Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Pozor! Zabijácká hra „Modrá velryba“ dorazila i do Čech

Policisté prověřují podezřelá úmrtí dětí

13. dubna 2017 14:08 , aktualizace pátek 14. dubna 16:08

Video: Zdroj Internet


     V posledních dnech se šíří v České republice na sociálních sítích informace o výskytu internetové hry s názvem Modrá velryba. Tato hra, která se rozšiřuje zejména z rusky mluvících zemí, je určena především mládeži a jejím cílem je plnit úkoly. Vítěz v konečné fázi je údajně donucen administrátorem spáchat sebevraždu.
     „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež.
     V současné době konáme především preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této „hry“,“
uvedla mluvčí policie. Policisté zatím bohužel nemohou ani vyloučit, zda už tato hra nezabíjela i u nás: „Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála,“ doplnila mluvčí.

Co to je Modrá velryba?

     Hra spočívá v tom, že dítě se na sociální síti seznámí s takzvaným kurátorem, který zadává z počátku nevinné úkoly. V průběhu hry kurátor získá od hráče jeho velmi citlivé informace, úkoly stupňuje a začíná dítěti podsouvat, že je ošklivé, zbytečné či nepotřebné. Poslední úkol pak nabádá k sebevraždě. Když hráč sebevraždu spáchat nechce, kurátor ho vydírá.

      Hra je rozšířena v Rusku, kde policie prošetřuje až 130 případů sebevražd dětí z posledního půl roku, které by mohly být způsobeny hrou zvanou „Modrá velryba“. Bohužel se hra již dostala i do dalších států včetně našeho.

Ukázka úkolů

  • Jestli jsi připraven na to, aby si se stal/a „velrybou“, vyřež „ANO“ do své nohy. Pokud nejsi, musíš se pořezat (potrestat se)
  • Vzbuď se ve 4:20 a jdi na střechu. Čím vyšší, tím lepší.
  • Vyřež velrybu do své ruky. Pošli fotku kurátorovi.
  • Udělej si něco bolestivého ať je ti zle.
  • Vylez na jeřáb nebo se o to aspoň pokus.
  • Jdi na střechu a sedni si na okraj.
  • Každý den se vzbuď ve 4:20 a sleduj hororové filmy, poslouchej zaslanou hudbu.
  • Skoč z vysoké budovy. Ukonči svůj život.

Rady pro rodiče a pedagogy:

  • Promluvte s dětmi o hrozbách sociálních sítí
  • Zaměřte se především na změnu chování a vzhled dítěte (samotářství, sebepoškozování..)
  • V případě, že máte podezření o výskytu této hry, ihned tuto skutečnost nahlásit na nejbližší policejní služebnu

Rady pro děti:

  • Pokud máš podezření, že tvůj sourozenec, spolužák nebo kamarád tuto hru hraje, ihned to sděl rodičům nebo pedagogům
  • Bezpečně ulož internetový odkaz, zhotov printscreen obrazovky a předej ho rodičům nebo pedagogům

AKTUALIZACE 14.4.

    Mnoho čtenářů nás upozornilo, že některé noviny uvedly, že případ Modrá velryba je hoax a ptalo se na náš zdroj. Ve včerejším článku jsme zdroj, tedy Policii ČR sice citovali, ale pro klid těchto čtenářů uvádíme celou a nezměněnou zprávu Policie ČR.
     Pro vysvětlení, při přípravě článků používáme pouze oficiální zdroje (PČR, ZZS, HZS aj.) nebo naše vlastní informace a jiné noviny nečteme. 
     Čtenář se pak sám musí rozhodnout, zda více věří "jiným novinám" nebo námi citované zprávě Policejního prezídia ČR.

Policejní zpráva ze dne 13. dubna:

Modrá velryba

Nebezpečná forma internetové hry

     V posledních dnech se šíří v České republice na sociálních sítích informace o výskytu internetové hry s názvem Modrá velryba. Tato hra, která se rozšiřuje zejména z rusky mluvících zemí, je určena především mládeži a jejím cílem je plnit úkoly. Vítěz v konečné fázi je údajně donucen administrátorem spáchat sebevraždu.

     Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež.
     V současné době konáme především preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této „hry“.
     Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála.

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR