Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Plzeňští bezdomovci a strážníci územáci

Pojďte si s námi projít centrum Plzně a vidět ho úplně jiným pohledem

Autor: Petr Novák středa 29. května 18:51 , aktualizace 18:52

Bezdomovci Městská policie

Partner článku – Městská Policie Plzeň


     Velmi často píšeme o strážnících ze Stanice územně strážní služby Městské policie Plzeň, kteří mají na starost kromě běžné hlídkové činnosti hlavně práci s bezdomovci a narkomany v našem městě. Právě oni mají neuvěřitelné znalosti nejen o všech místech, kde se bezdomovci v Plzni vyskytují, scházejí nebo přespávají, ale i o většině z nich, které na svých pochůzkách pravidelně potkávají. Velmi často tak pomáhají například při jejich identifikaci nebo při pátrání po některém z nich.

     O těchto strážnících často píšeme v souvislosti s vypátráním hledaných i pohřešovaných osob a mnoho našich čtenářů zajímalo, jak jejich práce vlastně vypadá. Náš redaktor se proto včera s jednou z hlídek SÚSS vydal na běžnou odpolední směnu.

     Vše začíná na služebně Plzeň - Střed v Perlové ulici, kde se strážníci ustrojí, nafasují služební zbraň a podle rozpisu si s ostatními hlídkami rozdělí činnost pro celou směnu. 

     My jsme s přidělenou hlídkou dostali na starost centrum Plzně, sadový okruh a okolí Hlavního vlakového nádraží Plzeň. Strážníci mě upozorňují, že před pátou hodinou se budou všechny hlídky stahovat na náměstí Republiky, kde je ohlášené shromáždění a musí být na místě kvůli zajištění veřejného pořádku.
     První kroky hlídky míří do sadů 5. května. "Město zde pro lidi bez domova zřídilo mobilní toaletu, aby nevykonávali potřebu v parcích, takže pravidelně kontrolujeme, v jakém je stavu," vysvětlují mi strážníci cestou.
     Na místě pak provedou kontrolu okolí a upozorňují mě na sáček s použitými injekčními jehlami. "Takových nálezů bude dnes určitě víc, přivoláme kolegy s autem, ve kterém mají kontejner na bezpečnou likvidaci, aby se o to někdo nezranil," zajišťují strážníci stříkačky, z nichž některé obsahují i stopy krve, a po příjezdu motorizované hlídky je bezpečně likvidují.

     Další cesta vede pod Most generála Pattona, kde se podle strážníků bezdomovci často schovávají před deštěm. Po kontrole, že je zde vše v pořádku, hlídka pokračuje parkem k sadům Pětatřicátníků, a zastaví u trojice bezdomovců posedávajících na lavičce.
     Hned od začátku je jasné, že se strážníci se všemi přítomnými dobře znají, zdraví je a žádají, aby po sobě uklidili nepořádek pod lavičkou. Následuje krátký rozhovor, co je nového, a jeden z mužů se strážníkům svěřuje, že si snad konečně našel práci a má jít na pohovor. Strážníci mu přejí hodně štěstí a protože zde není nic protiprávního k řešení, pokračujeme v obchůzce.

     Strážníci obdrží od další hlídky informaci o větší skupině popíjejících bezdomovců na náměstí Republiky, takže se tam přesunujeme. Opět se jedná o známé firmy, které strážníci upozorňují na zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti. Přítomní ihned schovávají lahve s alkoholem do batohů, omlouvají se a odchází mimo prostor, kde tento zákaz platí.

     Další skupinu bezdomovců potkáváme na lavičce v Kopeckého sadech, kde vše probíhá ve stejném duchu. Strážníci se s trojicí mužů pozdraví, upozorní je, aby sklidili nepořádek, který kolem sebe mají, a prohodí několik slov, co je nového.

     Stejně probíhá i další zastávka u skupiny mužů na lavičce ve Smetanovo sadech, kde strážníci navíc jednoho z mužů upozorňují, že předchozí den to poněkud neodhadl s alkoholem a při jednání se strážníky zašel moc daleko. Muž se strážníkům omlouvá, že to přehnal a děkuje jim, že s ním měli trpělivost.
     "Oni jsou většinou v pohodě, takže se jim snažíme pomoct, nebo je upozornit na jednání, které by je mohlo přivést do problémů. Občas to ale některému ujede, přežene to s alkoholem a pravidla poruší, to pak musíme i trochu, jak se říká, zavrčet, aby pochopil, kde jsou hranice a nezašel tak daleko, že už by jen domluva nestačila," vysvětluje jeden ze strážníků na další cestě.

