Co řeknou policisté?
Velmi rychlý a velmi ostrý pes. Ideální pro službu, ale musí mít pevného psovoda. Je nadprůměrně učenlivý a velmi chytrý. Pachatelé se často nechají zmást jeho velikostí a pletou si ho spodvyživeným ovčákem – pak ale tvrdě narazí. Malinoa je bojovník, který bude bojovat a boj nevzdá. VPlzni je kvidění u městské policie.
Co řeknou Američané?
My ho známe. U nás hlídají malinois dokonce i Bílý dům a ten bychom jen tak někomu nesvěřili. Ve dne i vnoci sedí na speciálních bílých čtvercích rozmístěných vtrávníku. Vlétě je chladí a vzimě hřejí. Tito psi hledají výbušniny a nebo jsou připraveni ve vteřině zlikvidovat útočníka. Umějí i za jízdy skočit okénkem do jedoucího vozidla. Zajímavostí je, že jako největší odměna pro ně není pamlsek, ale speciální červený balonek, který zuřivě žvýkají.
Co nám řekne Atlas psů?
Belgičtí ovčáci nesou všechny znaky původních evropských ovčáků, pro které jsou typické neosrstěná čenichová partie, vztyčené uši a většinou střední velikost. Vyšli z podobného základu jako mnohem známější ovčáci němečtí. Byli vyšlechtěni k tomu, aby úzce spolupracovali s člověkem při ovládání stád, a to se projevuje dodnes v jejich učit se a poslouchat. Když se koncem 19. století začala vytvářet moderní plemena v té podobě, v jaké je známe dnes, belgickým chovatelům se podařilo vytvořit z do té doby značně nejednotných psů ovčáckého typu, kteří se vyskytovali na jejich území, čtyři typy belgických ovčáků, lišících se typem srsti i jejím zbarvením. I když dnes jsou čtyři belgičtí ovčáci chováni odděleně, oficiálně jsou stále považováni za jedno plemeno se čtyřmi varietami.
Popis
Pes střední velikosti, harmonických proporcí, v němž se snoubí elegance a síla. Hlava delší, suchá, nesená vysoko. Délka lebeční a čenichové partie je přibližně stejná, čenich může být i mírně delší. Oči středně velké mírně mandlového tvaru, hnědé, čím tmavší, tím lepší. Uši menší, vztyčené a vysoko nasazené, trojúhelníkového tvaru. Krk delší, svalnatý, suchý, bez laloku. Končetiny s pevnými kostmi, rovné a svalnaté, s kulatými kočičími tlapkami. Pohyb plynulý, živý a volný. Tělo silné, ne však těžké, žádoucí je čtvercový formát. Hrudník ne příliš široký, ale hluboký, umožňující vytrvalý pohyb. Ocas středně dlouhý. V klidu nesen svěšený se zvednutou špičkou, při pozornosti se zvedá, ale nevystupuje nad horizontální linii hřbetu. Srst krátká, plavá s černými špičkami chlupů a černou maskou.
Charakteristika
Ostražití, aktivní, živí, vytrvalí a odolní psi, schopní pozoruhodných výkonů v mnoha oblastech. Vyznačují se vysokou inteligencí, mimořádnou učenlivostí, mají vrozené hlídací schopnosti, jsou rychlí a neúnavní. Klidná povaha by se u nich měla pojit s mimořádnou odvahou a schopností zasáhnout v případě potřeby.
Užití
Malinois patří k vůbec nejlepším psům pro sportovní a služební kynologii. I na nejvyšších soutěžích bývají jako jediní schopni konkurovat německým ovčákům. Díky své rychlosti a učenlivosti se všichni belgičtí ovčáci výborně uplatňují v soutěžích agility, kde dosahují nejlepších výsledků.
Výskyt
Patří ke zcela běžným plemenům.
Zvláštní nároky:
Na ubytování, teplotu a stravování jsou belgičtí ovčáci relativně nenároční, vyžadují však citlivé zacházení a velmi důsledné vedení. Malinois se hodí do rukou zkušenějšího kynologa, který chce se svým psem pracovat a sportovat. Všichni belgičtí ovčáci vyžadují aktivního, sportovně založeného majitele a důsledný výcvik.
Možná záměna:
Poměrně často bývá malinois zaměňován s německým ovčákem. Ten je však výrazně robustnější, má silnější hlavu, větší uši a především jinou barvu - pro malinoise typická plavá barva s uhlováním se u německého ovčáka nevyskytuje.
pes: 25 - 30 kg, 62 cm
fena: 20 - 25 kg, 58 cm