Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Hejtman Bernard zřejmě ohrozil desítky lidí

Policie zahajuje úkony trestního řízení pro šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti

5. dubna 2020 20:14 , aktualizace 20:42

     Během tohoto týdne jsme informovali již o dvou případech nákazy nemoci COVID-19 na Krajském úřadě Plzeňského kraje a bohužel dokonce přímo v radě kraje. Konkrétně 26. března radní pro životní prostředí a zemědělství oznámila pozitivní test na COVID-19. Po tomto musela jít celá rada kraje a všichni, kdo se jejího jednání 16. března zúčastnili, samozřejmě včetně hejtmana, do karantény. Překvapivě za pouhé tři dny po tomto zveřejnění, tedy 29. března hejtman na svém Fb uvádí, že je zdravý. Tentýž den ale testy prokázaly onemocnění COVID-19 u hejtmanova náměstka pro oblast sociálních věcí. 

Třídenní karanténa?

     Je samozřejmé, že do 26. března se na krajském úřadě setkávali všichni, protože o nákaze nikdo nevěděl. Pokud se do této doby hejtman setkal s radní, či náměstkem nebo s jakoukoli osobou, která je potkala, musel hejtman dle nařízení vlády od tohoto data začít karanténu vykonávat.
     Karanténa u podezření na onemocnění COVID-19 je běžně nařizována na 14 dní z důvodu inkubační doby viru. Přesně je to tak, že o nařízení karantény, jejím trvání a ukončení rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví. Samozřejmě karanténu může ukončit dříve, ale že by někdo ukončil karanténu už po třech dnech? To by bylo mírně řečeno značně nestandardní. 

     Jisté je ale to, že od začátku tohoto týdne, čili den poté, co se nákaza potvrdila u samotného hejtmanova náměstka, se hejtman vrhá do práce. "Sice si v úterý na krizovém štábu stěžuje, že je mu špatně, že má střevní potíže, ale tvrdil, že byl v lékárně, koupil si na to vitamíny. Takže kvůli jeho nezodpovědnosti já i celý štáb musíme do karantény," sdělil nám dnes jeden ze členů štábu.
     Přesto se hejtman další dny setkával s řediteli nemocnic, ředitelem krajské hygienické stanice, vedením záchranky, vedením policie a dokonce navštívil i domov pro seniory v Janovicích nad Úhlavou. 
     Hejtman Bernard tak evidentně podcenil současný stav a ohrozil desítky lidí.

Kdo byl ohrožen?

     Neznáme jména úplně všech, kterých se to týká, ale jde o desítky osob. Jména, která máme zatím k dispozici, ukazují, že jde i o vedení složek IZS či vrcholné představitele města Plzeň. Je jasné, že tito lidé jsou pro současné krizové vedení města i kraje nezbytně nutní, ale budou muset nastoupit do karantény a svou práci vykonávat z domova.
     Hejtman ve čtvrtek mimo jiné navštívil například redakci TV ZAK, takže bohužel i naši kolegové budou muset zamířit do karantény.
     Paradoxně hejtman ohrozil i finišující přípravu výroby unikátní ochranné masky ve firmě WPA, kterou také bohužel stihl navštívit. Naštěstí zde vše probíhá za nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Hejtman se setkal pouze s jedním pracovníkem vybaveným respirátorem třídy FFP3 a pouze několikaminutové setkání proběhlo v místnosti vybavené čističkou vzduchu, která je používána i v nemocnicích. I tak ale vedení firmy zodpovědně nic nepodceňuje a tohoto pracovníka pro jistotu samo odeslalo do karantény. 

Krajský úřad vše popíral

     Už v pátek jsme upozornili na to, že jsme se samozřejmě zeptali oficiální mluvčí kraje, která nám však odmítla informace o zdravotním stavu hejtmana kraje potvrdit, takže lidé, kteří s hejtmanem přišli do styku, se dále potkávali s dalšími lidmi.
     Informace jsme ale nesháněli jen my, na přímý dotaz dnes kolem čtvrté odpoledne Bernard naší kolegyni z jiného média v telefonu svou nákazu popřel, ale o pouhé dvě hodiny později ji na četné dotazy již musel potvrdit na svém facebookovém profilu.