     Přes Americkou třídu se přesunujeme pod most Milénia na Denisovo nábřeží, kde někteří bezdomovci přespávají buď přímo pod mostem nebo pod lávkou pro pěší. "Tady je to trochu problém, někteří tu dělají nepořádek a na hromadící se odpadky i zápach si stěžují lidé z okolních firem," vysvětlují strážníci.
     Pod mostem nacházíme hned dva bezdomovce, z nichž jednoho strážníci neznají. Následuje běžná kontrola totožnosti a když je vše v pořádku, strážníci oběma mužům vysvětlí, že zde přespávat nemohou, musí si posbírat nepořádek kolem sebe a místo opustit. Totéž čeká i muže spícího pod lávkou pro pěší mezi mostem Milénia a prostorem U Ježíška. "Zrovna zde je toho hodně, těžko by to uklidil sám, ale vždy, když tu někoho najdeme, necháme ho odnést alespoň část," doplňuje jeden ze strážníků.

     Pokračujeme přes Americkou třídu k podchodu u Hlavního vlakového nádraží, kde si strážníci všimnou další injekční stříkačky s nezakrytým hrotem a bezpečně jí zlikvidují. Poté provedou kontrolu paluby Hamburk, kde další skupinu lidí bez domova upozorňují na zákaz požívání alkoholu kvůli lahvi vodky na zemi u jednoho z nich. Bezdomovci ale vysvětlují, že je ještě zavřená a vypít si jí hodlají jinde, kam také vzápětí odcházejí.

     Z vysílačky se ozývá oznámení o polonahém muži pohybujícím se po Americké třídě a strážníci zbystří, jestli se nepohybuje naším směrem. Ukáže se ale, že se pohybuje na opačnou stranu a strážníci proto řešení situace nechávají na motorizované hlídce. Ta po chvíli hlásí, že muže zajistila a jde o opilého muže, který ve vzteku rozkopal popelnice, přičemž mu spadly příliš volné kalhoty. 

     Souběžně s tím další dvě hlídky řeší situaci v Tylově ulici, kde bylo z budovy Českého červeného kříže nahlášeno, že do budovy pronikla skupina narkomanů a usadila se na jedné z chodeb.

     Další situaci strážníci řeší v Mlýnské strouze, kde na lavičce u dětského hřiště nachází spát muže, kterého ze svých obchůzek neznají. Muž po kontrole dokladů vysvětluje, že je na ulici teprve krátce, protože se dostal do dluhů, má exekuci a zablokovali mu účet, takže byl vyhozen z ubytovny.
     Strážníci mu tedy vysvětlují, kde je možné se vyspat, aniž by to někomu vadilo, a přidávají radu, jak se domoci alespoň zákonem daného minima, které i při probíhající exekuci musí každému pracujícímu z výplaty zůstat.
     Muž děkuje za rady, slibuje, že hned ráno vyrazí situaci řešit, a přesunuje se dospat před noční směnou na doporučené místo.

     Následuje další kontrola sadů Pětatřicátníků, kde se mezitím sešla početnější skupina bezdomovců a otevřela si dvě lahve vína. Strážníci opět upozorní na vyhlášku o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a pohrozí, že pokud se situace bude opakovat, bude alkohol odebrán pro potřeby správního řízení. Lahve rychle mizí v batozích a přítomní slibují, že pít se přesunou jinam. 
     Pouze jeden muž se pokusí strážníky vyprovokovat odhazováním odpadků přímo před nimi, ale je mu rychle vysvětleno, že jeho chování by mohlo zapříčinit vykázání celé skupiny, takže pod tlakem svých společníků odhozený papír uklízí a z místa s brbláním odchází.

     Pak se již přesunujeme na náměstí Republiky, kde demonstrace probíhá bez komplikací, minimálně proto, že demonstrující se, až na pár výjimek, nedostavili, ale zjevně přiopilý bezdomovec zde obtěžuje turisty na lavičkách a zahrádkách restaurací. 

     "Taky známá firma, bohužel, když se napije, tak je trochu tvrdohlavý. Nechceme ho dávat na záchytku, za prvé není v takovém stavu a za druhé si z toho stejně nic nedělá. Vyprovodíme ho z náměstí, aby tu neobtěžoval lidi a nezpůsobil nějaký konflikt," vysvětlují strážníci postup a trpělivým domlouváním muže i přes počáteční protesty doprovodí až k Mlýnské strouze, kde se muž uklidňuje a s partnerkou pokračuje dál.

     Zde naše služba se strážníky Městské policie Plzeň ze Stanice územně strážní služby končí. Ačkoli se najdou mnozí, kteří tvrdí, jak strážníci bezdomovce bezdůvodně šikanují a jsou na ně nepřiměřeně přísní, za celou pětihodinovou pochůzku jsme nic takového nezaznamenali. Naopak sami bezdomovci strážníky oslovují nejen se svými problémy, ale chlubí se jim s nově získanou brigádou, nebo že si konečně vyřídili doklady.

     Znalosti strážníků o prostředí i osobách, které se v něm pohybují, jsou neuvěřitelné a svědčí o tom, že svou práci dělají s opravdovou snahou být nejen represivní složkou, ale na ulicích i pomáhat.


     

     

Městská Policie Plzeň

Víme, že ti není bezpečnost tvého města lhostejná. Pojď s námi dělat Plzeň bezpečnější.