Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Slzák na výtržníka, labuť záchranářům a odstranit stříkačky

Pár příkladů z Plzně, co také řeší naši strážníci

6. dubna 2017 15:05 , aktualizace pátek 7. dubna 09:25

Bezdomovci Drogy Městská policie

Slzák zklidnil výtržníka

     Před jednou hodinou ráno neušla pozornosti strážníků v Kotkově trojice mladých lidí. Dva z nich se navzájem napadali pěstmi. Na upozornění hlídky svého jednání zanechali a oba shodně vypověděli, že jde jen kamarádské pošťuchování.
     Bohužel dlouho v klidu nezůstali a během krátké chvíle se začali znova napadat. Teprve dvaadvacetiletý mladík tentokrát už nedbal výzev strážníků, aby svého protiprávního jednání nechal, naopak se otočil proti jednomu ze strážníků a chtěl zaútočit i na něj.
     Agresivního muže zklidnil až použitý slzotvorný prostředek. Dechová zkouška u tohoto mladíka prokázala přítomnost 1,53 promile alkoholu v dechu, a protože dál nekontroloval své chování, převezli ho strážníci na záchytku, kde strávil zbytek noci.
     Po svém vystřízlivění se bude zpovídat z přestupku proti veřejnému pořádku, za který mu hrozí až pětitisícová pokuta.

Záchrana labutě na rybníku Košináři

     Pracovník Záchranné stanice živočichů Karel Makoň požádal včera ráno telefonicky o spolupráci v urgentní záležitosti odchytu labutě na rybníku Košinář.
     Na místo dorazila hlídka s vozidlem pro odchyt zvířat, mládě labutě velké, které se mělo chovat podivně, zřejmě z důvodu jeho zranění, odchytla a následně předala do péče pracovníka Záchranné stanice živočichů na Doubravce. 

Velká akce Jehla

     Více jak 410 strážníků z 30 měst se zapojí do celostátní akce JEHLA. V jeden den budou čistit svá města od použitých jehel a injekčních stříkaček.

     Pražští strážníci zopakovali svou výzvu vůči kolegům z dalších měst. Do celorepublikové akce JEHLA, kterou si poprvé společně vyzkoušelo 8 městských a obecních policií loni na podzim, se zapojili další strážníci. V úterý 18. dubna spojí síly strážníci z 30 měst a obcí České republiky a pokusí se s přicházejícím jarem vyčistit svá města od nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech. Do celostátní akce se zapojí více jak 410 strážníků včetně asistentů prevence kriminality.
     V úterý ráno vyrazí strážníci vybaveni ochrannými prostředky, jako jsou boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje prohlédnout primárně dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí. Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny. V mnoha městech strážníkům pomohou také asistenti prevence kriminality, kteří důvěrně znají prostředí tzv. vyloučených lokalit.
     Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku tísňového volání „156“. Městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci.
     Sběrem jehel se všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti, ale často také při cílených opatřeních, kdy je sběr injekčních stříkaček jejich hlavním úkolem. Předcházejí tak nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také domácí zvířata jako psi a kočky. Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty a předávají jim informace o výskytu narkomanů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality.
     Velitel Městské policie Plzeň Karel Mach k tomu uvedl: „Pro Městskou policii Plzeň není tato akce žádné novum. Strážníci v průběhu celého ruku se tomuto problému věnují každodenně při běžné pochůzkové činnosti. Nalezené injekční stříkačky a jehly jsou předány zdravotnickým nebo jiným zařízením, které zajistí jejich náležitou odbornou likvidaci. Místem nálezu jsou obvykle odlehlá prostředí, kde se pohybují osoby bez domova, osoby drogově závislé a okolí ubytoven, kde se zdržují cizinci."

Kdo se zapojil?

     Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Rakovník, Sokolov, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín 

Zdroj a foto: MP Plzeň