V Doubravce měli policisté mimo jiné za úkol kontrolovat všechna vozidla přijíždějící směrem od Prahy. Kontrolu s dalšími policisty zabezpečil v úseku mezi ústředním a židovským hřbitovem policejní strážmistr Václav Port, který ve svém písemném hlášení uvádí: „Než jsme stačili zabezpečit uzavírku silnice, projela od Prahy směrem do Plzně motorka se dvěma německými vojáky. V krátké době přijelo vojenské terénní auto ve kterém seděli tři němečtí vojáci. Zadrželi jsme je a v kanceláři ústředního hřbitova jsme je vyslechli. Prozradili nám, že před nimi jel motocykl se dvěma vojáky a společně s nimi mají prý čekat na okraji města na generála, který jede za nimi v osobním autě. Vojáky jsme zamkli v jedné místnosti a vrátili se na kontrolní stanoviště. Za chvilku přijíždělo od Prahy osobní otevřené auto, ve kterém seděl mimo šoféra na zadním sedadle německý generál. Byli jsme rozhodnuti auto zastavit a pokud tak neučiní, chystali jsme se střílet. Blížící se auto na náš pokyn k zastavení zpomalilo jízdu, ale šofér zřejmě na rozkaz generála najednou zrychlil, takže jsme byli nuceni uskočit. Ihned jsme zahájili palbu, kterou generál opětoval. Mával při tom levou rukou, v které držel větší obálku. Po další naší střelbě mu klesla pravá ruka s pistolí. Šofér zmírnil rychlost, ale pokračoval v jízdě. Ve vzdálenosti asi 500m od nás, se ozvala krátká střelba z pistole a vzápětí střelba z automatu."
Dodatečně bylo potvrzeno svědkem panem Bukovským, hostinským, že dle osobních dokladů se zastřelený generál jmenoval von Seifert a že jeho doklady, peníze, zbraň a další cenné věci byly odebrány poručíkem požární ochrany Průchou a předány Revolučnímu národnímu výboru v Plzni. Řidič vozidla i generál byli údajně pohřbeni na ústředním hřbitově v Plzni.
Během povstání obsadil reorganizovaný policejní sbor všechny policejní strážnice a za vydatné podpory, zejména mládeže a dalších ozbrojených občanů města, zajistil v ranních a dopoledních hodinách dne 5. května obsazení některých důležitých objektů, včetně kasáren 18. pěšího pluku, kasáren na Slovanech, v Doudlevcích a dělostřelecká kasárna na Borech.
Obdobnou činnost popisuje por. Peták Adolf, který ve svém pamětním spisu uvádí: 5. 5.1945 v 10 hod. jsem se svou skupinou v sestavě - štábní strážmistr policie Urabnides Vítěslav, Čermák Miloslav, Krafka Jan, Karnold Jaroslav, npor. Strejčkem a s civilistou Čapíkem - vydal do kasáren na Slovanech za účelem jejich obsazení. V kasárnách se již nalézala skupina škpt. Trnky, který asi po dvouhodinovém vyjednávání s velitelem v hodnosti majora dosáhl předběžné kapitulace německé jednotky a jejich odzbrojení. Poté jsme otevřeli bránu kasáren a vpustili dovnitř další dobrovolníky, kteří v počtu asi 300 mužů čekali před kasárny na výsledek jednání s velitelem. Tito byli ihned vyzbrojeni. Potom jsem odjel jako spojka na radnici, kde jsem podal hlášení, že kasárna na Slovanech jsou v rukou českých povstalců.
Kasárna 18. pěšího pluku (u dnešního zimního stadionu)
U kasáren držel službu policejní praporčík Beránek a k provedení akce se dostavil další příslušník 2.LTD četař aspirant Racek. Po krátké poradě bylo rozhodnuto, že jako oficiální parlamentáři se k jednání s velitelem vojenské jednotky, odebere skupina ve složení Jaroslav Holub, velitel skupiny, policejní prap.Beránek, čet.asp. Racek a jako tlumočník Jaroslav Maršák. V této sestavě jsme se vydali vstříc nejistému osudu. Požádali jsme strážného u vchodu, aby zavolal nějakého důstojníka, který by nás odvedl k veliteli. Dostavil se poručík, kterému jsem oznámil, že jsme se z pověření RNV dostavili jako parlamentáři s požadavkem, aby nás zavedl k veliteli jednotky. Velitelem vojenského útvaru byl důstojník v hodnosti majora a praporčíkovi Beránkovi se podařilo vyjednat kapitulaci celé posádky.
Kasárna 35. pěšího pluku (dnes již neexistující budova)
Zde neměl takové štěstí, jako jeho kolegové, parlamentář v uniformě českého četníka, kterého v kasárnách 35. pěšího pluku nechal fanatický nacistický velitel zastřelit, ačkoli policista šel vyjednávat, chráněn bílou vlajkou a byl neozbrojen.
Text: Jaroslav Maršák
Policisté uctili památku
Čelní představitelé Městského ředitelství policie Plzeň a Územního odboru Plzeň - venkov uctili památku plzeňských policistů.
Ve středu dne 6. května proběhl v dopoledních hodinách u budovy Policie České republiky na Anglickém nábřeží 7 v Plzni pietní akt k uctění památky plzeňských policistů, kteří položili své životy při výkonu služby v době První republiky nebo kteří byli popraveni nacisty či zemřeli v koncentračních táborech v době druhé světové války. Mezi přítomnými byli ředitel Městského ředitelství policie Plzeň plk. Mgr. Pavel Krákora, zástupce vedoucí Územního odboru Plzeň - venkov plk. Ing. Bc. Michal Nosek a vedení Obvodního oddělení Plzeň - Střed. Pozvání přijal také vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzeň Ing. Aleš Průša. Všichni společně uctili památku padlých policistů položením věnce k pamětní desce se jmény několika desítek obětí a minutou ticha.