Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Memorandum na pomoc psům a kočkám

Městská policie Plzeň, Svoboda zvířat Plzeň a Spolek pro ochranu zvířat Plzeň

7. listopadu 2017 09:38 , aktualizace 09:43

Městská policie Zvířata

     Včera dopoledne se v Plzni sešli zástupci tří velkých organizací, které se dlouhé roky starají o opuštěné či zaběhlé kočky a psy v Plzni a které do budoucna budou pod vedením Městské policie Plzeň pečovat o zvířata v plzeňském městském útulku. Po vzájemné dohodě pak tyto tři organizace podepsali společné Memorandum o spolupráci.

     Městskou policii Plzeň na tomto setkání zastupoval její velitel Mgr. Karel Mach, spolek Svoboda zvířat Plzeň, konkrétně sekci na ochranu koček, zastupovala vedoucí této sekce Věra Mattasová a Spolek pro ochranu zvířat Plzeň, který útulek provozoval celých 25 let zastupovala předsedkyně výboru spolku Mgr. Jana Kindlová. 

     Memorandum podepsané zástupci všech tří organizací má za cíl vymezit budoucí spolupráci všech tří subjektů, které se tímto zavázaly, že například formou vzájemné výměny a sdílení zkušeností, znalostí a prostředků v oblasti péče o zvířata v nouzi budou zajišťovat ochranu a péči o zvířata v nouzi a vytvářet příznivé podmínky pro život zvířat v Útulku. Budou nejen pečovat o nalezená, opuštěná, toulavá či odebraná zvířata, ale budou preventivně působit na území Statutárního města Plzeň v oblasti péče o zvířata za účelem předcházení umisťování zvířat do Útulku.
     Mimo jiné také plánují široké rozšiřování povědomí veřejnosti o nebezpečném fenoménu týraní zvířat, ochraně zvířat, zejména pak opuštěných a týraných a věnovat se také vzdělávání a osvěta o problematice chovu zvířat.
          „Memorandum tedy umožňuje nejen budoucí spolupráci při ochraně a péči o zvířata v plzeňském útulku v Daimlerově ulici, ale otevírá i novou, zatím „neprošlapanou“ cestu ke vzdělávací a preventivní činnosti v oblasti ochrany životního prostředí, rozšiřování povědomí o fenoménu týrání zvířat, chovu zvířat a předcházení výskytu nemocí zvířat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. 

     O představení sekce na ochranu koček při Svobodě zvířat jsme požádali přímo vedoucí Mattasovou: „Naše Sekce na ochranu koček byla založena na konci roku 2000. V současné době máme 15 členů.  Zabýváme se problematikou zejména volně žijících koček. Jsou to všechny opuštěné, bezprizorní, týrané a zraňované kočky, které žijí v blízkosti našich obydlí, na sídlištích, v areálech škol, nemocnic, školek, výrobních podniků atd. Máme zázemí v organizaci Svoboda zvířat. Připojujeme se bezvýhradně k obecným cílům Svobody zvířat.“

      Spolek na ochranu zvířat (dříve Ligu), jsme představovali již několikrát. V roce 1990 byl v Plzni založen Spolek pro ochranu zvířat, který sdružil lidi, kteří pomáhali zvířatům bez domova. Nejprve se každý pokoušel vzít si nalezence domů, či ho "udat" po kamarádech, ale počet volných domácností, či obětavých kamarádů, začal brzy rapidně docházet.
      Po dlouhém hledání získal Spolek pronájem bývalého kynologického cvičiště na Valše a začal v roce 1992 budovat útulek. Začátky byly krušné, nebyla tam voda ani zdroj elektrické energie. Vše se tenkrát platilo z vlastních peněz a mnohdy se nevědělo, čím se bude krmit zítra. 
     Za první půlrok bylo do útulku přivedeno 102 bezprizorných psů, v roce 1993 přijato 480 psů a každý další rok kolem 500 psů. První roky stále ještě bez vodovodu, bez sociálního zázemí a bez elektřiny.
     V roce 2010 byl dostavěn městský útulek na Borských polích. Spolek (tehdy přechodně Liga) na ochranu zvířat zde mohla ve své práci pokračovat, psi i lidé se sem přestěhovali. Vznikl zde moderní útulek, kde zaměstnanci získali zázemí, je zde mimo jiné i veterinární ambulance, kotce mají vytápění a Plzeň se tak může pochlubit, že má jedno z nejmodernějších zařízení v Česku.