Případem se již zabývá i policie

     "Mohu potvrdit, že v současné chvíli se zabýváme veškerými okolnostmi a budeme zahajovat úkony trestního řízení v souvislosti s trestným činem šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti, zatím vůči neznámému pachateli a v současné chvíli musí kolegové prověřit veškeré dostupné informace," uvedla nám ještě v průběhu noci mluvčí policie.
     "Samozřejmě, že se to bude pečlivě prověřovat, tohle je podle mne jasné porušení zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Ten mimo jiné uvádí, že osoba, která onemocněla infekčním onemocněním nebo je podezřelá z nákazy, je podle povahy infekčního onemocnění zejména povinna podrobit se izolaci a karanténním opatřením a zdržet se činnosti, která by mohla vést k dalšímu šíření infekčního onemocnění.
     Kdo se porušení tohoto zákona ve výsledku dopustil, však jisté ještě není, může to být buď samotný hejtman nebo také ten, kdo mu karanténu nestandardně brzy ukončil,"
 vysvětlil námi dotázaný právník.

Hejtmana kritizují i politici

     Řada politiků nyní hejtmanovi vyčítá, že se zachoval nezodpovědně. "Je smutné, když ten, který by měl jít všem příkladem, pošle do karantény desítky lidí včetně mě," uvedl nám jeden z plzeňských politiků, který samozřejmě vzhledem k pozici hejtmana nechce být jmenován.
     „Nerozumím tomu proč, když některá jednání dokázal řešit on-line, se zároveň setkával s kolegy a úředníky osobně či dokonce navštěvoval další organizace a firmy. Takové chování považuji za krajně nezodpovědné a bezohledné,“ sdělila kolegům z redakce Plzeň.cz náměstkyně Marcela Krejsová.
     „Je to pro mě nová informace. Trochu mě to zaráží, protože od hejtmana jsem žádnou takovou informaci dosud nedostal. Mám starší rodiče, a proto jsem se raději s nikým příliš nesetkával a vyhýbal se kontaktu s větším množstvím lidí. Všechny věci jsem se snažil řešit elektronicky nebo telefonicky,“ uvedl v pátek pro Plzeň.cz náměstek Ivo Grüner, který díky svému rozumnému přístupu teď jako jediný nyní není v karanténě.
     "Strašně mě mrzí, že svým počínáním pan hejtman téměř paralyzoval chod úřadu, protože i když v současné situaci se většina úředníků vyhýbá kontaktu s větším množstvím lidí, hejtman se se všemi vedoucími odborů ve čtvrtek setkal a tím je poslal téměř celé vedení úřadu do karantény. Toto jednání mi přijde krajně nezodpovědné," řekl nám dnes náměstek Ivo Grüner.

Mail zaměstnankyně Krajského úřadu:

"Dobrý den,
     chtěla bych Vám poděkovat za Vaši práci a objektivní články. Pracuji na Krajském úřadě Plzeňského kraje a díky Vašim informacím se dovídám i o tom, kdo v současné době je z našeho úřadu nakažen koronavirem. 
     Bohužel, jako zaměstnanci krajského úřadu, nejsme informováni o nastalé aktuální situaci.  Vše se dovídáme skrz média. Přitom alespoň jedna věta na našem firemním helpdesku, by byla slušností a zodpovědnosti.
     Lidé se bojí ozvat a ptát se. Proč? Protože se bojí postihů od nadřízených a popřípadě přece jde i o peníze, tedy odměny a osobní ohodnocení.
      Takže Vám děkuji a přeji hodně sil, zdraví a svobodného psaní."

                                     (jméno má redakce k dispozici)