Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Hacker „se naboural“ do elektronických žákovských knížek

Nemilé překvapení zažili učitelé i rodiče, když se přihlásili k systému elektronické žákovské knížky

22. února 2018 10:35 , aktualizace pondělí 9. dubna 08:33

     Někteří učitelé i rodiče žáků základní školy v Karlových Varech byli nemile překvapeni, když se přihlásili k systému elektronické žákovské knížky a zjistili, že žákům byla změněna klasifikace či přidány různé poznámky. Dle zápisů pak bylo zřejmé, že zde neřádil šotek, ale hacker.
     „V době, kdy se o případu dozvěděli kriminalisté, čekal je nelehký úkol, kterým bylo zejména zjistit pachatele kybernetického útoku. K tomu totiž mohlo dojít z jakéhokoliv místa prostřednictvím sítě internet.
     Policisté provedli podrobnou analýzu provozně lokalizačních údajů z dotčených počítačových sítí a počítačových systému. Právě díky tomu byly zjištěny poznatky, které ukazovaly na konkrétní osobu.
     Důkazy proti konkrétní osobě získali kriminalisté i následným operativním rozpracováním včetně zajištění techniky, které užila osoba k provedení tohoto kybernetického útoku,“
 uvedla mluvčí policie.

     Policisté tak hackera vypátrali a ukázalo se, že jde o bývalého studenta napadené školy. Policisté z Odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje sdělili mladistvému obvinění ze spáchání provinění Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě prokázání viny hrozí mladíkovi trestní opatření odnětí svobody v délce jednoho roku.

Policisté varují

     Takový útok by se mladému muži nepodařilo uskutečnit, pokud by zaměstnanci základní školy jednali v souladu se zásadami bezpečného užívání počítačového systému…
     Ke kybernetickým útokům dochází stále častěji a velkou mírou se na tom bohužel podílejí samotní uživatelé sítě internet, kteří neužívají zásady pro hesla do jejich účtů.


Zásady pro hesla:

  • Hesla nikdy nikomu neposílejte přes internet
  • Hesla si nikam nepište – zapamatujte si je, nebo používejte dobře chráněný program na správu hesel
  • Nepoužívejte stejné heslo k více službám najednou, především ne k e-mailu (s přístupem k němu lze získat nebo změnit „zapomenutá“ hesla mnoha dalších služeb)
  • Nenechávejte heslo dlouho beze změny a při sebemenším podezření ho měňte


Bezpečné heslo:

  • má minimálně 8 znaků, ideálně i 14 a více – délka hesla rapidně prodlužuje dobu potřebnou k jeho prolomení
  • obsahuje malá i velká písmena, ideálně i číslice a speciální znaky
  • není snadno odhadnutelné (jako je jméno vašeho mazlíčka nebo datum narození)
  • není běžná posloupnost (jako je 12345, abcd, …)


Tipy na vymýšlení silných hesel najdete třeba v seriálu Jak na internet od CZ.NIC – 2.14: Počítačová hesla.

Foto: Ilustrační