Aktuálně Foto

Plzeň ocenila mimořádné hrdinství 15 lidí

Policisté, hasiči, záchranáři ale i civilisté v tomto roce zachránili lidské životy

6. prosince 2017 18:46 , aktualizace 19:58

Hrdina Záchrana života

     Plzeňský primátor Martin Zrzavecký dnes ocenil 15 lidí za mimořádné činy při záchraně života a majetku. Jsou mezi nimi policisté i plzeňští strážníci, záchranáři, hasiči i občané.

     Primátor jim poděkoval za jejich obětavost, statečnost a pohotovost a předal pamětní plakety a věcné dary. K oceněným patří například muž, jenž zachránil šestiletou dívku před přijíždějícím vlakem, studenti gymnázia, kteří pohotově poskytli první pomoc dusící se ženě či strážníci, kteří díky své všímavosti a empatii zabránili dvěma lidem v sebevraždě. Oceňování organizuje Odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Letos jde již o devátý ročník této akce. 
     „Dovolte mi, abych z tohoto místa nejen jako primátor, ale i jako Plzeňan poděkoval všem oceněným. V dnešní složité době rozhodně není standardní činem nezištně pomáhat cizím lidem v nouzi. Právě vy nám dáváte příklad, jak se máme správně v takové situaci zachovat. Ne každý to dokáže, a proto vám všem patří za to velký a upřímný dík,“ uvedl primátor.  

     K poděkování se přidal i vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně Aleš Průša. Upozornil na statečný čin Petra Ježka, který zachránil malé dítě před projíždějícím vlakem a na studenty píseckého gymnázia, kteří poskytli první pomoc dusící se ženě. Poděkoval i všem složkám integrovaného záchranného systému, které zajišťují ve městě bezpečnost.     

Ocenění získali:

Hasič Michal Boček

     Michal Boček se 23. září zúčastnil akce při záchraně horolezce, který spadl na skalním masivu v lokalitě Kozelka. V nepřístupném terénu se mu ve spolupráci s leteckou záchrannou službou Armády České republiky podařilo zajistit zraněného v terénu a připravit ho k vyzvednutí na palubu vrtulníku. Poté se podílel i na jeho transportu do nemocnice.  Svým profesionálním přístupem významnou měrou přispěl k úspěchu záchranné akce.

Na Kozelce spadl horolezec, na místo letěl vrtulník s lezcem

Na Kozelce spadl horolezec, na místo letěl vrtulník s lezcem

23. 09. 2017, 14:07, aktualizace 23. 09. 2017, 15:23

K vážné nehodě došlo dnes kolem poledne

Hasiči Miroslav Kalabis a Luděk Calta 

     Miroslav Kalabis a Luděk Calta 9. ledna zasahovali při požáru ve firmě AVE Sběrné suroviny ve Cvokařské ulici v Plzni. Přesto, že utrpěli zranění při požáru manipulačního vozíku a následné destrukci tlakové lahve, pokračovali v likvidaci požáru až do jeho úplného dohašení. Pro svá zranění při zásahu museli být posléze ošetřeni v nemocnici.  Svým profesionálním přístupem a nasazením zabránili rozšíření požáru a dalším škodám na majetku.

Výbuch vozíku zranil čtyři hasiče! Dva z nich transportovali na Emergency.

Výbuch vozíku zranil čtyři hasiče! Dva z nich transportovali na Emergency.

09. 01. 2017, 21:04, aktualizace 10. 01. 2017, 12:23

Všechny záchranné složky pracovaly v maximálním nasazení, bohužel dělníci jejich úsilí brzdili

Policista Daniel Karlík

     Daniel Karlík 22. července viděl z okna svého bytu, jak na ulici k těžce se pohybujícímu muži přistoupil další muž, napadl ho, srazil na zem a poté z místa odešel. Policista napadenému přispěchal na pomoc, ihned zavolal záchranku a postupoval podle pokynů operátora do příjezdu sanitky. Napadený muž byl podle lékařů bezprostředně ohrožen na životě a bez včasné pomoci a operačního zákroku by zemřel. Oceněný tak svým činem přispěl k záchraně lidského života.

Záchranář Zdeněk Urbánek

     Zdeněk Urbánek 17. června v době svého osobního volna neváhal poskytnout pomoc v podobě krizové intervence pro matku dvou dětí, které zemřely na následky dopravní nehody. Ženě byl oporou i následující dny a poté jí doporučil další psychologickou pomoc.

Obrovská tragédie, oba malí chlapci zemřeli

Obrovská tragédie, oba malí chlapci zemřeli

18. 06. 2017, 09:15, aktualizace 31. 07. 2017, 14:58

Bohužel musíme aktualizovat včerejší článek o dopravní nehodě v Plzni

Záchranářka Marcela Steinbergerová

     Marcela Steinbergerová 17. června jako operátorka zdravotnického operačního střediska vedla velmi profesionálně telefonicky asistovanou resuscitaci dětí, které utrpěly těžká zranění při dopravní nehodě.  

