Foto Video

Půjde "Skleněné peklo" konečně k zemi?

Soud smetl ze stolu Houserovu žalobu, město tedy může nařídit odstranění budovy

17. prosince 2018 17:07 , aktualizace 19:34

Partner článku – Prestol Holding

    V Plzni se blýská na lepší časy a jak doufáme, brzy se zablýsknou i výbuchy pentritu či jiné průmyslové trhaviny při dlouho očekávané demolici kontroverzní stavby Davida Housera na Rokycanské třídě v Plzni. Odvolací soud smetl ze stolu Houserovu žalobu na získání městských pozemků pod částí budovy, právě tato žaloba znemožnila nařídit odstranění stavby.
     Jak většina Plzeňáků ví, budova není zkolaudovaná a zkolaudovat ji ani nelze. Majitel jednak nechal postavit o tři patra více než měl ve stavebním povolení a pak také část budovy stojí na pozemku města. 
     Houser stavět začal už v devadesátých letech a dle úřadů opakovaně porušoval povolení. "Už myslím v roce 2006 jsme zahájili řízení o odstranění stavby, ale majitel využívá všechny možnosti, jak vše protáhnout a právě kvůli žalobě muselo být řízení přerušeno. Majitel od nás dostal i několik pokut, ty uhradil, ale to problémy, které tato stavba přináší, bohužel neřeší," uvedl nám dnes Martin Zrzavecký s tím, že Plzeňáky zřejmě nejvíc trápí desítky osob, které se do objektu nastěhovaly. Jsou zde narkomané, bezdomovci a mnohokrát se zde skrývaly celostátně hledané osoby či mladiství na útěku z výchovných ústavů. 
     Policie je proti pohybu problémových osob bezmocná, protože obyvatelé mají od majitele stavby povolení se zde zdržovat, tedy je nemůže ani vykázat. Stejně tak i obyčejná kontrola budovy znamená nutnost stáhnout hlídky ze širokého okolí, protože budova je natolik členitá, že jedna hlídka by neměla šanci kohokoli v budově najít. Zároveň zde policisté ale již vícekrát museli řešit trestnou činnost včetně té nejvážnější a stejně tak sem opakovaně vyjížděli i hasiči.
     Stavba je v žalostném stavu. Všude se hromadí odpadky, z prasklého potrubí vytékají exkrementy, mnoho skleněných výplní oken je rozbitých a uvnitř hrozí nebezpečí vážného zranění v nezajištěné výtahové šachtě i schodišti. 
     Martin Zrzavecký také uvedl, že vedení města samozřejmě rozhodnutí soudu vítá, město totiž nyní opět může po majiteli žádat odstranění stavby a kdyby tak neučinil, v krajním případě to nakonec může provést samo a náklady pak po majiteli vymáhat. 
     Možnost, že by mohlo dojít k nějaké dohodě a dodatečné kolaudaci město vylučuje. Jak se k tomuto rozhodnutí soudu nakonec postaví David Houser zatím známo není, ale v minulosti se nechal slyšet, že zbourání stavby či alespoň horních tří pater a části budovy postavené na cizím pozemku vylučuje.


Prestol Holding

revitalizace panelových domů • rodinné a bytové domy • monolitické železobetonové konstrukce • developerská činnost