Foto Video

Cobra se prokouše betonem za pár vteřin a pak už sama bojuje s plameny

Při slavnostním předání nového vozu hasiči ukázali co Cobra dovede

9. března 2018 22:08 , aktualizace sobota 10. března 09:15

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Včera v jednu hodinu odpoledne proběhlo za účasti primátora města Plzně a dalších hostů na požární stanici Plzeň Střed slavnostní předání nové automobilové stříkačky CAS 20 Scania.

     CAS 20 SCANIA je automobilová  stříkačka na podvozku Scania pro šestičlennou posádku, schopná brodit do hloubky 3/4 m a zvládá statický boční náklon až 30 stupňů. Zásoba vody je 3500l a pěnidla 210l.
     To podstatné, čím se tento zásahový automobil liší od většiny automobilových stříkaček, se skrývá v nástavbě vozidla. Je to řezací a hasicí zařízení COBRA, které umožňuje současně hašení i řezání proudem vody při spotřebě pouhých 60l vody/min. Při použití přimísení abraziva, může COBRA dělit materiály, jako jsou ocel, kámen, cihly, dřevo, sklo atd..
     Umístění COBRY na prvovýjezdové vozidlo požární stanice Střed nebylo zvoleno náhodně. Jedná se o nejvytíženější plzeňskou stanici s více než tisícem výjezdů ročně. Ve svém hasebním obvodu má tato stanice velké průmyslové podniky a logistická centra jako je areál bývalé Škodovky, nebo průmyslová zóna na Borských polích, ale i historické budovy v centru města, což jsou místa, kde se nejvíce projeví potenciál zařízení schopného pronikat konstrukcemi a hasit jinak nedostupná ohniska požárů. Technický prostředek tohoto typu tak výrazně zvýší akceschopnost jednotky.

     V Plzni se jedná již o druhé zařízení tohoto typu a celkově čtvrté v Plzeňském kraji. Do budoucna by HZS Plzeňského kraje chtěl, aby byly systémy COBRA na všech centrálních požárních stanicích v kraji.

     Zakoupení tohoto nového vozidla bylo umožněno pouze díky finanční podpoře Plzeňského kraje ve výši 5 791 121Kč a města Plzně ve výši 2 800 000Kč.

Co je to Coldcut Cobra

     CCS COBRA je patentované hasicí a záchranářské zařízení, které má široké pole uplatnění při hašení požáru a záchranných operacích. Cobra umí pomocí vodního paprsku prorazit a řezat všechny typy materiálů. Uvnitř místnosti se vodní paprsek mění na velmi jemnou vodní mlhu, která má schopnost zchlazovat prostor požáru a hasit oheň.
     Díky kompaktnímu provedení je možné systém instalovat na různé modely zásahových vozidel. Velmi nízká hmotnost činí tuto jednotku ideální pro většinu vozů typu pick-up nebo pro dodávky bez nutnosti úprav větší nosnosti vozu.
     Cobra nabízí možnost účinně a účelně zvládnout mnoho různých zásahových situací, jako například požáry aut, požáry na otevřených prostranstvích, zvlhčování při hašení, dekontaminaci a zásah pěnou. Multifunkční tryska se ovládá pomocí obouruční pistolové rukojeti s možností různého nastavení proudu vody. Proud vody lze snadno nastavit a během několika sekund změnit z velmi úzkého na široký kuželový.
     Hasební technika CCS COBRA může řezat otvory jakékoliv velikosti ve střechách, stěnách a dveřích budov za účelem ventilace/odstranění žáru a kouře. Současně se při řezání vodní mlha mění na páru. Tento proces spotřebovává velké množství energie, kterou odebírá ze žáru ohně. Prostor kolem ohně se ochlazuje, zároveň je spotřebováván kyslík a dochází k tlumení ohně.
     Cobra má také velmi efektivní hasicí schopnost při použití omezeného množství vody, čímž jsou minimalizovány následné škody způsobené vodou a poškozením konstrukcí. Vodní mlha, vytvořená vysokým tlakem a patentovanou tryskou se mění v páru, jakmile se dostane do kontaktu s ohněm. Tato přeměna vodní mlhy na páru ochlazuje žár často nebezpečných plynů a zároveň hasí požár.
     Ačkoli hasí vodou, je Cobra certifikována i k hašení vysokého napětí.

Foto: KP a Hasiči

D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.