Podvody na internetu se stávají čím dál častějšími, a přestože policie i média neustále upozorňují na rizika a metody podvodníků, stále se najdou lidé, kteří se stanou jejich obětí. Zprávy jako "Zboží vám určitě pošlu, jen co mi dorazí vaše peníze" nebo nabídky neodolatelně výhodných investic či spořicích účtů mohou na první pohled působit důvěryhodně, bohužel, realita je často úplně jiná, jak ukazují následující případy.
Zboží vám určitě pošlu, tedy jen co mi dorazí vaše peníze
Mladá slečna využívala důvěřivosti a hlouposti jiných lidí, čímž si přišla na nemalé peníze. Šetření takových případů je samozřejmě mimořádně zdlouhavé, podvodníci využívají falešných profilů i zahraničních účtů, policisté musí případy ke kterým dochází na různých místech naší republiky spojovat a ani jejich prokazování není zrovna nejsnadnější, i tak se ale tuto ženu konečně podařilo policistům obvinit. "Dvaadvacetiletá žena měla od května do listopadu roku 2023 pod různými e-mailovými adresami či různými jmény nejméně ve čtrnácti případech nabízet na inzertním internetovém portále nebo na sociálních sítích různé zboží k prodeji.
S osobami, které měly zájem o zakoupení zboží, se měla vždy dohodnout na platbě finanční hotovosti předem, s čímž osoby souhlasily," popsal tiskový mluvčí policie.
Poté, co žena peníze obdržela, s poškozenými přestala komunikovat, zboží samozřejmě nedodala a peníze také nevrátila.
"Karlovarští kriminalisté nyní zahájili trestní stíhání dvaadvacetileté ženy z Ostravy, kterou obvinili ze spáchání trestného činu podvodu, při kterém měla svým jednáním způsobit škodu přibližně 90 tisíc korun. V případě prokázání viny jí hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," pokračoval mluvčí.
Vaše peníze jsou u nás v bezpečí a my se o ně dobře postaráme
Ke druhému případu došlo, když si starší žena všimla lákavé nabídky na spořicí účty s velmi výhodným zhodnocením.
"Na začátku června si sedmapadesátiletá žena ze Sokolovska na internetu všimla stránky, která se jevila jako reklama na výhodný spořicí účet. Na této stránce vyplnila dotazník a o pár dní později byla telefonicky kontaktována neznámým mužem.
Ten měl s poškozenou vyplnit další dotazník s tím, že bude odeslán na posouzení. Následně se ozval ženě s tím, že byla její žádost schválena, a vyzval ji k zaplacení vstupního poplatku, což žena obratem učinila," sdělil mluvčí.
Následující den měl ženu kontaktovat další neznámý muž, který jí nabídl možnost výhodného investování, s čímž starší žena také souhlasila, a došlo k zřízení účtů u jedné ze společností.
"Poté byla vyzvána ke sdílení obrazovky mobilního telefonu, což umožnila. Posléze byla instruována k instalaci aplikace, kterou nainstalovala. Následně jí bylo sděleno, že její vložená částka je nízká a bylo by dobré ji navýšit. Žena společně s neznámým mužem založila další účet, na který odeslala další finanční hotovost, kde došlo k převodu na kryptoměnu. Ta byla odeslána na elektronickou peněženku," pokračoval mluvčí.
Naivní žena měla pod dalšími různými smyšlenými příběhy neznámých pachatelů o výhodných investicích odeslat několik dalších plateb a dokonce si vzít půjčku u jedné z bankovních společností. Neznámý pachatel i pak ženu přesvědčoval i k další bankovní půjčce, s čímž naštěstí již nesouhlasila.
"Neznámý pachatel ženě způsobil škodu přibližně 500 tisíc korun, přičemž karlovarští kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let," zakončil mluvčí.
Od minulého týdne policisté evidují i několik případů kybernetické kriminality, kdy podvodníci používají ke svému protiprávnímu jednání zejména mobilní zařízení.
Prosím, pomoz mi!
Na sociální síti WhatsApp se dosud neznámý pachatel naboural do účtu uživatele této platformy, následně se za něj vydával a požadoval pod jeho jménem finance od jeho rodiny, přátel a známých.
"Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí, jako by ji psal důvěrně známý člověk, například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. V tomto případě pachatel od poškozeného získal nekalým způsobem 30 tisíc korun," uvedla tisková mluvčí policie.
Jak tento podvod funguje jsme podrobně informovali v článku:

„Ahoj mami, ahoj babičko, mám rozbitý telefon!“
Nová vlna podvodů cílí na emoce a důvěru rodičů či prarodičů
Falešný bankéř i agent Interpolu
Falešný bankéř kontaktoval ženu s tvrzením, že její účet byl napaden a přesvědčil ji, že jediný způsob, jak její peníze zachránit, je převést je na bezpečné účty sloužící k těmto účelům.
"Žena ve strachu své úspory poslala na založené dva podvodné účty a celkem tak přišla o více než půl milionu korun," pokračovala mluvčí.
Další ženě se zase ozval falešný pracovník Interpolu s tím, že rozkrývá podvody bankovních úředníků, a požádal ji o spolupráci, při které údajně pomůže odhalit pachatele této trestné činnosti.
"Prostřednictvím internetového bankovnictví si důvěřivá žena vzala dojednanou finanční půjčku u své banky a dle instrukcí podvodníka poslala peníze na nově vytvořený účet, který pro tento účel sama založila a udájnému pracovníkovi Interpolu k němu poskytla přístup. Vypůjčený finanční obnos ve výši necelých 700 tisíc korun tak vzápětí skončil na účtu v zahraničí," zakončila mluvčí.
Policie radí
- Buďte obezřetní při nabídkách rychlého zhodnocení peněz, zejména u kryptoměn.
- Pokud vás někdo kontaktuje s investiční radou, nenechte se přemluvit k instalaci softwaru pro vzdálený přístup.
- Chraňte své osobní a přihlašovací údaje.
- Nikdy neposkytujte svého heslo nebo ověřovací kódy přes email, telefon nebo sociální sítě.
- Nikdy neposkytujte citlivé údaje - banka nikdy nepožaduje přihlašovací údaje, PIN kód nebo bezpečnostní kódy po telefonu či emailem.
- Nikdy neinstalujte do svého zařízení software pro vzdálený přístup.
- Ověřujte si informace přímo u banky či dalších institucí a Policii ČR.
- Nepřevádějte peníze na "bezpečné účty" - banka vás nikdy nevyzve k převodu peněz na jiný účet kvůli „ochraně“ financí.
- Podvodníci se snaží oběť vystrašit a přimět ji k rychlé reakci - pozor na nátlak a manipulaci.
- Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.