Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Mrtvý má přednost před umírajícím

To není nesmysl, to je nápad VZP, jak ušetřit peníze

2. dubna 2017 18:51 , aktualizace pondělí 3. dubna 15:25

Záchranáři

     Pamatujete si na nedávnou kauzu, kdy odmítali proplatit vzlety helikoptéry LZS jen proto, že startovala pouhou minutu před sjednaným časem? Na Plzeňsku nyní dochází ještě k větší prasárně a opět jde pouze o peníze.

Ohledej mrtvolu, jinak nezaplatíme!

     Zdravotnická záchranná služba samozřejmě poměrně často vyjíždí k případům, kdy až na místě zjistí, že člověku již nelze pomoci, tedy, že zemřel ještě před jejich příjezdem. Jde o úrazy, pády, těžké nehody aj.
     Logicky tedy čekáte, že se lékař záchranné služby otočí, pojede k jinému případu, kde je ho potřeba a mrtvého člověka převezme koroner, tedy lékař - specialista na ohledání zesnulých. Bohužel praxe je nyní ale zcela jiná.

     Všeobecná zdravotní pojišťovna začala doslova záchranku vydírat, že pokud jejich lékař neprovede ohledání mrtvého, tento výjezd prostě nezaplatí. Důvod je samozřejmě jediný, ušetřit tak peníze za koronera.
     Ačkoli se Záchranná služba jmenuje od slova zachraňovat, VZP vyžaduje, aby si lékař - záchranář u nehody doslova „sedl na pařez“ a čekal, až hasiči vrak rozstříhají, policie vše zdokumentuje a on pak po dvou až třech hodinách konečně vypsal úmrtní list.
     Sami si představte tuto nesmyslnou situaci, kdy profík od záchranky čeká u mrtvoly, zatímco jinde ho potřebuje živý člověk a jiný profík - koroner, mající 24hodinovou službu, se nudí doma. Nesmysl? Ne, tohle je úsporný plán plzeňské VZP.

Co nám k tomuto nesmyslu řekli ti nejvíce povolaní, tedy záchranáři?

     Je důležité na začátku říct, že pacient je pro záchranáře vždy na prvním místě, bohužel je ale nyní tlačí do něčeho, co by dělat neměli a berou záchrance peníze za to, co udělala, tedy za výjezdy, které vykonala.
     "Nedávno jsme zasahovali u tragické srážky vlaku s osobním automobilem, kdy bohužel zahynuly tři osoby. Nedovedu si vůbec představit, že náš lékař čeká na místě neštěstí několik hodin, než torza těl zdokumentuje policie, pak ohledává zemřelé a následně vyplňuje listy o prohlídce zemřelého,“ říká tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Martin Brejcha. „Popírá to smysl rendez vous systému, který je postavený na tom, že lékař provede život zachraňující úkony a uvolní se pro potřeby dalších pacientů. Musíme brát také na vědomí, že v některých méně osídlených oblastech se často jedná o jedinou lékařskou výjezdovou skupinu, která je schopná dorazit k nemocným do dvaceti minut.“

     Postup, kdy lékař záchranky předá administrativu spojenou s prohlídkou těla zemřelého koronerovi a uvolní se k dalšímu výjezdu, doporučuje i Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká lékařská komora a Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. VZP s ním ovšem nesouhlasí a pod pohrůžkou neproplacení výjezdů dál nutí lékaře ZZS k provádění prohlídek těl zemřelých.
     Záchranáři marně upozorňují, že mohou administrativními úkony zbytečně ztrácet čas a následně chybět u kriticky nemocných pacientů. VZP jde ale ještě dál a představovala by si, že by v případě přistání helikoptéry ohledání provedl lékař letecké záchranné služby. „Je nepředstavitelné, že by jim pak nebyl proplacen vzlet jen proto, že neprovedli prohlídku těla zemřelého,“ vysvětluje ještě Brejcha. 

Co nám k tomuto nesmyslu řekli koroneři?

     „Bohužel musím s kolegou Brejchou souhlasit. To, co momentálně dělá pojišťovna, je v rozporu se zákonem. Jde o výmysl pouze plzeňské pobočky, respektive jejich šéfa, který si snad myslí, že koroneři si ze smrti udělali byznys. Přístup pojišťovny je pro nás nyní likvidační a již nám kvůli jejímu přístupu chybí 1,2 milionu.
     Tato situace nás nutí k tomu, že zřejmě vše budeme řešit soudní cestou. I naprostý laik přece pochopí, že nutit lékaře záchranky k ohledání mrtvoly, zatímco někde jinde zbytečně sedí tým koronera, připravený k výjezdu, je nesmysl.
     Připomínám také, proč koroneři vznikli, kvůli chybě v případech jako například vraždy manželů Stodolových, kterým opakovaně procházely vraždy, protože lékař při ohledání jejich obětí neshledal cizí zavinění. Tohle nám by se stávat nemělo, my jsme profesionálové, kteří se na tyto případy zaměřují, pravidelně se školí v ústavu soudního lékařství a nyní úředník bojkotuje naší činnost pouze proto, aby ušetřil,"
uvedl Ing. David Tuček, šéf koronerů na Plzeňsku.