Foto Video

Vyjádření obviněného z krádeže paliva Letecké záchranné službě

Ministerstvo obrany již potvrdilo, že muž odčerpal palivo dovážené pro leteckou záchranku v Plzni

17. května 2018 16:30 , aktualizace sobota 19. května 14:36


     Nejsledovanějším článkem poslední doby je bezesporu krádež paliva určeného pro Leteckou záchrannou službu. Slíbili jsme, že v tomto tématu budeme pokračovat a slib plníme.
     Nově se nám podařilo zjistit, že jedním z pachatelů krádeže, který byl kriminalisty zadržen přímo v průběhu stáčení paliva, je osoba spřízněná se soukromou leteckou školou sídlící na Letišti v Líních. Tedy na tom samém letišti, kde sídlí i Letecká záchranná služba.

     Celá krádež probíhala tak, že řidič cisterny stočil palivo F-34 (laicky letecká nafta) ve skladu státních hmotných rezerv a jel s ním dotankovat menší cisternu na základnu LZS do Líní. Tato menší cisterna vyjíždí ihned po přistání vrtulníku záchranářů na základnu a dotankovává jim nádrže.
     Co bylo dál, vysvětlil jménem zřizovatele Letecké záchranné služby mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek: "Mohu potvrdit, že policisté zadrželi řidiče cisterny, který dováží letecké palivo pro naší leteckou záchranku v Plzni – Líních a bylo prokázáno, že tento muž odčerpal část tohoto paliva, tedy, že ho ukradl. Věc v tuto chvíli stále šetří policie," a ještě na náš dotaz doplnil, že za ministerstvo obrany může říct, že činnost letecké záchranné služby nebyla nijak omezena, protože ta má vždycky dostatečnou rezervu ve svých nádržích na letišti.

      Obdobně hovoří i policejní spis, který za poškozeného označuje právě Ministerstvo obrany, tedy Leteckou záchrannou službu, kterou okradly machinace řidiče cisterny.

     Nám se podařilo kontaktovat i obviněného muže spřízněného s leteckou školou, který ale popřel, že kradené letecké palivo mělo mířit do jejich letadel. V telefonickém rozhovoru tvrdil, že měl v úmyslu 1100 litrů tohoto paliva použít na čištění a vymývání po pískování, na což se podle něj perfektně hodí.
     Zvláštní je i jeho výmluva, že prý nevěděl, že palivo je kradené, ačkoli ho nakupoval pokoutně z cisterny zacouvané v křoví v málo používané části letiště a hlavně platil 14 korun za litr špičkového leteckého paliva, tedy ani ne za polovinu běžné ceny, která se pohybuje kolem 34 korun včetně daně za litr.
     Dle mužova tvrzení bylo důvodem tohoto zvláštního nákupu to, že toto letecké palivo se špatně shání. Přitom dle stránky petroleum.cz je letecká nafta nejrozšířenější letecké palivo, používané moderními reaktivními motory.
     V další větě si obviněný muž znovu protiřečil, když uvedl, že si tohoto paliva vlastně může bez problému koupit třeba cisternu a že na tomto nákupu více než tisíce litrů po 14 korunách rozhodně nechtěl zbohatnout.
     Závěrem uvedl, že za vše je odpovědný pouze řidič cisterny, kterému on sám mu jen naletěl jako oběť.

Původně jsme psali:

   Někteří lidé se neštítí ničeho, dokonce ani okrádat záchranáře. Jeden z gaunerů, o kterých budeme nyní psát, se živil tím, že jako řidič cisterny zásoboval palivem Kryštofa 07, tedy vrtulník Letecké záchranné služby Plzeňského kraje. Druhý z mužů spatřil možnost snadného výdělku a tak tomu prvnímu nabídl, že by občas "nějaký ten litřík koupil, že u vrtulníku se to stejně nepozná". Slovo dalo slovo a oba pánové začali okrádat ty, kteří létají, aby nás zachránili co nejrychleji.

      Krást muži začali 19. dubna přímo v prostoru letiště Líně, kde Letecká záchranná služba sídlí a nebyli to žádní troškaři. Na lup si pánové totiž přivezli rovnou tisícilitrovou nádrž. Nebyli to ale ani žádní potřební chudáci, protože pachatel se na předem smluvené místo dostavil se svým mercedesem, za kterým měl připojený vlek s nádrží.
     Toho dne muž odčerpal celkem 600 litrů paliva původně určeného do nádrží Kryštofa 07, za které řidiči cisterny zaplatil pouhých 8.400 korun. Vše pak muž odvezl a uskladnil v plechových sudech umístěných ve svém uzamčeném skladu.

     Za pár dní, přesněji 26. dubna se oba muži na krádež smluvili znovu, opět se sešli na domluveném místě a znovu začali krást. Co ale netušili je, že kriminalisté jim nejen byli na stopě, ale byli poschováváni po okolí a past sklapla na výbornou - oba muže zadrželi na místě přímo uprostřed krádeže, takže stihli odcizit dalších "pouze" 500 litrů paliva, opět určeného Letecké záchranné službě.
     Jak se kriminalisté 2. oddělení obecné kriminality územního odboru Plzeň-venkov na stopu oběma gaunerům dostali samozřejmě přesně napsat nemůžeme a můžeme jen uvést, že to bylo na základě jejich vlastního šetření.

     Během krádeže leteckého paliva si oba muži počínali natolik "prasácky", že na místo krádeže museli po policistech dorazit i hasiči a zabezpečit prostor proti možnému vznícení paliva. "Preventivně jsme natáhli dva proudy s pěnou a provedli přečerpání paliva," uvedl mluvčí hasičů.

     "Dva pachatelé ve věku osmapadesáti a čtyřiapadesáti let se během letošního roku sešli dvakrát a odčerpali celkem 1.100 litrů jednotného leteckého paliva z nádrže cisternového návěsu pomocí čerpacího zařízení.
     Pachatelé společným jednáním přečerpávali palivo na předem domluveném místě a měli mezi sebou sjednanou i cenu 14 korun za jeden litr,"
uvedla k tomuto případu mluvčí policie s tím, že poškozenému vznikla škoda na odcizeném leteckém palivu v celkové výši 29.669 korun.

      Spolupachatelé svým jednáním naplnili všechny zákonné znaky skutkové podstaty pokračujícího přečinu krádež spáchaného ve formě spolupachatelství a policejním orgánem bylo zahájeno trestní stíhání. V případě prokázání viny a odsouzení jim hrozí až dva roky za mřížemi.