Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

"Jsem na řadě!"

Policie řeší více než šedesát případů hrozeb v souvislosti s předvánočním masakrem

27. prosince 2023 16:10 , aktualizace 18:54

Policie

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Policie v celé České republice od čtvrteční tragické události na Filozofické fakultě řeší již více než šest desítek případů z internetového prostředí, kdy různí méně inteligentní jedinci útok schvalují nebo se snaží vzbudit dojem, že by ho chtěli napodobit.

     O jednom takovém případu z Plzně jsme informovali již minulý týden, další se odehrál například na Sokolovsku.

Jsem na řadě

     Ve čtvrtek 21. prosince kolem desáté hodiny v noci, tedy jen několik hodin po masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, umístil teprve devatenáctiletý mladík na svůj profil na Instagramu, který v názvu obsahoval zkratku názvu střední školy ze Sokolovska a fotografii pušky doplněnou anglickou frází "my turn", kterou lze volně přeložit jako "je řada na mně“.

     "Vzniklo tak důvodné podezření, že by mladík mohl použít střelnou zbraň v prostorech školy, kterou navštěvuje jako student čtvrtého ročníku. Policisté ve spolupráci s kriminalisty se začali případem okamžitě usilovně zabývat, byla učiněna preventivní bezpečnostní opatření v rámci prostoru střední školy, ale také blízkého okolí.
     Po několika hodinách kriminalisté mladého muže zadrželi,"
uvedl nám mluvčí policie s tím, že po provedených úkonech sokolovští kriminalisté devatenáctiletému mladíkovi sdělili podezření ze spáchání trestného činu Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

     Mladík později fotografii ze sociální sítě smazal a na stejný účet doplnil omluvu, že se jednalo o „hloupou srandu“, to už mu ale nebylo moc platné a v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.


O případu ze stejné noci, ke kterému došlo v Plzni, jsme již informovali:

Přijedu a vystřílím celou vesnici

     V noci z pátku na sobotu oznámil muž bydlící v Plzni ve Slovanské aleji, že vystřílí vesnici na Nepomucku. Je tedy naprosto pochopitelné, že si pro něj krátce na to policisté došli. "Nalétlo sem asi pět policejních vozů, dodávka i kriminálka a sebrali souseda Ondřeje H.," popsal nám zásah na místě svědek.

     Policisté muže zadrželi a převezli k lékařskému vyšetření, což je standardní úkon před umístěním do cely předběžného zadržení.

     "K případu mohu uvést, že jsme v pozdních večerních hodinách přijali oznámení, že muž narozený v roce 1986 chce postřílet obyvatele jedné z obcí na Plzeňsku.
     Na místo v Plzni, kde se muž zdržoval, ihned vyjeli policisté, kteří jej krátce po oznámení zadrželi. Provedenou dechovou zkouškou zjistili, že muž je pod vlivem alkoholu.
     V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy. V současné době v uvedené věci probíhají procesní úkony,"
 uvedla nám mluvčí policie a doplnila, že muž není držitelem zbrojního průkazu ani nevlastní žádnou zbraň. 

     Později mluvčí ještě doplnila, že kriminalisté muže obvinili ze spáchání trestného činu Šíření poplašné zprávy a poté byl propuštěn ze zadržení.

Další obdobné trestné činy

     Bohužel podle našich informací nejde o jediný případ, kterým se policie v našem kraji musí zabývat. Mluvčí nám k tomuto uvedla, že v současné době policisté monitorují obdobné příspěvky na sociálních sítích, vyhodnocují je a případy, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu, se zabývají.

     Je děsivé, že podobných případů policisté v celé republice evidují již více než šedesát. "V souvislosti s útokem na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy sledujeme dění na sociálních sítích a to ve vztahu ke schvalování, adorování a následování tohoto hrůzného činu.
     K dnešnímu dni se v ČR zabýváme více než šedesáti takovými případy a u třiceti z nich již známe totožnost konkrétních osob," uvedl mluvčí policejního prezídia.
     Jedná se například o dvojici mladistvých, kteří vyhrožovali vystřílením hudebního klubu v Brně, staršího muže ze Strakonicka vyhrožujícího vystřílením univerzity, ale i muže z Vysočiny, který vyhrožoval, že postřílí rodinu vraha z filozofické fakulty.

     "Pojďme si prosím říct, že v tuto dobu opravdu není na takový "humor" prostor. Mysleme na pozůstalé," doplnili policisté.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.