Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Smrtelné nebezpečí v zemi číhá stále

Přes všechna varování opět nálezce přinesl vojenskou pyrotechniku až na policejní oddělení

4. srpna 2014 19:18 , aktualizace 19:18

Okolí Plzně, hlavně Rokycansko, patří k místům s častými nálezy válečné, případně poválečné pyrotechniky. Ačkoli policisté neustálevarují veřejnost, že s obdobnými nálezy nikdy nesmíme manipulovat, stále se nacházejí šílenci, kteří nejen že s vojenskou pyrotechnikou manipulují, ale dokonce ji v dobré víře odnášejí policistům. Je nutné si uvědomit, že policejní stanice se kupodivu nacházejí v centru měst, či obcí, a tak nálezce nevědomky ohrožuje velké množství nezúčastněných osob. Také je jasné, že by za toto mohl být i trestně stíhaný, ačkoli se tohoto dopustil s dobrými úmysly.
Před měsícem jsme informovali, že starší pán v rámci amnestie donesl ruční granát anglické výroby policistům přímo na oddělení a již zde je další, obdobný případ. „Dne 1. srpna 2014 v poledních hodinách, přinesl 49letý muž na obvodní oddělení policie v Městě Touškově dělostřelecký granát, který nalezl při rekonstrukci střechy za střešním trámem.“ upozornil policejní tiskový mluvčí na stejné pochybení nálezce.

Vojenská pyrotechnika sice v době své výroby byla vyrobena tak, že konstrukčně snesla transport, ale čas již dávno vše změnil. Koroze poškozuje vše kovové a tak pojistky selhávají, stejně tak výbušná slož uvnitř pyrotechniky podléhá různým chemickým reakcím a může ji iniciovat i nepatrný pohyb. Obecně za nejnebezpečnější je považovaná již vystřelená munice, která díky závadě neexplodovala. Nikdo nedokáže po letech přesně určit co tenkrát selhalo, ale i po tolika letech může stačit velmi málo a pyrotechnika dokoná to, k čemu byla primárně určena – exploze a usmrcení co největšího počtu osob.


Pokud tedy najdete obdobný předmět jako na dole uvedené fotografii, nebo předmět o kterém se vy domníváte, že by mohl být armádní pyrotechnikou, prosíme postupujte podle uvedených jednoduchých rad:


  • S předmětem nijak nemanipulujte, ani v případě, že se chcete „je podívat zda je to ono“ – od toho je policejní specialista – ne vy!
  • Pokud jste pyrotechniku například vydolovali ze země za pomoci techniky (traktor, bagr, pluh aj.), vypněte stroj a nechte vše tak jak je – nikam s technikou již neodjíždějte.
  • Odstupte do bezpečné vzdálenosti, tak, aby jste místo nálezu měli stále na dohled, ale Vy si stoupněte za ochrannou překážku – ideální je terénní nerovnost, skála, zeď apod. – osobní auto není dostatečná překážka.
  • Spojte se s Policií ČR na telefonním čísle 158 a informujte operačního důstojníka o vašem nálezu.
  • Do příjezdu policejní hlídky k místu nálezu nepusťte jiné osoby, vozidla nebo zvířata.
  • Ihned po příjezdu policistů jim vysvětlete, co jste našli a poslechněte jejich dalších příkazů. Pokud se vám bude zdát bezpečná vzdálenost do které Vás odešlou zbytečně velká, vězte, že to nedělají pro svou potěchu, ale pro vaši bezpečnost a uposlechněte bez námitek.


Za ukázku nálezů děkujeme Vojenskému muzeu v ACW Saloonu