlon v níže uvedeném prohlášení vysvětlili, jak k několikanásobnému porušení zákona při prodeji tlumičů došlo:  
     "Bohužel vinou technické chyby při migraci na nový systém bylo možné přes náš e-shop několik dnů objednat tlumič hluku výstřelu ke sportovní malorážce. Decathlon vlastní v některých zemích EU potřebné licence a oprávnění k prodeji sportovních zbraní a jejich příslušenství a je tedy oprávněn tento tlumič v daných zemích prodávat. Decathlon v současné době v České republice neprodává zbraně a střelivo podléhající registraci dle zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu a nemá tudíž potřebnou licenci.

     Obratem poté, co jsme zjistili, že došlo k výše uvedené chybě v našem interním systému, zahájili jsme okamžitě kroky k nápravě:

  • Zablokovali jsme možnost prodeje zmíněného produktu a provedli kontrolu systému.
  • Informovali jsme Policii ČR a poradili se ve věci dalšího postupu.
  • Informovali jsme všechny zákazníky, kteří si produkt zakoupili o dalším postupu a zahájili stahování produktů od těchto zákazníků.

     Na prodejně si zásilku z e-shopu vyzvedlo 19 zákazníků. Zásilky jsou baleny v neprůhledné krabici a při jejich předání naši kolegové na prodejně neviděli obsah krabice.

     V současné chvíli již je dle našich informací několik tlumičů uloženo na Policií ČR (zákazníky, kterých se to týká jsme kompenzovali) a další již jsou stahovány do našich zahraničních skladů."


 
 

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.