Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Jsem dozorce v plzeňské věznici

Odpovídáme na vaše dotazy jaká je práce ve Věznici Plzeň

Autor: Petr Novák 24. února 2018 16:43 , aktualizace pondělí 15. dubna 15:55

Speciály

     Minulý týden hodně z Vás zaujala informace o volných místech ve služebním i pracovním poměru ve Věznici Plzeň. Mnoho čtenářů se také zajímalo jak nástup do tohoto zajímavého zaměstnání i samotný výkon služby vypadá.

     Vypravili jsme se tedy na Bory a poptali jsme se na to. Prováděl nás podpraporčík Honza, jehož identitu samozřejmě uvádět nebudeme.

Vězeňská služba ČR přijme strážné pro Borskou věznici - náborový příspěvek je 100 000

Vězeňská služba ČR přijme strážné pro Borskou věznici - náborový příspěvek je 100 000

11. 02. 2018, 20:01, aktualizace 15. 04. 2024, 15:55

Nabídka je jak do služebního, tak i pracovního poměru

Chci nastoupit do věznice - první kroky

     Jako úplně první krok kontaktujete personální oddělení, kde se dozvíte jaké dokumenty dodat. Poté přijde první návštěva věznice, ujme se Vás personalistka a od ní se dozvíte o nabízených pracovních místech, podmínkách nástupu a platového ohodnocení.
     Pokud Váš zájem stále trvá, budete již jen čekat na termín pro psychologické testy. Na nich budete podrobeni souboru otázek, testů a pohovoru s psychologem. Na základě výsledků a uznáním psychologa za schopného pro výkon tohoto povolání, na Vás bude čekat další fáze a tím je test fyzické zdatnosti.
     Test fyzické zdatnosti se skládá z kliků, leh – sedů, celomotorického testu, člunkového běhu na 4 x 10m a běhu na 1 km. Pro splnění musíte dle tabulek z každé disciplíny splnit minimální počet bodů a celkový počet bodů ze všech disciplín dle věkové kategorie. Není to nic náročného, ale i tak nějakou tu fyzičku mít musíte. Pokud i zde splníte, čeká Vás už jen vyšetření u lékařů.
     První část lékařského vyšetření probíhá přímo ve věznici na zdravotním středisku, druhou část absolvujete ve Fakultní nemocnici Bory. Když jste uznáni zdravými a schopnými, už Vám nic nebrání těšit se na svůj den nástupu do služebního poměru.

Nastoupil jsem

     První den Vás čeká pobíhání po věznici, kde navštívíte našeho ředitele, který vás přivítá a složíte u něj služební slib, další cesta Vás zavede k vedoucímu oddělení, kde se dozvíte pracovní náplň nejbližších dní.
     Pak půjdete vyfasovat služební výstroj a výzbroj, klíče a dostanete přidělené skříňky, kam si vše uložíte. V nejbližším termínu pojedete s výstrojním pracovníkem nafasovat svojí uniformu do skladu ve Skutči. Od tohoto dne již budete veleni denním rozkazem do služby. Zatím se ale spíše budete rozkoukávat a pomalu zjišťovat, co Vás bude čekat. Sami zatím žádnou práci vykonávat nemůžete, musíte být vždy pod dohledem jiného dozorce.

Jedu na školení

    Abyste mohli vykonávat práci sami, musíte projít školením. Čeká Vás tříměsíční kurz v Akademii Vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem. Zde se budete učit zákony a další předpisy, sebeobranu, pořadovou přípravu, psychologii a také střelbu i vše o zbraních. Pokud jste fanda do střelectví, zde si užijete, projdete výcvikem s pistolí vz. ČZ 75, samopalem vz. 61 Škorpion i samopalem vz. 58 a také s brokovnicemi Mossberg a Remington.
     Ze všeho jste hodnoceni jako ve škole a pokud prospějete, čeká Vás závěrečná zkouška, kde budete zkušební komisí přezkoušeni z nabytých vědomostí.

Jdu do služby

    Po úspěšném složení závěrečné zkoušky a návratu zpět do věznice, budete přidělen do směny jako střídač a sloužit budete téměř na všech oddílech. Vaše úkoly spočívají v dodržování časového režimu dne vězňů. Dohlížíte, aby dodržovali zákony a vnitřní řád věznice, předvádíte je k lékaři, provádíte kontroly a prohlídky, zavádíte vězně do práce.
     Hodně lidí se ptá, zda je zde nějaké riziko. Po krátké době ve výkonu služby vám to už ani nepřijde. Samozřejmě se pohybujete mezi vězni, ale ti se snaží spíše být slušní a nenápadní a trest vykonat v klidu. Pracuji ve věznici sedm let a útok na příslušníka tu za tu dobu nebyl ani jediný.
     Jaké tu mám výhody? Určitě zajímavá práce, fajn kolektiv kolegů, možnost vyžití mimo službu a v dnešní době slušný plat. V tom původním článku jste totiž psali jen holý plat. Já si po sedmi letech služby a se všemi příplatky odnáším asi 25 - 28 000 čistého.