Foto

Elita kriminálky - TOXI Tým

Čtenáři, které práce TOXI Týmu zajímá, mají jedinečnou možnost položit kriminalistům své otázky

21. února 2019 16:54 , aktualizace pátek 7. května 11:33

Drogy

Partner článku – Alfa Tactical

     Staří mazáci z kriminálky říkávali, že loupežím se říká královna zločinu, jenže s tím nesouhlasí ti z TOXI Týmu. "Zločinu již totiž dávno kralují drogy. Drogy jsou velmi specifická problematika a dnes již prorostly do všech druhů trestné činnosti. 
    Drogy jsou strašné svinstvo a my denně vidíme, co s lidmi dělají. Ona někdy stačí první dávka a člověk pak z toho expresu už nevystoupí nikdy. Nejhorší jsou dopady drog na děti, což se dnes samozřejmě týká bohužel i Plzně,"
 řekl nám již před třemi roky jeden z členů TOXI Týmu.
     Tenkrát ještě byli "toxíci" pouze pracovní skupina sestavená z řad zkušených kriminalistů. Dnes už ale jsou oficiálním týmem s více kriminalisty než kdysi, zřízeným přesně před rokem na základě rozkazu policejního ředitele. TOXI Tým tedy za sebou má první rok své oficiální existence a my za nimi znovu vyrazili na návštěvu.

Co to je TOXI Tým?

     "Toxíci", jak si sami pracovně říkají, je tým složený ze zkušených vyšetřovatelů a vybraných kriminalistů, kteří společně tvoří významnou složku boje proti drogové kriminalitě, na němž se podílejí téměř všechny policejní součásti. 
     Jejich úkolem je odhalovat nelegální laboratoře, tzv. varny, výrobce drog, pěstírny. Současně také mají samozřejmě v popisu práce eliminovat činnost dealerů a zjišťovat osoby, které jim v této protiprávní činnosti pomáhají.

Co mají za poslední rok za sebou?

     Za rok svého působení odhalili a zpracovali policisté TOXI Týmu celkem 141 případů. Část se týkala pěstování, distribuce a přechovávání marihuany, kde se v rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor podařilo zajistit celkem 1300 rostlin a 10,7 kg sušiny v hodnotě nejméně 1,3 milionu Kč. 
     Další část případů se týkala výroby, distribuce a přechovávání nejrozšířenější a nejnebezpečnější tvrdé drogy u nás, metamfetaminu, tedy pervitinu, kde se podařilo odhalit 3 tzv. varny a prokázat více než 2 kg pervitinu v ceně nejméně 2,5 milionu Kč. 
     Ve zbytku případů, které se podařilo odhalit, se pachatelé dopouštěli distribuce tablet drogy extáze, léků obsahujících opiáty a heroinu.
 

Únava, vyčerpání a nekonečný boj s chobotnicí

     "Práce policistů TOXI Týmu vyžaduje nejen vysokou odbornost a flexibilitu, ale neobejde se bez spolupráce s kolegy z oddělení služební kynologie a jejich speciálně vycvičenými služebními psy na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Stejně tak se neobejde bez spolupráce s policisty Národní protidrogové centrály, pracovníky Generální ředitelství cel, pracovníky Vězeňské služby ČR, pracovníky státní správy, samosprávy a dalšími pracovníky státních i nestátních organizací," říká dnes o práci TOXI Týmu vedení policie.
    Sami Toxíci nám již před lety řekli: "Peníze v téhle práci nevyděláš, je zde ale adrenalin, riziko a dobrodružství. Na druhé straně stojí naštvané manželky a stovky hodin přesčasů. 
     Proč to děláme? Někdo to dělat musí a je to velmi důležitá práce. Také nás tu drží skvělá parta a perfektní tým!"

     Ze všech oblastí kriminality je právě v oblasti drog činnost pachatelů stále sofistikovanější. Zisky pachatelů jsou tak astronomické a hlad narkomanů po drogách tak nekonečný, že výrobci i dealeři si mohou dovolit to nejlepší vybavení, včetně malých, mobilních varen nebo naopak laboratoří na průmyslové úrovni. Vysoké zisky jim umožňují bezproblémové získávání prekurzorů v zahraničí i časté stěhování skrýší a mohou tak být stále krok před policisty.
     

Zeptejte se sami!

     Pokud Vás práce TOXI Týmu zajímá a chtěli byste policistům v něm sloužícím položit nějaký dotaz, máte nyní jedinečnou možnost nám své otázky zaslat a my je policistům položíme v rámci připravovaného rozhovoru.

 

Jak se drogy likvidují?

     Podívejte se na unikátní záběry likvidace zajištěných drog. Tyto drogy pocházejí z různé trestné činnosti, která byla spáchána napříč celou republikou. Likvidace probíhá přibližně dvakrát ročně a v kotli spalovny nyní skončilo více jak 3 tuny drog.

Foto: PČR

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.