Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

"Jsem lékař OSN!" a žena přišla o čtvrt milionu

Kvůli naivitě přišla žena z Rokycanska o životní úspory

17. května 2019 15:37 , aktualizace 16:56

Podvodníci

První doktor

    Žena z Rokycanska se v lednu letošního roku seznámila prostřednictvím sociální sítě s osobou, která se vydávala za anglického lékaře OSN účastnícího se zahraničních misí. Prý je vdovec a má ve své péči nezletilou dceru. Ženě přišlo divné, že spolu komunikují v českém jazyce, a že to vypadá, jako by používal překladač, proto přibližně po týdnu komunikaci s mužem sama ukončila.

Druhý doktor, fotky ale stejné

     Asi po měsíci ji přes sociální síť kontaktoval další cizinec – lékař hovořící česky, ale vystupující pod jiným jménem než v prvním případě. Přestože muž používal stejné fotografie jako předchozí cizinec, a že má podobný životní příběh, ženě sice přišlo divné, ale rozhodla se, že počká jak se situace vyvine.
     Přibližně po dvou týdnech muž konverzaci přerušil, ale žena mu zjevně začala chybět, a tak spolu opět po pár dnech začali komunikovat.
     Netrvalo dlouho a konverzace mezi mužem a ženou začala být čím dál tím více intimnější. To, že žena muže viděla jen na fotografiích, jí evidentně vůbec netrápilo a začala s lékařem plánovat společnou budoucnost. Do komunikace se připojila i údajná mužova dcera a společně se svým tátou začali na ženu vyvíjet citový nátlak. 

A jako vždy, posíláme peníze

     Asi všichni víme, co jsou lidé schopni pro svou lásku udělat, ale tato naivní žena postupně zaslala obrovské množství peněz na výdaje spojené se zajištěním sňatku a s vytvořením společného účtu, aby mohla čerpat finance pro případnou další péči o mužovu nezletilou dceru v případě, že by se lékaři na jeho imaginárních zahraničních misích něco stalo.
     "Žena zaslala celkem 260 000 korun, které bylo nutno převést na bitcoiny," uvedla tisková mluvčí.
     Teprve poté, co se jí virtuální přítel neustále dotazoval na to, zda peníze zaslala na společný účet, se ženě rozsvítilo a začalo ji pomalu docházet, že tady něco nehraje.
     To ale nebyla jediná indície vypovídající o podvodu, další přišla, když chtěla žena peníze ze společného účtu vybrat.
     "Další nápovědou toho, že by se mohlo jednat o podvod bylo, že poškozenou kontaktovala společnost, které poslala finanční prostředky na vytvoření společného účtu s tím, že došlo ke komplikacím spojeným s převodem finanční hotovosti ze společného účtu na její účet v České republice," sdělila nám tisková mluvčí policie.
     Na základě toho podvedená žena oznámila celou věc rokycanským kriminalistům. Ti zjistili, že obdobným případem se zabývají prostějovští kriminalisté, a tak jim případ předali. 

Policie radí

     V rámci tohoto případu policisté radí: "Lidé by v těchto případech měli být obezřetní a měli by si uvědomit, že se podvodné jednání často skrývá i pod věrohodně působící situací. Pachatelé pak se svými potencionálními obětmi zkouší manipulovat, citově na ně působit a vydírat je. Jediným jejich cílem je totiž vylákání finanční hotovosti z oběti, což je ve virtuálním prostředí, ve kterém je vysoká anonymita, často jednodušší než v reálném světě.
     V případě, že byste se dostali do obdobné situace jako oznamovatelka, zkuste se s někým poradit, či vyhledejte na internetu informace o tom, zda nebyl někdo před vámi již takto podveden.
     Nejedná se o podvody spojené jen se seznámením na sociálních sítích, ale i v souvislosti s koupí či prodejem vozidel, koupí zvířat, adopcí dětí z ciziny, apod.
     Ve všech těchto případech je cílem podvodníků vylákat z důvěřivých a empaticky založených lidí peníze. Jakmile byste se stali obětí podvodného jednání, uchovávejte si vzájemnou komunikaci, doklady o uhrazených penězích či jakékoli jiné důkazy spojené s podvodným jednáním pachatele a obraťte se na policii."

Foto: Ilustrační