Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 2. díl - OHS

Denně se na nás obracíte s dotazy, co který termín znamená a nebo proč je například každý policista jinak oblečen. Také vás zajímá, jak byste se mohli do řad Policie ČR dostat třeba právě vy.

9. dubna 2015 18:44 , aktualizace pondělí 17. října 03:34

Složky PČR

Ve spolupráci s Městským ředitelstvím Policie ČR jsme tedy pro vás připravili malý seriál, ve kterém vám představíme jednotlivá pracoviště a policisté vám objasní, co na kterém z nich dělají. Denně oslovíme jednoho, pokud čas dovolí, možná že i dva policisty, kteří vám popíší náplň své práce i její úskalí.


Oddělení hlídkové služby

Policisty z OHS jsme potkali venku na ulici, což je pro ně typické, protože tam tráví devadesát procent své pracovní doby. Každý běžný občan se nejčastěji setká právě s těmito policisty, kteří si také někdy sami říkají „péjáci“, což vychází z bývalého názvu PMJ (Pohotovostní motorizovaná jednotka). V hlídkovém voze byli tři policisté, ale mluvili jsme s tím nejstarším, který byl zároveň velitelem hlídky, tak jak se sluší a patří.


Položili jsme mu tři otázky:

Proč jsi šel k Policii ČR?

Mě k této práci přivedl před deseti lety kamarád a nikdy jsem toho nelitoval. Jde o práci nesmírně zajímavou, jde o práci s lidmi a také o práci ve vypjatých situacích, kdy poznáte jaký člověk opravdu je a co je skutečně v něm. U policie máte spoustu možností, jakou službu vykonávat a policie také podporuje další vzdělávání v oboru, takže pokud se snažíte, máte možnost zajímavého růstu, jak zařazením, tak samozřejmě platového.

Co konkrétně v práci děláš a proč ti to vyhovuje?

Jak jsem uvedl na začátku, sloužím u OHS, tedy jsem člen oddělení hlídkové služby. My zajišťujeme čtyřiadvacetihodinovou hlídkovou činnost na území města Plzně. Naše práce je vyjíždět tam, kam nás pošle operační důstojník, což je nejčastěji reakce na volání na tísňovou linku 158, na PCO (pult centralizované ochrany). Spolupracujeme také úzce s ostatními policejními složkami, které nás často potřebují, ať jsou to kolegové z dopravní policie nebo například kriminalisté z SKPV.

Jsme takoví „dělníci policie“, protože děláme tu nejzákladnější policejní práci na ulici, což je pomoc osobám v nouzi a nebo naopak zadržení pachatele.

Právě my jako první na ulici přicházíme do styku s poškozenými, respektive soběťmi trestného činu a tak pochopitelně musíme být trochu i psychologové nebo zdravotníci. Mezi naše základní znalosti musí mimo běžnou policejní práci patřit i ošetření nebo uklidnění vyděšeného nebo vystresovaného člověka. Musíme se umět o poškozeného postarat, ale také zjistit veškeré okolnosti toho, co se stalo a samozřejmě hlavně zajistit vše, co vede k následnému dopadení pachatele.

Proč bys tuto práci doporučil kamarádovi?

Většina mých kamarádů už u policie, či armády, slouží. Je to nesmírně užitečná práce a je to perfektní škola života. Služba u policie posiluje a tříbí životní i morální hodnoty, u nás poznáte ten pocit, který přináší pomoc člověku v nouzi nebo dokonce jaké to je, zachránit lidský život.



Foto: Denní chleba policistů z OHS, zajištění pachatele, který jen před pár minutami chtěl napadnout majitele autoservisu nožem, jen proto, že byl chycen při krádeži.