Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 5. díl - Dopravka

Během našich rozhovorů s policisty, jsme samozřejmě nemohli vynechat dopravní policii, která je, alespoň mezi řidiči, nejméně oblíbenou složkou policie.

14. dubna 2015 08:21 , aktualizace pondělí 17. října 03:35

Složky PČR

Pravdou ale je, že snad každý pochopí, že bez mužů v bílých čepicích a žlutých, reflexních vestách, by doprava v našich přeplněných městech brzy zkolabovala.

Usadili jsme se tedy do moderního a hlavně skvěle vybaveného Volkswagenu Transporter a vyrazili s policisty do terénu.

Jak jistě každý řidič, který již boural, ví, ve střední části vozu je plně vybavená a funkční kancelář, kde policisté nehodu řeší. My ale viděli i zadní část vozu, kde je spousta vybavení, které policista může potřebovat při zajištění místa nehody, pro poskytnutí první pomoci nebo například detekce alkoholu nebo drog.

V rozhovoru se nám pak věnoval starší z policistů a zároveň velitel hlídky a položili jsme mu naše tři obligátní otázky:

Proč jsi šel k Policii ČR?

U policie sloužím osm let, předtím jsem pracoval v civilním sektoru, ale má práce se také týkala dopravy, takže jsem u ní rád zůstal. Práce u policie mi dává jistoty a stabilitu jistého zázemí služby státu. Líbí se mi a naprosto mi vyhovuje řešit problémy dopravy, která funguje jako životodárné tepny pulzujícího města. Velmi často může dojít k narušení hladkého průběhu a pak záleží pouze na nás, jak rychle to zase rozpohybujeme zpátky.

Co konkrétně v práci děláš a proč ti to vyhovuje?

Já pracuji ve skupině dohledu, konkrétně ADR, což je přeprava nebezpečných nákladů, jako jsou kamiony s nebezpečnými látkami nebo cisterny s palivy či plyny. Kontrolujeme jak řidiče, tak samozřejmě technický stav vozů a zabezpečení převážených látek.

Ta hlídka, co vyjížděla souběžně s námi, jsou kolegové AETR, kteří dělají stejnou práci jako my, ale u nákladních vozidel, převážejících běžný materiál.

Řidiči, kteří již měli tu smůlu a byli účastníky dopravní nehody, se pak setkali s našimi kolegy z oddělení dopravních nehod.

Proč bys tuto práci doporučil kamarádovi?

Je to velmi zajímavá, stálá a slušně placená práce, s perspektivou služebního růstu. Mně osobně třeba vyhovuje, že na rozdíl od našich kolegů z pořádkové policie, nepřicházíme tak často do styku s výtržníky, rváči nebo lupiči, takže bych službu u nás doporučil nejen kamarádovi, ale klidně i kamarádce.


Zatím jsme vydali:


Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 1. díl - Setkání s policisty


Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 2. díl - OHS


Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 3. díl - OOP


Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 4. díl - SKPV - Kriminalista