Cítil jsem s nimi jejich bolest...

Cítil jsem s nimi jejich bolest...

20. 06. 2017, 00:10, aktualizace 20. 06. 2017, 03:42

Dopis čtenáře, ke kterému není třeba dalšího komentáře

Strážníci Jiří Melichar a Jaroslav Motyčka

     Jiří Melichar a Jaroslav Motyčka si 16. září v nočních hodinách při obchůzce Doubravky všimli v ulici Ke Špitálskému lesu odstaveného vozidla, do jehož zadního okénka byla zavedena hadice z výfuku. Při bližším ohledání zjistili, že vůz je uvnitř silně zamořen výfukovými plyny. Ve vozidle našli muže, který již nevnímal okolí a velice slabě dýchal.  Strážníci muže okamžitě vytáhli ven z vozu a následně jej předali přivolaným záchranářům. Díky všímavosti strážníků se podařilo muže zachránit.

Strážníci zachránili život muži, který se chtěl otrávit

Strážníci zachránili život muži, který se chtěl otrávit

18. 09. 2017, 15:05, aktualizace 18. 09. 2017, 15:27

Dodávky s výfukem zavedeným do kabiny si všimli při obchůzce

Strážník Josef Kovářík

     Josef Kovářík při návratu z nákupu 14. září zpozoroval v Doudlevecké ulici mladou dívku, která v dešti klečela u vlakových kolejí. Ač nebyl ve službě, dívku oslovil a zjistil, že chce spáchat sebevraždu. Díky jeho všímavosti a pohotovému jednání, kdy zavolal své kolegy a mladou ženu od kolejí odvedl, se dostala do péče záchranářů.

Pozorný muž zabránil dívce skočit pod vlak

Pozorný muž zabránil dívce skočit pod vlak

15. 09. 2017, 12:18, aktualizace 06. 12. 2017, 21:18

Mladá žena chtěla skočit pod vlak a již si i klekla u kolejí

Strážník Jan Lang

     Jan Lang 12. ledna v době svého osobního volna poskytl okamžitou první pomoc ženě, kterou srazilo vozidlo na přechodu pro chodce na křižovatce Borská – U Trati. Pomohl zraněné a navíc svým soukromým vozidlem odvezl jejího přítele za ní do nemocnice.   

Vozidlo smetlo chodkyni na křižovatce Klatovská x Borská

Vozidlo smetlo chodkyni na křižovatce Klatovská x Borská

12. 01. 2017, 18:21, aktualizace 31. 07. 2017, 15:08

Mladou cizinku záchranáři z místa transportovali do nemocnice

Občan Ivan Novotný

    Ivan Novotný za volantem autobusu ČSAD projížděl 19. května v odpoledních hodinách Borskou ulicí v Plzni a všiml si na chodníku ležícího muže. Zastavil a postiženému, který silně krvácel z hlavy, poskytl první pomoc. Následně přivolal zdravotnickou záchrannou službu, které poté zraněného muže předal. Svým jednáním tak přispěl k záchraně lidského života.  

Řidič autobusu - gentleman na silnici

Řidič autobusu - gentleman na silnici

20. 05. 2017, 00:09, aktualizace 20. 05. 2017, 00:12

Poděkování patří řidiči linkového autobusu ČSAD Plzeň

Občan Petr Ježek

     Událost se stala 14. října. Petr Ježek  na nástupišti vlakového nádraží v Plzni se snažil hlasitým křikem varovat mladíka s holčičkou, kteří přecházeli koleje, před přijíždějícím vlakem. Jeho varování se však minulo účinkem. Muž tedy neváhal a šestiletou holčičku zpod projíždějícího Pendolina, které ji zachytilo a odhodilo na hranu nástupiště, vytáhl. Nebýt jeho pohotového zásahu, mohl mít případ tragické následky. Brzdící vlak by zřejmě vtáhl dítě mezi sebe a okraj nástupiště a dívence by tak hrozil vážný úraz, ne-li smrt.

Pohotový plzeňák zachránil život malému dítěti

Pohotový plzeňák zachránil život malému dítěti

15. 10. 2017, 12:37, aktualizace 06. 12. 2017, 21:18

Petr vlastníma rukama vytáhl holčičku z pod vlaku

Studenti Mikoláš Houser, Martin Vokatý a Lam Le Sy

     Studenti 2. ročníku Gymnázia Písek byli 4. října v Plzni na výletě. Stali se svědky toho, že se u obchodního centra začala dusit žena. Mladíci nezaváhali a poskytli jí první pomoc. Využili tak v praxi znalostí, které získali ve škole, ve skautu či autoškole.

Lame, Mikoláši a Martine, byli jste stateční

Lame, Mikoláši a Martine, byli jste stateční

10. 10. 2017, 16:16, aktualizace 06. 12. 2017, 21:18

Pohotoví studenti z Písku mají srdce na pravém místě