Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Představujeme Michala Chalupného, Pavla Kotase a Václava Šimánka

Náš seriál pokračuje, nyní jsme vyzpovídali kandidáty uskupení "Plzeň v srdci"

21. září 2022 18:37 , aktualizace 18:37

     V souvislosti s blížícími se komunálními volbami jsme se rozhodli dát postupně prostor jednotlivým kandidátům na post primátora. Tentokrát jsme se zajímali o uskupení Plzeň v srdci, což je spojení plzeňských členů sociální demokracie a nezávislých kandidátů. 
     Na naše dotazy odpověděl tým složený z kandidáta na primátora Plzně ing. Pavla Kotase, ředitele Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václava Šimánka Ph.D., který je na kandidátce na druhém místě a třetího na kandidátce Bc. Michala Chalupného, který zároveň kandiduje i na post starosty Doubravky.

Jak to Vaše uskupení vidí s bezpečností v Plzni?

     Budeme Vám odpovídat na rovinu a bez mlžení. Můžeme hledat zázračné recepty nebo spílat stávajícím bezpečnostním složkám i politikům včetně našich, ale to nic nezmění na faktu, že bezpečnostní situace a pocit ohrožení mezi občany Plzně je přímo úměrný počtu problémových cizinců v ulicích našeho města.
     Těmi cizinci nemyslíme turisty juchající v ulicích po nezvládnutí přísunu poctivého plzeňského piva, i když to také není nic extra, bez pokrytecké politické korektnosti tím myslíme zahraniční dělníky masově dovezené z různých koutů Evropy, převážně východní, nebo dokonce i z opačné strany světa.
     Bohužel tento problém je v České republice natolik lokální, tedy se týká jen Plzeňska, Tachovska, Mladoboleslavska a Kvasin, že jakákoli z mnohých zákonných iniciativ vzniklých v Plzni, včetně ministerské, narazily v minulosti na nezájem části centrální vlády, tehdejšího premiéra i parlamentu. Poctivě dodáváme, že napříč politickým spektrem.

      Přesto se ukazuje, že nelze rezignovat. Už jen proto, že je to nejen problém bezpečnostní, ale i ekonomický. Masivní zaměstnávání cizinců za minimální mzdy v montovnách snižuje i mzdy na trhu práce. Proč by měl místní dostat slušnou výplatu, když si zaměstnavatel, často ze zahraničí, a tedy někdy i odvádějící zisk mimo republiku, může za směšnou výplatu přivést cizince.
     Upozorňujeme, že v žádném případě nejde o nějakou xenofobii, pracovití, slušně se chovající zahraniční pracovníci za standardní mzdy jsou například ve stavebnictví nebo zdravotnictví nepostradatelní a většinou se ani na žádné kriminalitě nepodílejí.

Co konkrétně s touto situací děláte? Poslední dobou je totiž Vaše jméno dost často citováno ve spojení s Gigafactory.

     To máte pravdu, dokonce je nám jako volebnímu uskupení „Plzeň v srdci - ČSSD a nezávislí kandidáti“ vyčítáno, že jsme údajně zneužili téma nesouhlasu s výstavbou Gigafactory pro volební kampaň. Kdo by to snad ještě nevěděl, jedná se o baterkárnu na výrobu lithiových baterií pro významnou globální automobilku s více jak 4 500 zaměstnanci, která by měla být postavena na letišti v Líních.
     Tak si tedy věc vysvětleme. Na našich kandidátkách, jsou lidé, kteří jsou celý život nějak spojeni s letištěm v Líních. Proto k nám poměrně záhy doputovala tato zcela nepochopitelná informace a my ji začali asi jako první politici v Plzni řešit. Místo rozvoje letiště, které v různých formách plánovalo předcházející vedení Plzeňského kraje, to současné krajské vedení podporuje jeho úplnou likvidaci. Není úplně nutné zde celou anabázi vypisovat. K tomu stačí zadat do Googlu heslo GIGAFACTORY Líně, případně použít na FB #STOPGIGAFAKTORY. Je to i fér, protože při trošce hledání si sami zjistíte fakta, časové posloupnosti a i to, jak jsou někteří politici "pružní" ve svých vyjádřeních.
     Původně jsme si dokonce mysleli, že jde jen o nepochopení. V tiskovém prohlášení "Plzeň v srdci - ČSSD a nezávislí kandidáti", které jsme podepsali my, tedy Pavel Kotas, Václav Šimánek a Michal Chalupný, jsme své výhrady k projektu popsali. Následně jsme založili Petici, na které je dnes kolem 10 400 podpisů a najdete ji na Petice.com. Chtěli jsme vedení kraje poskytnout názor občanů, a proto jsme ji odnesli na podatelnu Plzeňského kraje. Očekávali jsme písemnou reakci nebo případně pozvánku k jednání, bohužel marně.
     Letiště Líně není ani zdaleka zachráněno, i když prosakují zprávy, že i přes velkou snahu některých politiků se Armáda ČR vyjádřila, že letiště je pro ni nepostradatelné. Jestli k tomu přispěla i naše práce, pak jedině dobře.
     Ale pozor, na Plzeňsko se chystá přesunutí výroby autobusů další významné německé automobilky, kde se mluví řádově o dalších několika tisících pracovních místech pro nízkokvalifikované, tedy zahraniční dělníky. Ve světle těchto informací lze pak záměr výstavby nového průmyslového areálu u Ústředního hřbitova v Plzni rázem přeřadit z kategorie "možná někdy" do kategorie "jestli to nezastavíme změnou územního plánu hned, bude pozdě". Podrobnosti najdete na našem Facebooku - Plzeň v srdci. Proto zcela jasně říkáme „STOPMONTOVNÁM“.

