Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Pitva prokázala, že na ubytovně uhořela mladá dívka z Karlovarska

Jak uniknout z hořící budovy? Tohle Vám radí hasiči, čtěte pozorně!

26. září 2018 20:02 , aktualizace 20:06

Hasiči Smrt Ubytovny

Při požáru zemřela šestadvacetiletá dívka

     V úterý 11. září jsme informovali o rozsáhlém požáru ubytovny v Borské ulici v Plzni, při kterém bylo zraněno více než deset osob a ošetřeni museli být dokonce dva ze zasahujících hasičů. Oheň ubytovnu zcela zničil a zasažen byl i autoservis, který se v budově nacházel. Hasiči na místě s ohněm bojovali několik hodin.
     Ve vyhořelé ubytovně bylo později bohužel nalezeno i ohořelé torzo lidského těla, oheň ho však natolik znetvořil, že zprvu nešlo poznat ani pohlaví.
     Všichni se sice domnívali, že by se mohlo jednat o mladou ženu, kterou od začátku požáru postrádal její přítel, ale chyběl důkaz. Dívčin přítel k požáru dorazil z práce a dívku na místě marně hledal. Zoufalý přítel pak uvedl, že dívka spala v jejich pokoji, protože měla jít do práce až odpoledne. Muž ještě během požáru popisoval, kde přesně byl jejich pokoj, uváděl, že bydleli v druhém patře a pak se na místě zhroutil. Místo, na které ukazoval, bylo totiž celé v plamenech a v krátké době se celé  druhé patro propadlo a sesula střecha.
     Policisty tak čekala úděsná povinnost, vyrozumět rodiče, že jejich dcera možná uhořela, ale potvrdí to až pitva.

     Dnes již jsou známy výsledky soudní pitvy, která totožnost zemřelé potvrdila. Skutečně se jednalo o tuto šestadvacetiletou ženu z Karlovarského kraje, která se do Plzně přistěhovala za prací. Mladá žena podle všeho při vzniku požáru skutečně spala a když jí okolní hluk a křik vzbudil, udělala osudovou chybu a pokusila z inferna utéct chodbou. Vzhledem k silnému zakouření prostoru se jí to ale nepodařilo a zůstala ležet jen několik kroků od dveří svého pokoje, kde uhořela.
     Požár vznikl podle policie vinou ubytovaného Slováka, který opilý usnul u vaření či zapálené svíčky. Jednasedmdesátiletého muže policie obvinila z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti a nyní je ve vazbě.

Jak uniknout z hořící budovy radí hasiči

     V situaci, kdy se ocitne v hořící budově a bude potřebovat uniknout se může ocitnout každý z nás. Na to, jak v takové situaci postupovat a zvýšit tak svoje šance na záchranu a přežití jsme se zeptali těch nejpovolanějších, tedy hasičů:

     V případě, kdy zjistíte, že hoří například ve vedlejší místnosti, jsou dvě možnosti:

Únik

     První je pokusit se z místa utéct. To ale neznamená bezhlavě vyběhnout! Je potřeba nejprve zkontrolovat dveře, pohmatem hřbetem ruky - ne dlaní, a to vždy odspoda nahoru, kde teplota stoupá. Pokud budou dveře i klika chladné, je možné jimi do prostoru za nimi nahlédnout a zjistit, zda je prostor za nimi zakouřený nebo ne. Pokud ano, dveře okamžitě zavřete. Kouř z požáru je totiž toxický, stačí jen tři nádechy, člověk upadá do bezvědomí a hrozí smrt.
     Pokud je prostor bez kouře, je možné se pohybovat směrem ven z objektu, ale doporučujeme po čtyřech, při zemi. Teplota totiž směrem nahoru stoupá a pod stropem může dosáhnout klidně 1200 stupňů, zatímco u podlahy třeba jen 100, což je běžná teplota, kterou člověk v sauně vydrží i dvacet minut.

Zůstat v místnosti

     Druhou možností je zůstat v místnosti a oblečením nebo hadry se pokusit utěsnit dveře proti kouři, volat hasiče je snad samozřejmé.
     Poté se musíte dostat k oknu, otevřít ho a upozornit na sebe nejen křikem, ale vyvěsit například část oblečení nebo třeba ještě lépe lůžkovin, čím nápadnější, tím lepší. Také je dobré se snažit na situaci upozornit co nejvíc lidí kolem sebe třeba křikem nebo údery například do topení. Jde o to upozornit na sebe zasahující složky, které vás pak nebudou muset hledat, ale budou rovnou vědět kde se nachází někdo živý, kdo potřebuje pomoc.

     V obou případech je dobré si krýt dýchací cesty improvizovaným filtrem, tedy nějakou látkou nebo třeba polštářem, nejlépe navlhčenou. Pokud nemáte vodu, nerozpakujte se látku pomočit, zní to hrozně, ale může vám to zachránit život.
      Skákat z okna hasiči moc nedoporučují, maximálně z prvního patra. Pokud to jde, vyčkejte na jejich příjezd a oni se o vše postarají. Pokud nebude vyhnutí a budete donucen vyskočit, může pomoci vyhodit ven třeba matrace či cokoli jiného, co by pád mohlo ztlumit. Skákat doporučují hasiči na obě nohy současně a ihned se po dopadu skulit, tím máte o trochu větší šanci odlehčit páteři.
     V závěru těchto rad hasiči všem přejí, aby je nikdo z čtenářů nebyl nucen použít a připomínají, že opatrnost a prevence pomůže většině požáru předejít.

Co s problematikou ubytoven?

     Celý tento týden máme každodenně možnost hovořit o aktuální bezpečnostní problematice se senátorem za Plzeňský kraj, Mgr. Václavem Chaloupkem. Toho jsme se tedy zeptali, v čem vidí největší problém vzrůstajícího počtu ubytoven v Plzni i jak ho řešit.
 
     O tragickém požáru ubytovny v Borské ulici jsme informovali v článcích:

Obrovský požár, jsou hlášeni zranění a probíhá evakuace

Obrovský požár, jsou hlášeni zranění a probíhá evakuace

11. 09. 2018, 08:50, aktualizace 12. 09. 2018, 12:19

Požár ubytovny na Borech - byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu

Ve spáleništi bylo nalezeno torzo lidského těla

Ve spáleništi bylo nalezeno torzo lidského těla

12. 09. 2018, 11:32, aktualizace 12. 09. 2018, 13:22

Ze zapálení ubytovny je obviněný 71letý muž

Přišel jsem úplně  o všechno, i o fotky zemřelé maminky

Přišel jsem úplně o všechno, i o fotky zemřelé maminky

11. 09. 2018, 14:12, aktualizace 12. 09. 2018, 13:56

Na ubytovně bylo nejvíce Čechů, pak následovali Slováci a další národnosti