Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Každé 3 roky zvýšení výživného? Soudy v tom mají jasno!

Víme, kolik je adekvátní výživné a jak ho získat.

4. dubna 2018 20:29 , aktualizace 20:30

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     S nadcházejícím jarem se roztrhl pytel s dotazy našich čtenářů ohledně výživného. Tento týden se nás již třetí maminka ptá na zvýšení výživného a co pro to má udělat. Naposledy nám napsala včera naše čtenářka Soňa dotaz: "Jsem maminkou sedmiletého klučíka, jeho otec se nijak nepodílí na výchově a stále posílá výživné jen 1500,- Kč, které bylo soudem určeno když byly malému dva roky. Na Internetu jsem četla, že každé 3 roky mám nárok na zvýšení výživného, nevíte, zda musím někde požádat nebo zda mi ho soud zvýší automaticky, jako je tomu třeba u mého invalidního důchodu?"

     Protože nejsme právníci tak jsme se s dotazem obrátili na našeho dlouholetého partnera, Advokátní kancelář CINK a partneři, konkrétně advokátku Mgr. Michaelu Bednárikovou.

Paní advokátko, jak je to tedy se zvýšením výživného? Zvyšuje se automaticky?

     Výživné je záležitostí dohody rodičů s tím, že pokud se rodiče nedohodnou, tak jeho výši stanoví soud. Soud vychází z celé řady informací (příjmy rodičů, potřeby dětí ap.) s tím, že výživné stanovuje k okamžiku svého rozhodování.
     Pokud od rozhodnutí uplynula delší doba a druhý z rodičů výživné dobrovolně nezvýšil, je třeba se na soud obrátit znovu a žádat o jeho navýšení.
     Soud sám výživné nezvyšuje, ostatně pokud se na něj některý z rodičů neobrátí tak ani neví, zda např. druhý z rodičů dobrovolně platby neupravil. I přes uvedené lze obecně říci, že doba 3 let je dostatečně dlouhá doba k tomu, aby došlo ke zvýšení potřeb dítěte a bylo na místě výživné zvýšit.

Co říkáte výživnému 1500,- Kč o kterém hovoří naše čtenářka?

     Byť neznám všechny okolnosti případu tak výživné je již na první pohled nepřiměřeně nízké s tím, že určitě nemůže odpovídat potřebám dítěte a krom toho, s ohledem na dobu, kdy bylo rozhodováno, je zde jednoznačně důvod žádat o jeho zvýšení.

Jaké by mělo být ideální výživné?

     Na to se mě ptá většina mých klientů, ale univerzální odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje. Na rozdíl od zahraničí není způsob určení výše výživného stanoven a liší se soud od soudu a i v rámci jednotlivých soudů dle toho, která soudkyně případ rozhoduje. Navíc velmi záleží na tom, jak se u soudu podaří prokázat potřeby dítěte a příjmy rodiče.
     Obecně lze říci, že existuje doporučující tabulka dle příjmu rodiče a věku dítěte, ale i zde platí výjimky a zkušený advokát často dokáže například i u nepracujícího rodiče dosáhnout výživného, které odpovídá jeho skutečným možnostem a potřebám dítěte. 

Dle doporučující tabulky vychází výživné takto:

Věk dítěte

Výživné (v procentech z čistého příjmu rodiče)

0 až 5 let

11 až 15 %

6 až 9 let

13 až 17 %

10 až 14 let

15 až 19 %

15 až 17 let

16 až 22 %

18 až 26 let

19 až 25 %


A co by měla naše čtenářka dělat, pokud výživné neodpovídá?

     Určitě by měla v první řadě kontaktovat otce dítěte a upozornit ho na to, že výživné neodpovídá a požádat ho o jeho zvýšení dle výše uvedené tabulky. Já osobně bych na místě paní Soni kontaktovala advokátní kancelář, která se touto problematikou zabývá, neboť dle mé zkušenosti již jen to, že otce vyzve advokát, kolikrát vede k tomu, že se podaří na výživném domluvit a záležitost se vyřeší bez soudu. Advokát dokáže rovněž vyřešit často se vyskytující snahy rodiče navýšení výživného se vyhnout (fiktivně nízký příjem, podnikatel ve ztrátě, zatajené příjmy či fiktivní náklady ap.).
     Pokud se dohoda nepodaří, je namístě podat návrh na zvýšení výživného a vylíčit aktuální potřeby dítěte a jejich změnu oproti poslednímu rozhodování. Dále je třeba popsat příjmové možnosti druhého z rodičů, tedy nejen to, jaký má v současné době příjem ale i to, jakého příjmu by mohl dosahovat. Na základě toho soud nařídí jednání a rozhodne o tom, o kolik bude výživné zvýšeno.

Děkuji Vám za Vaše odpovědi.

     I já děkuji a přeji Vašim čtenářům a čtenářkám, aby se dokázali domluvit na adekvátním výživném a nemuseli záležitost řešit tak, jako Vámi zmiňovaná čtenářka.

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.