Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Unesl miminko a vyhrožoval jeho zabitím

Před soudem dnes stanul Jan T. obžalovaný z několika závažných trestných činů včetně braní rukojmí

Autor: Petr Novák úterý 26. března 15:13 , aktualizace středa 27. března 11:48

Alkohol Drogy Zadržení pachatele Zásahová jednotka

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Dnes ráno začalo u Krajského soudu v Plzni odročené líčení s Janem T., kterého žalobce viní z trestných činů braní rukojmí a ohrožení pod vlivem návykové látky. O obou případech, za které je Jan T. nyní souzen, jsme již v minulosti informovali.

     Žalobce Jana T. viní, že 2. srpna 2023 v ranních hodinách v rodinném domě v Křimicích po hádce kvůli údajné nevěře napadl svou družku, které způsobil hematomy v oblasti ramene a krku. Hádka měla být natolik intenzivní, že otec Jana T. ze strachu o vývoj situace vyrazil dveře do pokoje, kde se pár nacházel, načež Jan T. uchopil svého šestiměsíčního syna a začal vyhrožovat, že pokud nebude moct odejít, miminko zabije. Poté otevřel okno ve výšce 165 cm nad zemí, kterým z bytu i s miminkem v náručí vyskočil a odjel i s ním autem pryč.
     Jan T. byl po rozsáhlém pátrání v Křimicích policií zadržen, přičemž měl pozitivní testy na alkohol, marihuanu a pervitin.

     Druhého skutku, ze kterého je Jan T. obžalován, se měl dopustit 22. května 2023, kdy měl po předchozím požití alkoholických nápojů řídit motocykl, přičemž ve snaze ujet strážníkům městské policie nezvládl řízení při průjezdu křižovatkou a došlo k pádu motocyklu.
     Poté se Jan T. pokusil z místa utéct, byl strážníky zadržen, byla u něj provedena dechová zkouška na alkohol s pozitivním výsledkem a po provedeném odběru krve mu zjištěno 1,13 promile alkoholu v krvi.

     Státní zástupce v obžalobě navrhl, aby byl v případě uznání viny obžalovanému uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání 5 let se zařazením do věznice s ostrahou. 

     U soudu dnes zazněly výpovědi kriminalistů, kteří Jana T. v srpnu v Křimicích zadrželi, a soudních znalkyň z oboru psychologie a psychiatrie. Podle těch Jan T. netrpí duševní chorobou, ale má vysokou potřebu sebeprosazení, je rizikový uživatel omamných látek, nedostatečně reflektuje své chování a trestné činnosti se dopustil v minulosti opakovaně. 

     Soud bude pokračovat zítra, ale vzhledem k tomu, že obhájce Jana T. požaduje revizi psychologického posudku svého klienta, je pravděpodobné, že bude jednání znovu odročeno.

     

O únosu miminka a zadržení Jana T. jsme informovali v článku: 

Únos miminka spustil rozsáhlé policejní manévry

     2. srpna 2023 po deváté hodině ráno vyjíždělo několik hlídek policie do Plzně Křimic, kde byl matkou pětiměsíčního chlapečka nahlášen jeho únos. "On prý vyhrožoval, že zabije sebe i malého, ale já vám k tomu už víc říct nesmím, to mi policie výslovně zakázala," uvedl nám místní obyvatel seznámený s celým případem.


     "Jelikož panovala důvodná obava o život i zdraví malého dítěte, a také obava o život a zdraví hledaného muže, bylo do pátrací akce nasazeno značné množství našich sil a prostředků.
      Policisté ze speciální pořádkové jednotky, obvodních oddělení, služební kynologie, služby kriminální policie a vyšetřování, odboru cizinecké policie, dopravní policie, včetně kolegů z integrovaného operačního střediska dělali maximum pro to, aby byl muž s miminkem co nejdříve nalezen.
     Pátrali jsme jak na zemi pomocí pěších i motorizovaných hlídek ve vozidlech i na čtyřkolkách, tak i ze vzduchu. Situaci nám pomáhal monitorovat policejní vrtulník i Drony SIT Magistrátu města Plzně,"
 popsala rozsáhlou pátrací akci tisková mluvčí policie. 

     Podle dalších informací z místa mohlo být dítě jednáním muže přímo ohroženo na životě, takže byla přivolána i krajská zásahová jednotka.

     Pátrání koordinované vyššími policejními důstojníky ze speciálního štábního vozu probíhalo v celých Křimicích a okolí, nejvíce se ale soustředilo kolem řeky Mže, kde měl být muž s miminkem svědky spatřen.
     Po přibližně hodině se policistům podařilo muže i s chlapcem vypátrat v jednom z restauračních zařízení, muž byl na místě zadržen a miminko bezpečně předáno do péče matky. Ke kontrole jeho zdravotního stavu byli na místo samozřejmě přizváni záchranáři.
     "Do příjezdu zdravotníků jsme také počkali u maminky s miminkem a pomohli jí s péči o dítě i se zvládnutím této situace," potvrdila nám mluvčí policie.

     Muž byl umístěn do policejní cely, kde čekal na dakší procesní úkony. "Následně bude stanovena i právní kvalifikace jeho protiprávního jednání, o čemž vás budeme později informovat. V tuto chvíli však není možné s ohledem na to, abychom neohrozili samotný průběh trestního řízení, poskytovat k případu podrobnější informace," doplnila informace mluvčí policie.


O případu řízení motocyklu pod vlivem alkoholu jsme informovali v článku: 

Motorkář ujížděl hlídce a nakonec se rozsekal na tramvajovém pásu

     V noci na 22. května 2023 hodinu po půlnoci byla hlídka městské policie upozorněna zákazníky čerpací stanice Shell v Přemyslově ulici na motorkáře popíjejícího zde zakoupené pivo. Hlídka samozřejmě vyrazila na místo a zahlédla motocyklistu, jak odhazuje plechovku do odpadkového koše, nasedá na motocykl značky Honda a ujíždí z místa pryč.

     Strážníci pochopitelně za motocyklem vyrazili s tím, že ho zastaví. "Jenže muž na motorce náhle natolik zrychlil, že se hlídce ztratil z dohledu. Na křižovatce ulic Skvrňanská, Vejprnická, Domažlická a Tylova pak strážníci spatřili následek zběsilé jízdy. Motorkář ležel na tramvajovém pásu poblíž zdemolovaného motocyklu. Hlídka k muži přiběhla a zjistila, že je lehce zraněný. Strážníci tedy poskytli první pomoc zraněnému, zabezpečili místo dopravní nehody a přivolali policisty, záchranáře a hasiče," popsala nám nehodu motocyklisty mluvčí městské policie.

     Jenže tím vše ještě zdaleka neskončilo. Devětadvacetiletý muž se následně pokusil z místa dopravní nehody utéct, v čemž mu strážníci zamezili. Pak to konečně vzdal a podrobil se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, která ukázala pozitivní výsledek 1,35 promile.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.