Foto

Pozor, chovateli unikl jedovatý had Chřestýšek malý

Policie na Tachovsku nabádá návštěvníky lesa k opatrnosti

23. května 2021 16:10 , aktualizace pondělí 24. května 14:04

Partner článku – Alfa Tactical

Aktualizováno

     Již jsme informovali o případu ze čtvrtka, kdy chovateli narozenému v roce 1990 na Tachovsku unikl jedovatý had druhu Chřestýšek malý a policie žádala návštěvníky lesa, kde se had ztratil, o přiměřenou obezřetnost. Dnes již můžeme varovaní před hadem ukončit a uvést další podrobnosti. 

     Had využil chviličky nepozornosti svého chovatele a uštkl ho. Vzhledem k tomu, že chřestýšek má velice silný jed, pro zraněného chovatele letěl vrtulník Letecké záchranné služby a v umělém spánku ho transportoval do nemocnice. "Můžeme potvrdit, že posádka vrtulníku Kryštof 07 letěla na pomoc muži, který byl uštknut hadem. Po nezbytné léčbě vzniklé reakce a za monitorace životních funkcí, byl muž ve vážném stavu transportován na specializované pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze," uvedli nám letečtí záchranáři.

     Had neunikl, jak se policisté původně domnívali, ale při uštknutí muže byl usmrcen, což zraněný již policistům nestačil vzhledem ke svému stavu sdělit. V současné době je chovatel z nemocnice propuštěn. Policisté také zjistili, že mladý muž neměl k chovu tohoto zvířete patřičná povolení.

O tomto hadovi

     Chřestýšek malý Sistrurus catenatus patří mezi menší druhy chřestýšů a dosahuje průměrné velikosti asi sedmdesát centimetrů. Had, který chovateli unikl, byl ještě mládě, ale i to však již dokáže uštknout.
     Tvarem těla je to tlustý had se širokou srdcovitou hlavou. Zbarvení druhu je šedé, hnědošedé až světlehnědé a v našich klimatických podmínkách může bez problémů přežít. Tento had je jedovatý a při útoku vyklápí jedové zuby dopředu. Jeho jed je silný, ale had má krátké jedové zuby, které mnohdy ani neprojdou oblečením. Uštknutí v případě rychlé lékařské pomoci obvykle není pro člověka smrtelné. 

Foto: z místa, usmrcený had

 


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.