     Zaznamenali jsme lživé tvrzení, že ČSSD v Plzni v minulosti prosazovala montovny. Je to podobné, jako z kontextu vytržené tvrzení, "že lžeme o konci LZS v Líních“. Stačí se zeptat lidí, kteří tam pracují, jestli věří vládnímu usnesení, které navíc bylo zveřejněné až po vzniku naší Petice. Koneckonců zdaleka nejsme v této nedůvěře jediní. Mimo tisíců občanů ji nakonec sdílí i řada lokálních politiků.

     Ale zpět k montovnám. Projekt Borská pole, který vznikl v 90. letech jako místo pro zaměstnání dělníků ostudně zlikvidované Škodovky, měl své opodstatnění. A také byl městem Plzní zcela správně podporován. Tehdy ale ČSSD ve vedení města nebyla. V době, kdy se následně na vedení města podílela, vznik nových megamontoven pro zahraniční pracovníky nikdy nepodporovala. Do budoucna je tedy třeba zabránit jejich další výstavbě, což je v kompetenci komunální politiků, a společně s centrální vládou vytvořit takové zákony, aby stávající montovny pro nekvalifikovanou zahraniční pracovní sílu za minimální mzdu prostě odešly do propadliště dějin. Plzeň si to zaslouží!

Mimo to, máte ještě nějaký jiný recept na řešení bezpečnosti?

     Říkáme, že je každopádně nutné zvýšit počet hlídek. Poněkud hloupě neopakujeme, že je třeba větší počet strážníků, protože, kdo se o problematiku Městské policie zajímá, by měl vědět, jak poslední roky končí nábory nových pracovníků. Tedy, že už z tak malého počtu přihlášených uchazečů, následné síto psycho, fyzických a vzdělávacích testů řadu ještě vyřadí. A jen velmi malý počet pak skutečně nastoupí k městské policii. Což nestačí ani k pokrytí odchodů stávajících strážníků. Snižovat kvalitu testů je cesta do pekel.
     My tedy říkáme, že je nutná spolupráce s Policií ČR, kdy už tímto směrem byly podniknuty kroky, aby se využívaly smíšené hlídky strážníků Městské policie a policistů Policie ČR. Mzdy, rizikové příplatky, stabilizační byty, ale i důchodové výsluhy by zase mohly zvýšit zájem o práci strážníka.
     Ohledně technického vybavení neříkáme jen „více kamer“, ale říkáme zkvalitnění. Dnešní technika dokáže rozeznávat lidi například i podle chůze, takže maskování obličeje by do budoucna lumpy nemělo chránit, kamery se musí vzájemně překrývat a nesmí se stát, že určitý časový úsek není sledován. Prostě inteligentní monitorovací systém v rizikových lokalitách na úrovni dneška. Větší technické vybavení strážníků včetně online kamer je pak nutností. Na jedné straně chrání strážníka, na straně druhé také monitoruje jeho práci, aby nedocházelo k zneužití jeho pravomocí.
     Také masivní pravidelné celoměstské bezpečnostní akce musí být samozřejmostí. A i tady samozřejmě platí, že je třeba tlačit na centrální legislativu a vrátit se k věcem, které fungovaly za první republiky. Tedy institut „domácí obce“, což znamená povinnost se starat o lidi místně přihlášené v obci kam patří. To chránilo velká města před velkým počtem bezdomovců, kterým pak byla naopak v rodné obci zajištěna sociální pomoc. Dále také zřízení „donucovacích pracoven“, kde si museli práceschopní neplatiči odpracovat své dluhy a pokuty vůči obci a státu. To bylo v legislativě demokratické předválečné republiky, tak proč se k tomu nevrátit? A v neposlední řadě, je to zkvalitnění informovanosti občanů. A tady je nám, aniž bychom Vám chtěli lacině lichotit, Váš server velkou inspirací.
     Řešení bezpečnosti v Plzni nesmí být ringem boje politických stran a jejich představitelů v zastupitelstvu, nýbrž politickou podporou pro realizaci doporučení funkčních řešení od skutečných odborníků.



Foto: z leva Michal Chalupný, ing. Pavel Kotas, MUDr. Václav Šimánek Ph.D.