Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Pomozte! Terorizuje mě trestními oznámeními!

Muž na Lenku podal skoro dvacet trestních oznámení a ta se zhroutila

30. srpna 2018 11:49 , aktualizace 12:32

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Před pár měsíci jsme s naším partnerem, Advokátní kanceláří CINK a partneři, zprovoznili právní poradnu, ve které se mohou naši čtenáři ptát na to, co je zajímá. Za dobu jejího fungování již pomohla řadě našich čtenářů vyřešit jejich právní problém a jsme rádi, že můžeme pomáhat i tímto způsobem. Je totiž evidentní, že mnoho našich čtenářů má řadu právních problémů, se kterými potřebují pomoci. 

     V souvislosti s provozem zmiňované právní poradny se na naše právníky obrátila paní Lenka (jméno bylo změněno, redakce má skutečné k dispozici a žena souhlasila s uvedením příběhu). Lenka je v rozvodovém řízení a manžel ji doslova terorizuje podáváním nejrůznějších trestních oznámení ve snaze způsobit jí trestní stíhání a poškodit ji v řízení o svěření dětí do péče i v rozvodovém řízení.
     Tato trestní oznámení jsou zcela smyšlená, ale policie je musí prověřit a paní se tak musí opakovaně dostavovat na policii k podání vysvětlení a tyto nepravdy vyvracet.

Co na to právník?

     Dotazem čtenářky se zabýval náš partner, Advokátní kancelář CINK a partneři. Ti paní Lenku ubezpečili, že v tomto případě je samozřejmě možno se účinně bránit a to hned několika způsoby.

     V první řadě připadá v úvahu zabývat se tím, zda se manžel tímto jednáním sám nedopustil trestného činu a to křivého obvinění (§ 345 trestního zákoníku - Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta).   
     Pokud tedy manžel čtenářku lživě obvinil s úmyslem přivodit jí trestní stíhání, je namístě, aby se policie tímto zabývala a případně zahájila jeho trestní stíhání s tím, že za toto jednání může být potrestán i tříletým trestem odnětí svobody.

     Další často opomíjenou možností je možnost domáhat se odškodnění za takovéto jednání v civilním řízení. V souvislosti s tím je třeba upozornit na relativně nový nález Ústavního soudu III. ÚS 1017/15, který změnil dosavadní praxi, dle které oznamovatel krom případného trestního postihu za křivé obvinění za způsobenou škodu neodpovídal. Nyní je na základě tohoto rozhodnutí možno dovodit odpovědnost za nedůvodné a šikanózní trestní oznámení a domáhat se u soudu náhrady škody po tom, kdo takovéto oznámení podal.  

Další kroky následují

     Lenka tedy rozhodně není bez šancí a nepochybně je možno se s „autorem“ těchto trestních oznámení vypořádat a domáhat se toho, aby jí za vzniklou újmu bylo poskytnuto adekvátní odškodnění. Díky pomoci advokátní kanceláře již bylo paní Lenkou podáno trestní oznámení pro křivé obvinění a autor byl vyzván k mimosoudnímu odškodnění za způsobenou újmu s tím, že pokud tak neučiní bude následovat žaloba a nárok vymáhán soudně.

     Děkujeme tedy advokátům advokátní kanceláře CINK a partneři za radu naší čtenářce a samozřejmě i za zodpovídání dotazů v naší poradně, která se těší stále větší oblibě našich čtenářů.
     Věříme také, že tento článek bude výstrahou i pro případné další „chronické podavače trestních oznámení“ s tím, že je nepochybně správné aby tito nesli případné důsledky takovéhoto jednání.




 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.