Foto Video

Bojovný labuťák „torpéduje“ lodě na Radbuze

Plzeň má další specialitu, bitevní labuť, která již několik let útočí na vodáky

středa 18. dubna 18:36 , aktualizace čtvrtek 19. dubna 05:18

Zvířata

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.


     Na okraji řeky Radbuzy v Plzni hnízdí labutí rodinka a hrdý labuťák svůj domov chrání ne zuby nehty, jak se říká, ale zobákem a křídly, v nichž má síly víc než dost.     
     Labutí rodinka sedí na vejcích poměrně dlouho, a to kolem třiceti pěti dní. Samec se se samičkou v sezení na vejcích střídá a po celou tuto dobu se mohou labutě chovat velmi agresivně, což platí obzvláště o samci.
     Tyto labutě na tomto místě hnízdí již čtvrtým rokem. První dva roky se jim vyvést mláďata nepovedlo, loni jim tři z nich zemřely. Možná právě proto je samec tak agresivní. 

     Bohužel nedaleko místa, kde labutě hnízdí, má již mnoho let svoji základnu i sportovní vodácký oddíl. Kajaky a kánoe, které při tréninku na řeku musí vyplout kolem hnízda, se labutím vůbec nezamlouvají. Samec dokonce zezadu nalétává na projíždějící vodáky a snaží se je shodit do vody, protože z nich cítí ohrožení a bojí se o svá mláďata. 
     "Je hodně agresivní, útočí hlavně na menší děti a ty se ho bojí. Snažíme se jezdit při druhém břehu, daleko od hnízda, ale moc to nepomáhá. Útočí zobákem, křídly a jedno z našich dětí shodil do vody," popsal nám jeden z trenérů.

     Jen co se všechna mláďata vylíhnou, rodinka se přemístí na klidnější místo pod jezem na Denisově nábřeží, kde již bude mít od lidí klid.
     Ochránci apelují na lidi, aby labutě nerušili, nesnažili se vniknout do oblasti jejich hnízda a rozhodně je nepřikrmovali starým pečivem.
     "Teď, když je hodně sluníčka a tok je v začátcích, je zvíře nadupané adrenalinem a hormony. Takže to hlídá, chrání a napadá tady naprosto brutálně, to je pravda. Je to sice trochu nešťastná situace, na druhou stranu ale řeka patří všem. Musí se na ní tedy porovnat jak ta zvířata, tak ti lidé," komentoval situaci Karel Makoň, pracovník Záchranné stanice živočichů v Plzni, kde kdysi tento labutí pár doslova vypiplal.

     Včera byla podle našich informací labutímu samci přistřižena křídla, aby se tolik nerozlétával a neohrožoval ostatní, kteří se na řece objevují. Zda to pomůže samozřejmě zatím nikdo netuší.


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!