Video

"Jednou někoho s tím krámem zastřelíme!"

V Plzni opět došlo k výtržnostem s plynovkou, co to je a co střelci hrozí?

9. září 2018 15:32 , aktualizace 22:03

Zbraně

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Včera čtenáře velice zaujal článek o opilém Ukrajinci, který kolem sebe máchal pistolí. Strážníci ho zadrželi pod namířenou zbraní a jak nám později uvedli, kdyby muž pistoli zamířil i na ně, byli připraveni okamžitě střílet.
     Později se ukázalo, že Ukrajinec měl sice pouze plynovku, ale na hruď mu mířil skutečný Glock 19 ráže 9 mm Luger a Ukrajinec si zřejmě dodnes neuvědomuje, jak moc blízko měl k smrti. 
     Nejde ale o ojedinělý případ, jen tuto noc měl další člověk plynovkou vyhrožovat u náměstí Republiky a další (dle jiné verze dokonce tentýž jako u Synagogy), pak plynovkou vyhrožoval v jednom podniku v Martinské.

Mohl strážník muže zastřelit?

Právník: Ano mohl, pokud by na něj nebo na jinou osobu muž plynovkou zamířil, strážník mohl v obavě o život svůj nebo jiné osoby pachatele zastřelit. Nemohl samozřejmě v daném okamžiku rozpoznat o jakou jde zbraň.
Obdobně by ale také jednat i obyčejný ozbrojený občan, konkrétně dle § 29 Nutná obrana, což je dobře vysvětleno v článku, který jsme kdysi společně připravovali. 

Co je to plynovka?

Odborník: Výraz plynovka je mezi veřejností velmi rozšířený, ale správně jde o Expanzní zbraň, tedy palnou zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou. Jde o pistole či revolvery podobné skutečným zbraním, ale nabíjené nábojkami, které mají po výstřelu buď pouze zvukový efekt a nebo zvukový efekt i s vystřelením oblaku dráždivého plynu, nikoli pevné střely.
     Někdy se také chybně 
používá výraz "plynová pistole", což ale ze zákona znamená jinou zbraň. 

Kdo smí si smí plynovku držet a nosit?

Odborník: Dle zákona jsou v kategorii D, na tuto zbraň tedy není potřeba zbrojní průkaz. Může si ji pořídit a nosit kdokoli starší 18 let způsobilý k právním úkonům. Držitel této zbraně ji ale nesmí nosit viditelně na veřejnosti nebo být pod vlivem alkoholických nápojů nebo návykových látek.

Je plynovka vhodná na sebeobranu?

Odborník: To je relativní, účinek má zhruba jako slzný plyn ve spreji, o moc víc od ní nečekejte. Výhodou je, že když ji vytáhnete, agresor nepozná, že jde o pouze plynovku, nikoli skutečnou (palnou) zbraň a můžete ho zastavit již pouze hrozbou. Toto je ale i zároveň nevýhodou plynovek, pokud s ní nevhodně manipulujete či míříte kolem sebe, může vás někdo v obavě legálně zastřelit.

Včerejší Ukrajinec:

"Měl pistoli a mířil na Velkou synagogu!" popsal svědek

"Měl pistoli a mířil na Velkou synagogu!" popsal svědek

08. 09. 2018, 07:56, aktualizace 08. 09. 2018, 17:00

Opilý Ukrajinec mával kolem sebe pistolí, naštěstí se ukázalo, že jde pouze o plynovku

Nutná obrana:

Vše o nutné obraně

Vše o nutné obraně

23. 01. 2019, 10:20, aktualizace 23. 01. 2019, 10:21

Právník, policista, státní zástupce a střelec radí: Jak se bránit a nenechat se zavřít – od A do Z

Úvodní foto: loupež v obchodě s plynovkou

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.