Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky (NCTEKK) ve spolupráci se Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU) úspěšně rozbila rozsáhlou zločineckou skupinu působící na území Ukrajiny, která se zaměřovala na oběti z několika evropských zemí včetně České republiky, a to včetně několika případů, o kterých jsme v minulosti informovali.
Operace "Pathfinder" vedla k zadržení 70 pachatelů včetně 4 organizátorů a zajištění rozsáhlého důkazního materiálu, včetně stovek kusů komunikační a výpočetní techniky.
Operace "Pathfinder" byla výsledkem šestiměsíční intenzivní mezinárodní spolupráce mezi českými a ukrajinskými orgány v rámci společného vyšetřovacího týmu Eurojustu a vyvrcholila rozsáhlou realizací na území Ukrajiny ve dnech 29. dubna – 2. května, které se přímo účastnil i čtyřčlenný tým policistů NCTEKK.
Služba bezpečnosti Ukrajiny pod procesním vedením krajské prokuratury, hrála klíčovou roli při rozkrytí celé zločinecké skupiny, jež operovala v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Za Českou republiku se na operaci "Pathfinder" podíleli policisté odboru kybernetické kriminality NCTEKK za dozoru Okresního státního zastupitelství v Hradci Králové.

"Zločinecká skupina se podílela na tvorbě a správě podvodných investičních platforem, které svým grafickým provedením a sofistikovaností vzbuzovaly dojem legitimních investičních domén. Pachatelé přesvědčovali oběti k instalaci aplikace pro vzdálený přístup a následně je manipulovali k převodu finančních prostředků na různé bankovní účty s následným převodem do kryptoměn.
Zároveň IT specialisté, kteří byli součástí call-centra, vytvářeli online reklamy propagující falešné investiční platformy a posilovali tak zdání reálných investičních příležitostí s možností výrazného zisku. Skupina operovala z call-centra v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, kde byli zadrženi hlavní organizátoři i řadoví zaměstnanci.
Kriminální call-centrum s vlastní serverovou místností se rozléhalo ve 2 patrech administrativní budovy a bylo střeženo ochrankou, elektronickým zabezpečovacím systémem a desítkami kamer," popsal nám ředitel NCTEKK plk. JUDr. Břetislav Brejcha.

Během domovních prohlídek na území Ukrajiny bylo zadrženo 70 osob a zajištěny stovky kusů techniky, počítačů, datových nosičů a telefonů. Organizovaná skupina podle kriminalistů způsobila jen v České republice škodu nejméně 9 milionů korun na nejméně 37 poškozených českých občanech, přičemž konečná škoda na území EU je odhadována v milionech EUR a bude přesně známa až po provedení analýzy velkého množství výpočetní a komunikační techniky a nosičů dat zajištěných v průběhu domovních prohlídek.

"Čtyři hlavní organizátoři byli obviněni podle části 5 § 190 trestního zákoníku Ukrajiny, tedy podvod ve zvláště velkém rozsahu, a jsou ve vazbě. Hrozí jim až 12 let vězení i trest propadnutí majetku a další vyšetřovací úkony probíhají," pokračoval plukovník Brejcha s tím, že operace "Pathfinder" představuje významný úspěch v boji proti organizovaným zločineckým skupinám působícím v kyberprostoru.
"Upozorňujeme veřejnost na významná rizika spojená s investováním na neověřených platformách a s podvody za využití instalací aplikací pro vzdálený přístup, kdy se uživatel vzdává kontroly nad svým počítačem," zakončil plukovník Brejcha.