Jirka Hrubý padl ve 23 letech při plnění služebních povinností

Přesně před dvaceti lety byl u Plzně zastřelen mladý policista, vzpomínáme!

12. června 2018 21:29 , aktualizace středa 13. června 07:42

      Přesně před dvaceti lety, 13. června 1998 dopoledne, napadli dva cizinci v Plzni na Slovanech muže stojícího u telefonní budky. Vyjma frajeřiny a dokazování si nadřazenosti k napadení nebyl žádný důvod, útočníci se s napadeným nikdy před tím neviděli.
     Napadený muž tehdy zavolal policii a operační důstojník na místo vyslal k prověření oznámení dvoučlennou hlídku policistů Jiří Hrubého a Petra Lenárta.
     Policisté na místě opravdu nalezli dva cizince, odpovídající popisu. Vyzvali je aby předložili doklady, cizinci však reagovali útěkem, naskočili do vozidla Mercedes a ujížděli směrem z Plzně. Policisté je samozřejmě začali ihned pronásledovat.

     Policisté ale nemohli tušit, že před nimi ujíždějí kosovští Albánci Fehim a jeho syn Fatmir Hanuša, kteří se v té době vezli na vlně zločinecké popularity. Oba pohrdali naší zákonnou mocí a při jakémkoli kontaktu nejen s policisty to dávali patřičně najevo. Prostě to byli „tvrdí mafiáni“. Bylo u nich běžné, že byli na kohokoli agresivní, pro ránu nikdy nešli daleko a běžně lidem vyhrožovali zbraněmi.

     Již během jízdy z okénka Mrcedesu pohrozili pronásledovaní pachatelé policistům zbraní. Policisté tedy použili výstražné výstřely, řidič pronásledovaného vozidla nejprve nereagoval, ale pak nedaleko Letkova Mercedes opravdu zastavil.
     Policisté se k vozidlu vydali pěšky, každý zajišťoval jednu stranu a oba opakovaně vyzývali posádku, aby odhodili zbraně a vystoupili ven. Najednou a nečekaně začali muži z vozidla střílet a střelbu vedli skrze zadní okno vozu. 

     Policisté byli ve standardním hlídkovém voze v modifikaci bílo zelené, s majákem na střeše a oblečeni v běžných stejnokrojích s modrými košilemi. Je tedy zcela vyloučeno, že by Hanušové nepoznali, že jde o policisty, tak se totiž oba později vymlouvali.

     První zasažený policista byl 23letý Jirka Hrubý, padl k zemi a začal krvácet z úst a nosu, popisoval později jeho parťák Petr Lenárt. Ten se sám před sprškou střel stačil schovat za služební vůz a palbu opětoval ze služební pistole, v tu chvíli ještě netušil, že parťák Jirka je již mrtvý, jedna ze střel ho totiž zasáhla přímo do srdce.
     Starší z Hanušů vyskočil z vozu, zapadl do příkopu a stále střílel, v té chvíli byl již také zasažen policejní střelou. Mladší Fatmir vyskočil z vozu, za běhu pálil po Petrovi a utekl do lesa. Mezitím se Petr vyplazil k parťákovi, když zjistil, že mu již nelze pomoct a získal od něj alespoň další munici, nutnou k pokračování v boji. Starší Fehim zatím ležel v příkopu, pro zranění nemohl z místa utéct, ale nehodlal se vzdát a stále střílel.

     Nakonec Fehima dostal policejní psovod, využil chvilky kdy Fehim přebíjel (pozn. redakce – měl šestiranný revolver Python), přeskočil příkop, doběhl k němu a zbraň mu vykopl z ruky.
     Fatmira dostala o chvíli později zásahová jednotka v lese také živého. Ve vozidle se po celou dobu ukrýval ještě třetí muž, také Albánec, ale ten se střelby neúčastnil a později vystupoval jako svědek proti Hanušům. Ve vozidle bylo při prohlídce také nalezeno velké množství zbraní.

     Jediný zabitý na místě tak zůstal strážmistr Jirka Hrubý, který se dožil jen třiadvaceti let života a vším co udělal, splnil do posledního písmene policejní přísahu.

     Fehim Hanuša dostal za vraždu 25 let vězení, mladší Fatmir 13 let a oba jsou již na svobodě.