Vaše peníze ..., věřte mi! Ne, nevěřte a používejte mozek, pak vás neokradou!

Policie v Plzeňském kraji v posledních dnech řeší další a další podvody

Autor: Jana Holá čtvrtek 22. května 14:00 , aktualizace 14:12

Podvodníci


     Ačkoliv my i policisté pravidelně upozorňujeme na případy podvodů v online prostředí, téměř každý den přijímají policisté napříč celým Plzeňským krajem oznámení od dalších naivních lidí, že byli podvedeni a přišli o své peníze.

     Policie proto znovu apeluje na obezřetnost. Lidé by se neměli nechat zlákat vidinou snadného zisku a měli by si také uvědomit, že v případě skutečného napadení účtu banka ani policie nikdy nekontaktují klienty způsoby, které podvodníci využívají.

Zde je několik z těchto případů

Tohle je výhodná investice, věřte mi!
     První z poškozených žen byla telefonicky kontaktována neznámým mužem, který ji pod záminkou výhodné investice přesvědčil, aby umožnila vzdálený přístup do svého počítače. Poté, co získal přístup do jejího internetového bankovnictví, zadal jednorázový příkaz na částku 100 tisíc korun. Žena tak o tuto sumu přišla.

Pošlete peníze na nákup kryptoměn, vyplatí se vám to, věřte mi!
     Další podvod se týkal investice do kryptoměn. Poškozený reagoval na nabídku investiční platformy na internetu a poté byl kontaktován falešným investičním poradcem, podle jehož pokynů zaslal na cizí účet 200 tisíc korun v domnění, že jde o investici. O peníze samozřejmě také přišel.

Jsem kriminalista a chci ochránit vaše peníze, věřte mi!
     Další žena obdržela telefonát od muže vydávajícího se za kriminalistu z Prahy. Ten tvrdil, že na základě falešné plné moci údajně vystavené konkrétní osobě bylo zažádáno o úvěr. Následně ženu kontaktoval falešný bankéř, který ženě doporučil zažádat o nový úvěr pro anulaci toho původního.
     "Žena si skutečně prostřednictvím internetového bankovnictví požádala o úvěr, ale žádost nebyla schválena. Falešný bankéř ji proto instruoval, aby navštívila pobočku banky, kde jí bylo sděleno, že žádost o úvěr bude manuálně zpracována během dvou dnů. Mezitím byla žena falešným bankéřem přesvědčena, že musí své peníze převést do "zabezpečené bankovní schránky". Následně žena ze svých účtů odeslala téměř 150 tisíc korun," popsala nám podvod mluvčí policie.

Jsem policista, posílám vám fotku svého průkazu, věřte mi!
     Další případ zahrnoval také falešného policistu, který ženě telefonicky sdělil, že neznámá osoba žádá o úvěr s využitím jejích osobních údajů a údajné plné moci, kterou této osobě poskytla.
     "Poškozená popřela, že by poskytla plnou moc či osobní informace, načež jí falešný policista zaslal podvržený obrázek svého průkazu a předvolání na policii. Také jí domluvil pomoc falešného bankéře. Ten ženu přiměl sjednat úvěr ve výši 700 tisíc korun. Banka však schválila úvěr pouze na 400 tisíc korun.
     Podle instrukcí bankéře žena peníze částečně vybrala v bankomatu, částečně v bance a předala je kurýrovi na schůzce v obchodním centru. Poškozená nahlásila podvod až následující den,“ pokračovala mluvčí popisem dalšího podvodu.

Posílám kurýra, peníze mu předejte a budou v bezpečí, věřte mi!
     Prakticky totožný scénář zažila i jiná žena, která dokonce kurýrovi podle instrukcí falešného bankéře předala přímo před pobočkou banky 300 tisíc korun.

Peníze vložíte přes bankomat do bezpečnostní schránky, věřte mi!
    Další obětí podvodníků byla žena, která si na pokyn falešného bankéře vzala úvěr a opakovaně vkládala hotovost přes bankomat na účet údajné „bezpečnostní schránky“. Celkem tak přišla o 970 tisíc korun.
     "Po několikátém vkladu ženu kontaktoval skutečný pracovník banky s tím, že ji upozornil na možné podvodné jednání. Nato jí telefonoval falešný bankéř, který jí řekl, že věc dořeší následující den. Když žena přišla domů, pojala podezření, že se stala obětí podvodu a věc oznámila na policii," popsala tento podvod mluvčí.

Vaše peníze zachráním, ale musíte jednat podle mých rad, věřte mi!
     O částku 1,7 milionu korun přišel muž, který uvěřil falešnému bankéři, že jeho účet byl napaden. Podvodník ho přesvědčil, aby vybral všechny peníze, vzal si další úvěr a vložil prostředky na různé účty přes bankomaty.

Zadejte údaje ze své platební karty, věřte mi!
     Další podvedený naletěl na mnohokrát opakovaný podvod při prodeji věcí po internetu.
     "Muž prodával na internetovém prodejním portálu použité pneumatiky za 500 korun. Na jeho inzerát reagovala žena, která projevila o pneumatiky zájem. Pod smyšlenou legendou potvrzení objednávky k dokončení prodeje zaslala prodávajícímu odkaz na internetové stránky, které vypadaly jako oficiální stránky přepravní společnosti. Zde prodávající zadal přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví a platební kartě. Poté zjistil, že z jeho účtu byly uskutečněny neoprávněně tři platební transakce ve výši téměř 150 tisíc korun," popsala mluvčí policie. 

Publico

Médium pro ty, kteří se chtějí rychle zorientovat v záplavě zpráv. Stručně, věcně, včas. Taková je vize nového mediálního projektu Publico. Pravidelné newslettery a web. Neříkáme, co si máte myslet. Ale přinášíme to nejzásadnější, co byste měli vědět, abyste si mohli udělat obrázek sami.