Začátek listopadu je každoročně spjat s časem dušiček. Nejen druhého listopadu, na den Památky zesnulých, ale i dny před a po tomto svátku lidé ve větší míře navštěvují místa posledního odpočinku zesnulých, aby zde uctili jejich památku.

V letošním roce vychází den „Památka zesnulých“ na čtvrtek 2. listopadu a vzhledem k tomu, že hřbitovy se nacházejí nejen v obcích, ale i na odlehlých místech, tak přilehlá parkoviště někdy pachatelé využívají k páchání trestné činnosti. Lidé ponechávají ve vozidlech různé doklady i věci a po návratu zjistí, že vozidlo je poškozené. Ve většině případech pachatelům postačí několik sekund, aby vnikli do vnitřních prostor vozidla.

Policie proto návštěvníky hřbitovů upozorňuje, aby v zaparkovaných vozidlech nezanechávali doklady, kabelky ani cenné věci.
"Nezapomeňte, při pohybu po hřbitově, když u hrobových míst odložíte tašky nebo kabelky, tak je musíte mít vždy pod dohledem.
Po zjištění krádeží majitelé oznamují na policii odcizení občanského a řidičského průkazu, cestovního pasu, dokladů od vozidla, platební karty peněžního ústavu, průkazu pojištěnce zdravotní pojišťovny a dalších. Následně musí poškozený občan na různých úřadech nebo institucích oznámit odcizení dokladů a požádat o vydání nových. Krádeže mobilních telefonů nebo svazků klíčů od obydlí také nejsou výjimkou.
Nezanechávejte ve vozidlech žádné doklady, tašky a cenné věci," varuje tisková mluvčí policie.

Policisté budou ve zvýšené míře dohlížet i na řidiče, protože se očekává intenzivnější provoz vozidel na komunikacích. Na přelomu měsíce října a listopadu vyjíždí na delší trasy i mnoho tzv. "příležitostných" řidičů, kteří mohou na vzniklé situace v silničním provozu reagovat nepřiměřeně.
"Doporučujeme všem účastníkům silničního provozu, aby dodržovali dopravní předpisy, byli obezřetní a zejména řidiči při delším cestování nepřeceňovali své schopnosti i možnosti. Řidiči, buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu," doplnila ještě mluvčí policie.