Foto Video

Majitelka množírny Iva W. je obviněna - hrozí jí 5 let

Video a galerie čivav připravených k vydání zde

23. listopadu 2018 14:13 , aktualizace 14:53

Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych


Iva W. je obviněna a hrozí pět let vězení

     V jednom z nejsledovanějších případů letošního roku padlo obvinění. K
riminalisté Městského ředitelství policie Plzeň zahájili trestní stíhání osmačtyřicetileté Ivy W., která je obviněná ze spáchání trestných činů týrání zvířat a neoprávněné podnikání. Ženě hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
     Na fotografiích a videu můžete vidět, že se jí odebraným psům již daří velmi dobře, a jsou připraveni najít nové domovy.

Jak psa získat do péče?

Celá zpráva ÚZSVM:
     Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Plzni byl pověřen správou více než stovky psů, zajištěných Policií ČR při odhalení množírny v červenci tohoto roku. ÚZSVM nyní bude nabízet čivavy z množírny novým majitelům.
     Podezřelá osoba je vyšetřována v souběhu pro několik přečinů, kromě týrání zvířat ještě například pro neoprávněné podnikání. Mimo jiné vzhledem k velmi vysokým nákladům na zajištění odborné péče o zajištěná zvířata rozhodly orgány činné v trestním řízení o povolení prodeje těchto zvířat.
     Protože se v tomto případě nejedná o klasickou adopci zvířat, propadlých do vlastnictví státu na základě pravomocného rozhodnutí, ale o zajištěná zvířata v běžícím trestním řízení, režim dalšího nakládání s nimi nebude řešen jako klasická adopce z útulku. Kupní cena získaná z prodeje zvířat bude v souladu se zákonem jako tzv. „náhradní hodnota“ uložena do úschovy orgánů činných v trestním řízení a bude řešena v závěrečném verdiktu soudu v dané kauze.
     Pokud mají občané zájem o některého ze psů, může se od 23. listopadu 2018 obrátit na plzeňské pracoviště ÚZSVM.  Vzhledem k utrpení, kterému byla zvířata vystavena, budou zájemci o ně po dohodě s orgány činnými v trestním řízení absolvovat osobní rozhovor – za účelem zjištění jejich vztahu a postoje ke zvířatům a zejména k seznámení s přístupem, který týraná zvířata potřebují k dalšímu spokojenému životu. K dispozici bude na našem plzeňském pracovišti rovněž katalog zajištěných psů s jejich popisem, věkem, zdravotním stavem.
     Pokud si zájemce psa vybere, bude provedena rezervace a po vyhotovení smlouvy mu při příští návštěvě bude zvíře po úhradě kupní ceny a nákladů na provedenou kastraci předáno, rovněž na pracovišti ÚZSVM. Vzhledem k současnému režimu, ve kterém se zvířata nacházejí, nebude umožněna návštěva v zařízení, v němž jsou zvířata umístěna.
     Vzhledem k utrpení, kterým zvířata prošla v naprosto nevhodných podmínkách malých nečištěných klecí a opakovaného množení nad jejich fyzické schopnosti a rovněž ve snaze zajistit, aby se toto utrpení nemohlo opakovat, budou všechna zvířata po dohodě s orgány činnými v trestním řízení prodávána vykastrovaná. Jen kastrací lze totiž zajistit, že o jedince ztratí zájem členové sítě množitelů, z nichž mnohým nebyla jejich protiprávní činnost dosud prokázána a kteří se do současných dnů vehementně snaží k zajištěným zvířatům dostat zpět.

Celá kauza podrobně


    Kauza plzeňské množírny stále pokračuje. Po včerejším zásahu ve Starém Plzenci policie od dnešního rána střežila byt Ivy W. a čekala na povolení k domovní prohlídce, nyní v jejím bytě v Plzni na adrese Brněnská 57.

     Sedlec totiž fungoval jako skladiště vysloužilých psů, proto zde byl nalezen obrovský počet psích mrtvolek a stopy po tom, jak žena mrtvé psy pálila v sudu či zakopávala. Hlavní výrobna štěňátek byla v bytě na Vinicích.

     Jak jsme již uvedli včera ráno, žena se do bytu na Vinicích přestěhovala a ke značné nelibosti ostatních majitelů bytů sem přesunula část své živnosti. Podle sousedů zde s ní žije nejen její matka a asi třicetiletý postižený syn, ale další psí smečka. Sousedé si již téměř rok a půl marně na všechny strany stěžují na nejen příšerný zápach a soustavný štěkot vycházející z bytu, ale již také na psí moč protékající stropem do bytu pod jejím.

     My dnes mohli shlédnout záběry jak to v bytě vypadá a viděli jsme, že žena asi šedesát psů chová v drátěných klecích postavených na sobě. Podlaha je pak zasypána odpadky a trusem a policisté musí chodit v rouškách.

