Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Bezdomovce můžeme do karantény přivézt i násilím

Na Borech vzniká areál pro lidi bez domova, bude uzavřený a střežený policií

7. dubna 2020 18:29 , aktualizace 19:22

Bezdomovci


     V Plzni žijí v tuto chvíli přibližně tři stovky bezdomovců. Bohužel velká většina z nich si ze současné situace v souvislosti s pandemií nového koronaviru příliš nedělá a hrozí tak, že svým nezodpovědným chováním v případě nákazy budou nemoc dále šířit.

Karanténa je povinná pro každého, tedy i pro bezdomovce

     Město Plzeň má zákonnou povinnost tuto situaci s bezdomovci řešit. Pro případné nakažené či s nařízenou karanténou proto v objektu bývalých kasáren v ulici Ke Karlovu připravuje jednu ze stávajících opuštěných budov, která poslouží jako karanténní objekt. Ten bude sloužit k umístění až šestatřicet osob v osmnácti místnostech.
     Sem budou osoby bez domova umisťovány do karantény rozhodnutím Krajské hygienické stanice, i pro bezdomovce totiž platí zákon a město má povinnost dbát na jeho dodržování. Nakaženého či osobu s nařízenou karanténou, která by se chtěla povinné nařízené karanténě vyhnout, tak může čekat cesta do objektu například i za doprovodu policie.
     „Výhodou je, že se areál, který bude oplocený, nachází mimo osídlené území města Plzně, čímž se snažíme minimalizovat riziko pro okolí,“ vysvětlil radní Martin Zrzavecký, který projekt kompletně zaštiťuje a zajišťuje.
     Objekt bude navíc ve čtyřiadvacetihodinovém režimu střežen ve spolupráci s městskou a státní policií.
     Město Plzeň na přípravě a otevření karantény pro bezdomovce pracuje od poloviny března, 30. března navíc regionům zajistit systém péče o osoby bez přístřeší nově uložilo usnesení vlády.

Zázemí pro zodpovědné

     Pro osoby bez přístřeší, které se chtějí chovat zodpovědně a v rámci omezeného pohybu osob se nechtějí pohybovat na ulicích, vzniká ve stejném objektu nové zázemí s ubytováním. V oddělené části areálu je připravováno stanové centrum, kde budou mít bezdomovci zajištěný přístup k teplé vodě, toaletám, základním potravinám i lékařské péči.
     "Ve stanovém městečku bude těm, kteří přijdou a dodrží stanovené podmínky, tedy hygienu a desinfekci, poskytnuto čisté oblečení, základní strava, roušky a možnost noclehu," uvedl radní Zrzavecký. 
     Informace mezi bezdomovce o existenci centra a jeho otevření v tomto týdnu začnou šířit zástupci terénních organizací i Městská policie Plzeň. Denní stanové centrum by mělo pomoci odlehčit domovu sv. Františka v centru Plzně, v němž funguje noclehárna a zázemí pro bezdomovce.    

Jak se staví tábor?

      V areálu nyní probíhají potřebné úpravy, tedy vyčištění objektu od náletových dřevin, úprava terénu, opravy plotů i připojení elektřiny a vody. Následovat bude instalace hygienických a sociálních zařízení, aby mohl být celý projekt ve spolupráci s neziskovými organizacemi pracujícími s bezdomovci spuštěn.
      Čtyřiačtyřicet stanů pro ubytování bezdomovců darovali zástupci outdoorové plzeňské značky Hannah.

Foto: KP a Město Plzeň


Prestol Holding

revitalizace panelových domů • rodinné a bytové domy • monolitické železobetonové konstrukce • developerská činnost