Aktuálně

Matka nechala miminko v pekle rozpáleného auta čtyřicet minut

Na Belánce zasahovaly všechny záchranné složky a hasiči se ke kolabujícímu děťátku museli dostat rozbitím okna

Autor: Karel Aleš středa 2. července 14:58 , aktualizace 15:22

Záchrana života

Partner článku – Biolife


     Dnes kolem půl druhé odpoledne vyjížděly všechny záchranné složky do ulice Na Belánce v Plzni, kde bylo kolemjdoucími oznámeno miminko zavřené na přímém slunci ve voze Audi se zavřenými okénky.
     Protože dnešní teploty přesahují 35 °C, v uzavřeném voze hravě dosáhnou 50 °C a palubní deska se dokáže rozžhavit dokonce až na 70 °C, šlo o mimořádně nebezpečnou situaci, která vážně ohrožovala život maličkého dítěte.

     "Přijali jsme oznámení o dítěti ponechaném v autě na slunci a z evidencí jsme zjistili kontakt na majitelku vozu, kterou jsme se snažili sehnat. Telefon ale nebrala, a tak hasiči v zájmu bezpečí dítěte museli přistoupit k násilnému vstupu do vozidla," popsala nám mluvčí policie s tím, že událostí se policisté samozřejmě budou dále zabývat.

     Hasiči opatrně rozbili okénko vozu, roční holčičku z rozpáleného vozu vysvobodili a předali do péče záchranářům.

     "Dítě jsme při vědomí transportovali na dětské oddělení Fakultní nemocnice Lochotín," potvrdil nám mluvčí záchranářů.

     Na místo se mezitím dostavila dvaadvacetiletá matka dítěte, která policistům tvrdila, že holčičku v autě ponechala jen několik minut. Její lživé tvrzení ale vyvrací prohlášení oznamovatelů, kteří nahlásili, že dítě v autě je již minimálně třicet minut, a k tomu je ještě nutno připočíst čas rozbití okénka, ke kterému bylo přistoupeno přibližně deset minut po oznámení. 

     Holčička tak podle všeho v rozpáleném voze strávila více než čtyřicet minut!

Tělo dítěte je jako v peci

     Podle záchranářů si lidé neuvědomují, že i pár minut může být fatálních. Tělo dítěte je na horko mnohem citlivější a podstatně rychleji dochází k přehřátí organismu a kolapsu. 
     Dětské tělíčko totiž obsahuje mnohem více vody, takže je daleko citlivější na změny teplot a přehřátí, než tělo dospělého člověka. Za několik minut se dítěti vlivem vypocené vody a dehydratace zhustí krev. Dítě se nejdříve potí, pak dochází k motání hlavy, křečím z horka, apatii, poruše vědomí a nakonec může samozřejmě i zemřít.

Foto: ilustrační

Biolife

BioLife má v oblasti plazmy v České republice nejdelší tradici, která sahá do roku 2007. V současné době u nás provozuje 11 plazmaferetických center. Je součástí globální skupiny Takeda a zaměřuje se nejen na odběr plazmy, ale i její zpracování, vývoj a výrobu léčiv a jejich distribuci.