     Sousedé věc mnohokrát nahlásili policii, ale vše vždy skončilo u zamčených dveří, naše zákony totiž policistům neumožňují v těchto případech vstoupit do bytu.
     Dle všech zúčastněných hodně pomohlo zapojení organizace Hlas zvířat, jejíž zástupci po obdržení podnětu od oznamovatelů do několika hodin přijeli na místo a pomohli Krajské veterinární správě i policii.
    "Ona bydlí ve třetím patře v bytě tři plus jedna. Psy, hlavně čivavy nebo jezevčíky měla žena v klecích velikosti tak pro papouška nebo volně po bytě. My ostatní nájemníci jsme se z ní mohli zbláznit, nejenže v bytě chovala asi tři desítky psů, ale dělala naschvály všem sousedům, kteří si na ni stěžovali. Typické pro ni bylo všude nechávat psí výkaly, nemyslím tím ale že by je psi trousili, ona je tam i schválně nosila. Hodně to odnesla žena, které bydlela níže, protože je alergik a ačkoli to W. věděla, vždy vymetala chlupy, když paní větrala, a pak sousedé v bytě přes chodbičku vedle. Tihle sousedé se museli nakonec ze svého bytu vystěhovat a W. tím co dělala ten byt učinila prakticky neprodejný," uvedl nám dnes na místě jeden ze sousedů.
     Policie bude možná řešit i podezření na týrání svěřené osoby. Iva W. má postiženého syna, kterého měla na hodiny zavírat ke psům a dle sousedů pak z bytu hodiny zazníval štěkot a křik muže.

     Policisté byt od včerejška střeží a kriminalisté přes den zahájili výslechy Ivy W. Další kriminalisté na místo dorazili ve večerních hodinách s povolením k prohlídce bytu. Současně na místo přijela i odchytová služba městské policie pod přímým vedením ředitele městské policie Karla Macha, která psy odebere a transportuje do plzeňského útulku.

     Na místě jsme zatím napočítali více než třicet vynesených zvířat včetně velkého množství štěňat a strážníci odhadují, že ještě nejsou ani v půlce!

     Odebírání psů zkomplikovala situace, kdy jedna z fenek začala rodit. Do péče si jí okamžitě převzala veterinární lékařka, která je celé akci přítomna.
     Sousedé, přihlížející celé akci, se netají svou radostí, že jejich rok a půl dlouhé trápení konečně skončí.

Ráno jsme psali:


     Včera odpoledne realizovala policie, Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj, Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně a strážníci Městské policie rozsáhlou akci proti nelegální psí množírně v Sedlci u Starého Plzence. Poté, co vnikli na pozemek a do budovy, uviděli věci vymykající se normálnímu lidskému chápání. Byli zde zubožení hladoví psi živící se granulemi zašlapanými do výkalů a mající k dispozici pouze značně znečištěnou vodu, někteří psi byli slepí a někteří měli po tělech krvavá zranění,
     Nakonec strážníci z místa převezli do plzeňského Útulku pro zvířata v nouzi na sedmnáct psů, kteří byli ve značně zuboženém stavu. Bohužel zatím neurčitému počtu psů se pomoci nepodařilo a na pozemku byly nalezeny hroby s blíže neurčeným počtem psů. Všude po domě i zahradě bylo obrovské množství psích výkalů a šílený zápach.
     Dle místních obyvatel zde byli psi, převážně čivavy, množeni již pět let.
     Podmínky, ve kterých zvířata žila, byly natolik úděsné, že i odborníci na místě uvedli, že se něčím podobným ještě nesetkali.
     "My tomu tady říkáme dům hrůzy, patří podnikatelce Ivě W., která tady původně bydlela a to ti psi byli ještě občas venku. Paní chovatelka, jak si říkala, se zaměřovala na čivavy, na jezevčíky Blue merle a pak si pořídila ještě hovawarty.
     Pak se ale odsud odstěhovala a psy zavřela do domu, odkud už se ven nedostali, tedy když jí neutekli. Pak už sem přijížděla maximálně jednou týdně a to jim vždy jen nasypala granule a nalila vodu. Ti psi pak žili na hromadách svých vlastních výkalů,"
uvedl nám jeden z místních obyvatel.
     Policie samozřejmě majitelku a "chovatelku" na místo přizvala, ale ta se dostavit odmítla a pouze vzkázala, že psi jsou podle ní v pořádku.

     Policie prostřednictvím své mluvčí uvedla, že ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat a případem se v současné době intenzivně zabývá.

Video: FTV Prima, KP a Policie ČR

Pokračování v článku:

Kriminálka provádí exhumaci desítek utýraných psích těl

Kriminálka provádí exhumaci desítek utýraných psích těl

13. 07. 2018, 17:23, aktualizace 18. 07. 2018, 14:36

Policisté právě provádějí domovní prohlídku v množírně psů v Sedleci, nález je strašlivý

Co je se psy dnes?

98 zachráněných

98 zachráněných

14. 07. 2018, 17:13, aktualizace 18. 07. 2018, 14:37

Co se dnes děje se psy z množíren v Plzni a Sedleci?Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.