Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Dvaačtyřicet loupeží v Plzni

SPECIÁL: "Dej sem prachy hajzle, nebo tě bodnu do břicha!"

30. října 2019 18:12 , aktualizace středa 3. března 12:15

Loupež Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Loupež patří podle našeho trestního zákona k nejvážnějším trestným činům, tedy takzvaným zločinům.
     Již v prvním odstavci je sazba za spáchanou loupež až 10 let. Pokud by ale při loupeži došlo k usmrcení člověka, je trest až 18 let. Jako u zvlášť závažného trestného činu je trestná již i samotná příprava, tedy pachatel může být odsouzen za přípravu, i když samotná loupež nakonec neproběhla.

Co je to loupež?

     Zákon definuje loupež jako čin, kdy pachatel proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci.
     Kriminalisté sami dělí loupeže na dva druhy, kdy jeden jsou loupeže tzv. na ulici, kam spadá například, když pachatel zastaví cizího člověka a vyhrožuje mu, že ho zbije, pokud mu nevydá například mobilní telefon.
     Typickou takovouto loupeží je případ, o kterém jsme nedávno informovali:

Přepadla, okradla a zbila osmdesátiletou stařenku

Přepadla, okradla a zbila osmdesátiletou stařenku

21. 10. 2019, 14:35, aktualizace 21. 10. 2019, 15:21

Slovany - Tak tohle udělá jen ten největší lidský odpad a žádný trest není dostatečný

     Druhým jsou loupeže v objektu, kam spadají v Čechách nejtypičtější přepadení pošt, večerek nebo čerpacích stanic. O takovém případu jsme informovali nedávno: 

Ozbrojená loupež na pumpě skončila vážným zraněním

Ozbrojená loupež na pumpě skončila vážným zraněním

22. 10. 2019, 09:42, aktualizace 24. 10. 2019, 13:24

Nebezpečného pachatele dnes v noci z vraku auta vystřihávali hasiči

     Do této kategorie spadají také spíše v zahraničí známé takzvané "home invasion". I takový případ se u nás bohužel nedávno odehrál:

Šílený útok na bezbranné seniory v Dobřanech

Šílený útok na bezbranné seniory v Dobřanech

01. 10. 2019, 21:46

Starší manžele napadli v jejich domě slzným plynem, zranili je a dokonce je i svazovali

Loupeže v Plzni

     V letošním roce se policisté z 1. oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování od 1. ledna do 21. října 2019 zabývali a zabývají celkem 59 nahlášenými loupežemi.

  • V 7 případech nebyly zjištěny konkrétní indície, které by dovedly kriminalisty k pachateli.
  • V 19 případech se podařilo pachatele zjistit, zadržet a obvinit ze zvlášť závažného zločinu loupež.
  • V 5 případech kriminalisté zjistili, že se nejednalo o loupež, ale jinou trestnou činnost.
  • Na 11 případech se v současné době intenzivně pracuje.

     Možná jste si sami spočítali, že ve výčtu z 59 nahlášených případů jich chybí 17. To jsou bohužel případy, kdy kriminalisté zjistili, že si celou událost údajná oběť vymyslela.

Vymyšlené loupeže

     Čas i energii, které mohli kriminalisté věnovat vyšetřování zatím nevyřešených loupeží, jim zbytečně sebralo prověřování 17 případů, kdy se ukázalo, že si nějaký hlupák vše prostě jen vymyslel.

     Již kdysi KRIMI-PLZEŇ požádala o vysvětlení předního plzeňského kriminalistu, zda je toto jednání ojedinělé nebo se něco podobného děje častěji:

     „Asi vás to překvapí, ale jde o poměrně častý jev, kdy si většinou mladí lidé z různých důvodů vymyslí loupežné přepadení. Často to bývá strach z dluhu, či z prozrazení utracení a nebo například z prohry peněz. Také jsem často zažil, že mladí mají strach z pozdního návratu domů a raději zavolají, že je někdo přepadl, neuvědomují si ale, co tím spustí za lavinu.
     Náš trestní řád považuje loupež za jeden z nejzávažnějších trestných činů, dnes říkáme zločinů a na místo vždy vyjíždí celý tým odborníků. Tito policisté za sebou mají desítky nebo i stovky vyřešených, skutečných loupeží a tedy ví, jak se skutečná oběť chová, jak vypadá například po útoku a hlavně jaké mají být stopy na místě.
     Proti nim stojí amatér vykládající víceméně pečlivě připravený příběh a výjezd většinou u druhé až třetí věty poznal, že tohle by mohlo být smyšlené. Pak už jen záleželo, kdy to údajně přepadený vzdá a přestane kecat.
     Když to praskne lháři hrozí nejen pořádná ostuda, ale podle zákona č. 250 a 251/2016 Sb. 
§6 za uvedenou nepravdu v trestním řízení i pokuta ve výši 50.000 korun.
     Nejhorší na tom je, že na podobné věci nám v noci stáli všichni, dosah SKPV, technik, obvoďáci, někdy psovod a okolí pak pročesávali péjáci. Někde jinde se pak mohlo dít něco doopravdy a kvůli takové značka pitomosti mohl skutečný pachatel opravdové trestné činnosti unikat."

     Kriminalisté tyto vymyšlené loupeže mohou opět rozdělit na dva druhy, první jsou případy, kdy si lhář vybájí celého imaginárního pachatele. Do druhé skupiny pak řadí případy, kdy se lhář pokusí loupež "přišít" skutečně existujícímu člověku, například z důvodu pomsty.

Příklady vymyšlených loupeží:    

  • Muž na policii oznámil, že šel ráno stezkou Slovanským údolím z nákupu ze Skvrňan a vyšel proti němu výrazně větší muž, který ho násilím připravil o bundu s občanským průkazem. Muž sice přepadení popsal velmi dramaticky, ale následným šetřením bylo zjištěno, že si celé přepadení vymyslel, pravděpodobně proto, že v minulosti již sedmadvacetkrát ztratil občanský průkaz a na Magistrátu města Plzně mu za další ztrátu již hrozila nemalá pokuta.
  • Mladý muž nahlásil, že ho nad ránem přepadl na Americké třídě rusky mluvící muž s nožem a sebral mu peněženku s více než sedmadvaceti tisíci. Kriminalisté zjistili, že muž pracuje jako obsluha v herně a peníze sám prohrál na automatech.
  • V noci mezi půlnocí a jednou hodinou ráno oznámil devatenáctiletý mladík, že byl přepaden v Plzni u Papírny. Policistům pak dramaticky vysvětloval, že ho čtyři muži tmavé pleti zkopali a okradli. Napadený chlapec se pak nechal odvézt a ošetřit v nemocnici. Ve studentově verzi se brzy začaly objevovat nejasnosti a trhliny, student byl sice zraněný doopravdy, ale byl také značně opilý a zranění mohla být i od prostého opileckého pádu. Student byl po propuštění z nemocnice vyslechnut kriminalisty a po seznámení se se zjištěnými fakty brzy přiznal, že se opil a přepadení si vymyslel ve strachu z vyhubování ze strany rodičů.
  • Po deváté hodině večer měl ve Zbůchu na autobusové zastávce ke čtyřiadvacetileté ženě přistoupit neznámý muž a pokusit se jí vzít peněženku s 1500 korunami, doklady a platební kartou, kterou držela v ruce. Když mu ji nechtěla dát, měl jí udeřit do břicha a i s peněženkou utéct. Během prověřování vyvstaly okolnosti, které se policistům zdály podezřelé. Nakonec zjistili, že peněženka se všemi náležitostmi zůstala v autobusu, kterým žena přijela do Zbůchu. Vyzvali proto ženu k doplnění podaného vysvětlení a během toho policistům přiznala, že si

Vše o nutné obraně zde:

Vše o nutné obraně

Vše o nutné obraně

23. 01. 2019, 10:20, aktualizace 08. 08. 2023, 15:24

Právník, policista, státní zástupce a střelec radí: Jak se bránit a nenechat se zavřít – od A do Z


Foto ilustrační

     

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.