Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Do Skleněného pekla se dnes zakously bagry

Konečně byly zahájeny demoliční práce v objektu Carimexu - "Vítám, že investor drží slovo!" kvituje primátor

Autor: Karel Aleš čtvrtek 4. dubna 13:37 , aktualizace 14:35

Bezdomovci


     V Plzni dnes začaly první demoliční práce na nechvalně proslulém nezkolaudovaném objektu Carimex, který Plzeňáci znají spíše pod názvem Skleněné peklo. Jde o kontroverzní sedmipatrovou budovu Davida Housera postavenou na Rokycanské třídě v Plzni, která už řadu let chátrá a je doslova ostudou města.


     Stavba byla posledních mnoho let v žalostném stavu, všude se hromadily odpadky, z prasklého potrubí vytékaly exkrementy, značné množství skleněných výplní oken bylo rozbitých a uvnitř hrozilo nebezpečí vážného zranění v nezajištěné výtahové šachtě i na schodištích. 
     Plzeňáky v souvislosti s touto kontroverzní stavbou nejvíc trápily desítky osob, které se do objektu nastěhovaly. Přebývali zde narkomané, bezdomovci a mnohokrát se zde skrývaly celostátně hledané osoby či mladiství na útěku z výchovných ústavů. 
     Dalším problémem pak byli škůdci, kteří se odsud šířili do okolí, zejména pak potkani.

     Dnes začalo bourání přístaveb kolem hlavní budovy, aby se připravil prostor pro stržení hlavní části, ke kterému by mělo dojít v průběhu příštích týdnů či měsíců.

     Noví vlastníci chtějí v lokalitě, kterou kompletně revitalizují, vybudovat obchodní a administrativní objekty, v druhé etapě pak bytové domy. Město Plzeň má s investory uzavřenou dohodu a je připraveno prodat developerům pozemky ve chvíli, kdy zbourají torzo bývalého autosalonu.

     Na místě má vzniknout administrativní budova s obchodem a rychlým občerstvením, bytový dům a parkoviště.

     "Vítám, že investor drží slovo. Demolice celého objektu je zásadní podmínkou pro budoucí majetkoprávní vypořádání. Poté, co investor tuto podmínku splní, projednáme v Zastupitelstvu města Plzně konečný prodej městských pozemků v lokalitě. Za město mohu potvrdit, že máme hotové znalecké posudky a připravujeme smlouvu, kterou s investorem po schválení bodu v květnovém nebo červnovém zastupitelstvu podepíšeme,“ reagoval na začátek bouracích prací primátor města Plzně Roman Zarzycký. 

Co je "skleněné peklo" a jak to vypadalo uvnitř?

     Areál Carimex začal stavět plzeňský podnikatel David Houser v roce 1997, tehdy bylo vydáno stavební povolení na dostavbu areálu spočívající v přízemní přístavbě stávajícího autosalonu. V říjnu 1998 bylo vydáno stavební povolení pro II. etapu dostavby areálu spočívající ve vybudování druhého nadzemního podlaží objektu, které mělo být využívané pro administrativu.
     Následně ale bylo zjištěno, že Houser zahájil rozšíření stavby a výstavbu třetího a čtvrtého nadzemního podlaží. Toto navýšení mu bylo dodatečně povoleno v únoru 2006. Houser ale bez povolení zahájil výstavbu dalších tří nadzemních podlaží, přičemž na nepovolenou výstavbu požádal v roce 2007 opět o vydání dodatečného povolení. Toto řízení následně probíhalo až do roku 2019, kdy byla žádost o dodatečné povolení stavby zamítnuta. Soudně se řešilo také vlastnictví pozemků.
     Nedostavěný objekt přitom chátral a stal se útočištěm různých existencí, proti jejichž pohybu byla policie bezmocná, protože obyvatelé měli od majitele stavby povolení se zde zdržovat, tedy je nemohl nikdo ani vykázat. Stejně tak i obyčejná kontrola budovy znamená nutnost stáhnout hlídky ze širokého okolí, protože budova je natolik členitá, že jedna hlídka by neměla šanci kohokoli v budově najít.
    Policisté zde již mnohokrát museli řešit trestnou činnost včetně té nejvážnější a stejně tak sem opakovaně vyjížděli i hasiči.

Foto z různých zásahů v budově v posledních několika letech


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.