Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Pozor, i mrtvý vás může dostat do dluhů!

Díky dědictví po matce jsem na mizině a jdou po mě exekutoři

13. prosince 2018 14:33 , aktualizace 16:20

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Na naši redakci se obrátila paní Lenka s tím, že je zcela bezradná. Začátkem roku se totiž dozvěděla, že její matka zemřela. V návaznosti na vyřízení záležitostí týkající se pohřbu, se na paní Lenku obrátil notář s tím, že je potřeba vyřešit záležitosti týkající se dědictví, které zde po Lenky matce zůstalo.     
     Paní Lence bylo známo, že její matka měla neuhrazené dluhy, nicméně měla za to, že oproti výši majetku, který bude součástí dědictví, se bude jednat o zanedbatelné částky, a dědictví přijala v plné výši.
     K jejímu překvapení, po prošetření celého dědictví, zjistila, že dluhy zesnulé matky mnohonásobně přesahují výši majetku, který je součástí dědictví. Bylo tak zřejmé, že nejen že nezíská žádný majetek, ale naopak, přejdou na ni veškeré dluhy zesnulé matky, které dosahují několikasettisícových částek. Tyto dluhy bude paní Lenka povinna zaplatit, jinak by se dostala do exekuce.
     Lenka se tedy obrátila na naši redakci s prosbou o radu, jak v této záležitosti má dále postupovat. V návaznosti na to, jsme se obrátili na našeho partnera Advokátní kancelář Cink a partneři s.r.o. s dotazem, zdali se dá situace paní Lenky nějakým způsobem řešit.

Co radí právník?

     K dotazu se vyjádřil pan Mgr. Ing. Pavel Cink, LL.M. a vysvětlil nám, že tato situace je bohužel velmi nešťastná, nicméně vznikla pouze z toho důvodu, že paní Lenka podcenila novou právní úpravu. Do roku 2014, tedy do doby přijetí nového občanského zákoníku, platilo, že dědic odpovídá za dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Dle staré právní úpravy by pak paní Lenka odpovídala za dluhy zesnulé matky pouze co do výše majetku, který v rámci dědictví nabyla, a tedy by nic nezískala, ani na ni nepřešly dluhy.
     Bohužel, na základě nové právní úpravy, platné od roku 2014, se tato situace výrazně mění, a to tak, že dědic odpovídá nejen za dluhy co do výše nabytého majetku, ale také za veškeré dluhy, které zde po zesnulém zůstaly. Pakliže se tedy dědic dědictví nevzdá a dědictví bez dalšího přijme, je povinen v případě předluženého dědictví, veškeré dluhy po zesnulém uhradit.

V návaznosti na výše uvedené jsme se dotázali, zdali se dá této situaci zabránit, či předejít

     Možnosti řešení jsou v zásadě dvě. Prvním řešení přichází v úvahu tehdy, kdy mám za to, že dědictví je předluženo, tedy dluhy přesahují výši majetku. Takové dědictví mohu odmítnout jako celek. Dědictví na mě tak nepřejde a tedy ani dluhy ani majetek.

     Druhým řešením je možnost uplatnění tzv. „výhradního soupisu majetku“, které znamená omezení rizika předluženého dědictví. Cílem tohoto institutu je omezit rozsah odpovědnosti dědice za dluhy zesnulého, aniž by dědic přišel o možnost dědictví převzít. Tato varianta bývá často opomíjena. V tomto případě, by pak dědic odpovídal za případné dluhy pouze co do výše nabytého dědictví. Tento postup doporučujeme v případě, kdy máte za to, že by součástí dědictví mohly být dluhy, případně že je dědictví předluženo. 

     Pakliže dědic nevyužije jedné z výše uvedených variant, přijme tak celé dědictví po zesnulém a bude povinen veškeré dluhy po zemřelém uhradit. Tyto dluhy pak mohou dosahovat řádově i milionů korun. Zjednodušeně tedy pokud dědic výhradu soupisu neuplatní, hradí dluhy zůstavitele v plném rozsahu. Dědic, který výhradu soupisu uplatní, hradí dluhy zůstavitele jen co do výše ceny nabytého dědictví. 

     V případě, že se jedná o předlužené dědictví, nebo jinak problematické dědictví, doporučujeme obrátit se na odborníka, nejlépe na advokáta, s tím, že i krátká konzultace na toto téma Vám může zachránit majetek a může pomoci dědicům ochránit se tak před nepříznivými dopady dědického řízení.

     Děkujeme panu Mgr. Ing. Pavlovi Cinkovi, LL. M. za poskytnuté informace a věříme, že tyto informace budou prospěšné i pro naše další čtenáře a v případě potřeby, jim poslouží k tomu, aby se v rámci dědického řízení nedostali do podobné situace, jako paní Lenka.

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.