Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Z bankomatů zmizely statisíce korun

Past na zloděje sklapla v Plzni u Družby, kradl člen ozbrojené eskorty P. Š.

14. července 2020 17:06 , aktualizace 18:39

Krádež Zadržení pachatele

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Případem, který na Plzeňsku nemá obdoby, se policisté zabývali posledních několik měsíců. Z bankomatů v Plzeňském, Karlovarském a částečně i Středočeském kraji se totiž začaly záhadně ztrácet peníze, na což při pravidelných kontrolách vyúčtovaní přišel peněžní ústav, který bankomaty provozuje. Protože chyběly peníze v bankomatech na různých místech, vše nasvědčovalo tomu, že zlodějem by mohl být někdo z obsluhy pancéřových vozů, které bankomaty penězi zásobují.
     Případ jsme celou dobu sledovali, ale po dohodě s policií ho zveřejňujeme až nyní. 

Jak je možné z bankomatu ukrást peníze?

     Jak je možné z tak zabezpečeného zařízení, jako je bankomat, ukrást peníze, jsme se zeptali odborníka, který v oboru pracuje několik let: „Bankomat je ve své podstatě počítač, který na základě údajů z karty a bankovního systému vydává z uzavřených a plombou zabezpečených kazet požadovanou částku. Bankovky jsou z kazet, kde jsou uloženy podle nominální hodnoty, odebírány na systém pohyblivých pásů, které je přes kontrolní čidla, která bankovky zkontrolují a přepočítají, dopraví až k výdejnímu okénku. Toto zařízení je ale celé uzavřené v trezoru, často v samostatné uzavřené místnosti a navíc elektronicky střeženém, takže běžný člověk nemá šanci se k němu dostat. Tento trezor se otevírá pouze v případě dotace bankomatu nebo servisu,“ popsal, jak jsou peníze v bankomatu zabezpečeny.
     „Peníze jsou samozřejmě chráněny i proti obsluze bankomatu, kazety s bankovkami jsou zapečetěny, při jejich předávání je kontrolováno, zda nejsou poškozeny a vše prochází kontrolou. Bankovky, které si zákazník neodebere, nebo z nějakého důvodu čidlo do oběhu nepustí také nezůstávají volně přístupné, ale systém pásů je dopraví do takzvané odhozové kazety, která je zabezpečena stejně jako ostatní. 
     Jediné bankovky, ke kterým tak má obsluha přístup jsou ty, které se nějakým způsobem na "trase" zaseknou. Ty by měla obsluha velice pečlivě zadokumentovat a předat peněžnímu ústavu, což podle všeho tento strážný nedělal a peníze si nechával. Podle výše škody ale usuzuju, že mu to nestačilo a přišel na to, jak si brát peníze vysloveně z kazet. Existují způsoby jak "roletku" kazety pootevřít a několik bankovek vytáhnout, ale ty zde samozřejmě uvádět nebudu,“ vysvětlil, jak ke krádeži mohlo dojít. 

Kdo je zloděj

     Podle informací naší redakce má tyto bankomaty na starosti firma Loomis Czech Republic a.s., což je bezpečnostní agentura, která nestřeží objekty, ale specializuje se pouze na převoz cenin a dotace i servisy bankomatů. Tato firma spadá pod mateřskou společnost ve Švédsku.
     Případem mizejících peněz se začali zabývat kriminalisté, kteří ve spolupráci s odborem vnitřního vyšetřování Loomisu začali podezřívat zaměstnance Loomisu P. Š., který byl zaměstnancem plzeňské pobočky této firmy od prosince loňského roku. Ten měl na starosti právě servisy bankomatů, ze kterých se peníze začaly ztrácet.

Past sklapla u Družby

     Podle námi osloveného odborníka mohl mít zloděj chvíli pocit, že vše prochází bez povšimnutí, kontrola vzhledem k množství bankomatů a výběrů na nich prováděných pomocí karet různých bank přeci jen chvíli trvá. Vše je ale kontrolováno velice pečlivě a nakonec se na každou nesrovnalost přijde.
     Banka se kvůli nesrovnalostem v množství dodaných a vydaných peněz obrátila na policii a samozřejmě na bezpečnostní agenturu, která pro ně zajišťuje dotace i servis těchto bankomatů. 

     Kriminalisté se případem začali zabývat a společně s peněžním ústavem a bezpečnostní agenturou připravili na zloděje past. Podezřelý P. Š. byl v červnu jako běžně vyslán na servis bankomatu nedaleko obchodního centra Družba v Plzni na Lochotíně. Když ale po provedení servisu vyšel z dotační místnosti, čekali na něj již kriminalisté společně s bezpečnostními inspektory Loomisu a technikem banky. Ti provedli okamžitou pečlivou kontrolu bankomatu a jeho stav porovnali s podrobně zadokumentovaným stavem těsně před jeho příjezdem. Při této kontrole bylo zjištěno, že v tomto bankomatu chybí několik desítek tisíc korun. 

Policie k případu uvedla

     „Plzeňští kriminalisté usilovně pracovali na případu krádeže finančních prostředků z bankomatů. Zjištěné a prověřené skutečnosti zavedli policisty na stopu pětadvacetiletého pachatele, kterého koncem června tohoto roku obvinili ze spáchání pokračujícího zločinu krádež. Jako pracovník bezpečnostní agentury, zabývající se údržbou a doplňováním finančních prostředků do bankomatů v různých finančních ústavech nejen v Plzeňském kraji, si měl po delší dobu část finančních prostředků v různých nominálních hodnotách ponechávat pro svoji potřebu,“ uvedla tisková mluvčí policie s tím, že během prověřování případu vyšlo najevo, že by se mohlo jednat o desítky případů a tedy až několik stovek tisíc korun. Podle našich informací je v současné chvíli řeč o přibližně čtyřech stech tisíc, kriminalisté se ale případem dále zabývají a celková škoda zatím není přesně vyčíslena.
      Vzhledem k tomu, že řáděním P. Š. vznikla větší škoda a kradl zřejmě i v období nouzového stavu, může mu v případě pravomocného rozhodnutí hrozit až osmiletý pobyt za mřížemi. 

      Vedení společnosti Loomis Czech Republic a.s., která se aktivně podílela na zadržení P. Š., se k případu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítlo vyjádřit.

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.