Aktuálně Foto

Dozorce, sestřička a lékařka - tři hrdinové z Plzně

Jen díky Vám nyní můžeme oslavit pětatřicáté výročí svatby!

středa 30. května 13:02 , aktualizace 18:52

Záchrana života

     V pátek 25. května v tramvaji číslo 4 postihl jednašedesátiletého muže srdeční infarkt a souběžně s ním srdeční zástava.
     Muž měl ale obrovské štěstí v neštěstí. Společně s ním tramvají cestovali tři pohotoví lidé, kteří okamžitě zareagovali, zprůchodnili mu dýchací cesty a pak se jedna z žen s mužem střídala v resuscitaci bezvládně ležícího muže. Další žena mezitím byla ve spojení s operátorkou zdravotnické záchranné služby a podrobně jí informovala o zdravotním stavu pacienta.
     Těmto lidem se díky špičkové práci podařilo u muže v kritickém stavu obnovit životní funkce ještě před příjezdem záchranářů. 

     V pondělí 28. května kontaktovala naši redakci rodina zachráněného muže a požádala nás o zveřejnění poděkování těmto neznámým hrdinům. Zároveň nás také prosila o to, zda bychom tyto zachránce dokázali najít. My tomuto přání samozřejmě rádi vyhověli a zanedlouho se nám podařilo tyto hrdiny dohledat a zkontaktovat.
     Po souhlasu obou stran jsme pak zorganizovali setkání rodiny se zachránci na večeři v plzeňské restauraci ACW Saloon.

     Na večeři dorazila mužova rodina, tedy manželka, vnučka, syn a dcera s manželem. Všichni se nemohli dočkat, až zachráncům poděkují osobně a vyslechnou si celý příběh o tom, jak událost proběhla, neboť zachráněný muž si z této věci nic nepamatuje.
     My měli tu čest rodině představit pana nadporučíka Štěpána Pečeného z Vězeňské služby ČR sloužícího již skoro 20 let v plzeňské věznici a zdravotní sestřičku Vendulu Hejskovou z ortopedie Mulačovy nemocnice. Třetí zachránkyní byla paní MUDr. Alena Kuželová z interny Fakultní nemocnice Plzeň Bory, která se bohužel setkání zúčastnit nemohla.     
     Teprve nyní mohla rodina zachráncům pohlédnout do tváře a mimo jiné se dozvědět podrobnosti, například, že v resuscitaci se střídal nadporučík Štěpán s lékařkou Alenou a důležitou komunikaci se záchrankou vedla zdravotní sestra Vendula.

     Říká se, že svět je malý a o různé šťastné náhody tu pak nebyla nouze. Možná, že i ty pak muži pomohly zachránit život.
     Lékařka a sestřička jsou dlouholeté kamarádky, dva roky se neviděly a potkaly se právě při této resuscitaci.
     Další náhodou pak je, že sestřička Vendula tramvají, kde došlo k záchraně, jela z práce, tedy z Mulačovy nemocnice.
     Díky rychle se zlepšujícímu stavu byl muž propuštěn z péče fakultní nemocnice a přeložen právě do Mulačovy nemocnice, tedy k sestřičce Vendule, aniž by ale jeden o druhém věděli. Šťastný osud tedy svedl zachránkyni a zachráněného dohromady již podruhé.

     Nejlepší zprávou pro zachránce na konec pak byla informace manželky muže, že jen díky nim nyní mohou oslavit pětatřicáté výročí svatby.

Muž v pruhovaném tričku je nadporučík Štěpán Pečený a blondýnka naproti je sestřička Vendula Hejsková.